Dystrykt Bragança

Punkt widokowy Penedo Durão – miejsce obeserwacji ptaków

punkt widokowy Penedo Durão

Północno-wschodnia Portugalia to idealne miejsce do obserwacji drapieżnych ptaków. Jest to region mniej popularny wśród turystów ze względu na stosunkowo dużą odległość od wybrzeża. Jednak w moim przekonaniu mamy tu do czynienia z dziewiczą naturą, której nie zmieniła duża ingerencja człowieka. Idealnym miejscem na obserwację drapieżnych ptaków jest punkt widokowy Penedo Durão, oddalony o 3 godziny jazdy od Porto.

Gdzie leży punkt widokowy Penedo Durão?

Punkt widokowy Penedo Durão znajduje się w północno-wschodniej części Portugalii. Administracyjnie należy do powiatu Freixo de Espada à Cinta, w dystrykcie Bragança. Po raz pierwszy o tym miejscu usłyszałam w 2017 roku od pary czeskich turystów, których spotkałam w sali degustacyjnej w piwnicy, w której wtedy pracowałam. Pamiętam, że byli bardzo podekscytowani odbytą wyprawą w to miejsce. Powiedzieli mi, że jeśli lubię przyrodę, to powinnam poznać to miejsce i zapisali mi na kartce nazwę pobliskiej wioski: Poiares.

Punkt widokowy Penedo Durão jest oddalony od Porto o około 250km. Najszybciej dostaniemy się do niego samochodem, wybierając płatną autostradę A4. Następnie należy zjechać w zjazd 27 w kierunku Miranda do Douro/Alijó, aby wjechać na drogę IC5. Dojedziemy nią do drogi krajowej N221, która prowadzi do Freixo de Espada à Cinta. Stamtąd już należy kierować się w stronę Poiares oraz samego punktu widokowego Penedo Durão. Cała trasa zajmie nam około 3 godziny jazdy. Przy punkcie widokowym znajduje się bezpłatny parking, na którym można zostawić samochód.

Punkt widokowy Penedo Durão

Istnieje również opcja dojazdu z Porto do Freixo de Espada à Cinta. Przewozy do tego miasteczka zapewnia firma Rede Expressos. Autobus z Porto do Freixo de Espada à Cinta odjeżdża raz dziennie (o godz. 15:00) z dworca autobusowego Campanhã. Za bilet w jedną stronę zapłacimy 15,20€. Do Porto z Freixo autobus odjeżdża dwa razy dziennie, o 7:00 oraz 12:00. Drugie połączenie jest realizowane z przesiadką w miejscowości Mirandela i zmianą przewoźnika na Mundial Turismo. Czas oczekiwania na kolejny autobus wynosi 30 min. Z miasteczka Freixo de Espada à Cinta do punktu widokowego Penedo Durão można dojść na piechotę. Do pokonania będzie przed nami odległość około 7 km w jedną stronę.

penedo durao

Jaki krajobraz zobaczymy z punktu widokowego Penedo Durão?

Punkt widokowy Penedo Durão utworzono na ogromnym głazie, z którego rozciąga się wspaniały widok na Park Douro Internacional. Znajduje się na wysokości 550 metrów n.p.m. i jest skierowany na wschód. W dole możemy podziwiać meandry rzeki Douro, która wyznacza w tym miejscu granicę pomiędzy Portugalią i Hiszpanią. Nieopodal tego punktu widokowego znajduje się zapora wodna barragem de Saucelhe (po hiszp. La presa de Saucelle), którą zbudowano w latach 1950-1956. Była to jedna z pierwszych zapór wodnych wzniesionych na rzece Douro po stronie portugalskiej.

W przypadku tego punktu widokowego zapewniono dobrą infrastrukturę, zarówno pod względem dojazdu, jak i przygotowania terenu. Do samego punktu widokowego po opuszczeniu samochodu prowadzą kamienne schody wraz z poręczą. Dodatkowo znajdziemy przy nim również stoły piknikowe wraz z ławkami, a nawet huśtawkę, z której rozciąga się wspaniały widok na okolicę.  

Z punktu widokowego Penedo Durão rozciąga się wspaniały widok na ujście rzeki Huebra, stanowiącej lewobrzeżny dopływ Douro.

Punkt widokowy Penedo Durão

Park krajobrazowy Douro Internacional

Parque Natural do Douro Internacional utworzono w 1998 roku. Swoim terenem obejmuje obszar blisko 86 834 ha, który rozciąga się wzdłuż rzeki Douro na odcinku stanowiącym granicę pomiędzy Portugalią i Hiszpanią. Na lewym brzegu rzeki Douro (w Hiszpanii) w 2002 roku utworzono park Parque Natural Arribes del Duero liczący 106 105 ha. Tym sposobem częściową ochroną objęto tereny dorzecza rzek Douro oraz Águeda, które rozciągają się w sumie na obszarze blisko 192 605 ha.

Ziemie wchodzące w skład północnej części parku Douro Internacional znajdują się na płaskowyżu. Wysokość nad poziomem morza wynosi na tym obszarze 700-800 metrów. W tym miejscu rzeka Douro przepływa pomiędzy dwoma postrzępionymi granitowymi skarpami. W południowej części parku, czyli w okolicach punktu widokowego Penedo Durão, dolina rzeki Douro staje się bardziej otwarta. Jej prawy brzeg obsadzono winoroślami oraz gajami oliwnymi.

Na symbol parku wybrano ścierwnika białego, którego można tutaj zaobserwować. Jest to gatunek padlinożerny, który objęto ochroną.

symbol parku Douro Internacional

Symbol Parku Krajobrazowego Douro Internacional, zdjęcie pochodzi ze strony Outdoor Portugal

Jakie rodzaje ptaków zaobserwujemy w punkcie widokowym Penedo Durão?

Park Douro Internacional jest obszarem, który daje schronienie oraz pożywienie przede wszystkim ptakom drapieżnym. Wiele z tych okazów jest objętych ochroną na całym Półwyspie Iberyjskim ze względu na zmniejszenie populacji gatunku.

W ciągu całego roku nie powinniśmy mieć problemu z zaobserwowaniem sępa płowego (Gyps fulvus), który po portugalsku nosi nazwę grifo eurasiático. Trudno przeoczyć ten okaz, gdyż rozpiętość jego skrzydeł w locie sięga nawet 280 cm. Sęp płowy jest padlinożercą zamieszkującym wschodnią Portugalię. Występuje na terenie całej granicy portugalsko-hiszpańskiej na wschodzie oraz w regionie Trás-os-Montes. Jesienią, w okresie migracyjnym, może pojawić się w regionie Algarve. Jego upierzenie ma kolor brązowy, jednak pióra na końcówce skrzydeł odznaczają się czarną barwą. Był to gatunek, którego licznym okazom mogłam przyglądać się w czasie moich odwiedzin w tym punkcie widokowym.

Punkt widokowy Penedo Durão

Wiosną i wczesnym latem odwiedzający teren tego punktu widokowego będą mogli zaobserwować ścierwnika białego (Neophron percnopterus), czyli abutre-do-egipto lub britango. Nie jest to gatunek rezydujący w kraju, odwiedza Portugalię w miesiącach swojego okresu reprodukcyjnego. Rozpiętość skrzydeł tego drapieżnika może sięgać 180 cm, tym samym zalicza się do najmniejszych sępów, które możemy zaobserwować w kraju. Zobaczymy go jedynie na terenie Parku Douro Internacional oraz na terenach przygranicznych w dystryktach Castelo Branco i Portalegre. Ten okaz cechuje się białym upierzeniem całego ciała z wyjątkiem lotek, które są czarne. Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody wpisała ścierwnika na listę gatunków zagrożonych wyginięciem.

Sokół wędrowny (Falco peregrinus), czyli falcão-peregrino to kolejny ptak drapieżny, którego zobaczymy w tym miejscu. Ten największy z portugalskich sokołów występuje na terenie całego kraju. Rozpiętość jego skrzydeł może sięgać 110 cm. Posiada charakterystyczne upierzenie: białe poprzecznie prążkowane podbrzusze i szary wierzch.

Oprócz tego, jeśli będziemy mieć szczęście to uda nam się zaobserwować modraka śródziemnomorskiego (Monticola solitarius), czyli melro-azul, kopciuszka zwyczajnego (Phoenicurus ochruros) po portugalsku zwanego rabirruivo-preto oraz jaskółki skalne (Ptyonoprogne rupestris), czyli andorinhas-das-rochas.

sępy płowe

Kiedy najlepiej odwiedzić punkt widokowy Penedo Durão?

Jeśli jesteśmy nastawieni na obserwację ptaków drapieżnych najlepszą porą roku na odwiedzenie Penedo Durão będzie wiosna. Wtedy to uda nam się zaobserwować ścierwnika białego (Neophron percnopterus) oraz pozostałe okazy, o których wspomniałam powyżej.

Ja wybrałam się na ten punkt widokowy we wrześniu 2021 roku. Było to dla mnie niesamowite przeżycie, bo po raz pierwszy obserwowałam sępy z tak bliskiej odległości w warunkach naturalnych. Oczywiście już w przeszłości widziałam te majestatyczne ptaki w parku biologicznym, ale nie było to ich środowisko naturalne. Ten punkt widokowy daje nam taką możliwość. Do obserwacji przystąpiłam późnym popołudniem, była to więc pora, kiedy sępy płowe aktywnie przemieszczały się w pobliżu tej wielkiej skały. Dosłownie mogły poczuć mój oddech na karku, gdyż wylatywały z gniazd położonych na półkach skalnych poniżej punktu widokowego. Było to dla mnie niesamowite przeżycie. 

Wczesna jesień będzie też dla nas okazją do zaobserwowania winobrania, które odbywa się w pobliskich winnicach. Powiat Freixo de Espada á Cinta, w którym mieści się Penedo Durão, znajduje się na terenie podregionu Douro Superior, czyli regionu winiarskiego Porto e Douro.

Dolina Douro - Douro Superior

Punkt widokowy Penedo Durão

Punkt widokowy Penedo Durão

Poiares

GPS: 25WJ+MG Freixo de Espada À Cinta

Źródła:

Aves de Portugal, Penedo Durão, https://www.avesdeportugal.info/sitpDurão/

Visite Freixo de espada a cinta, Penedo Durão, http://visite.freixoespadacinta.pt/localturistico/penedo-Durão

Vive las Arribes, Salto de Saucelle, https://vivelasarribes.es/presas/salto-de-saucelle.html

ICNF, Parque Natural do Douro Internacional, https://www.icnf.pt/conservacao/rnapareasprotegidas/parquesnaturais/pndourointernacional

Natural, Parque Natural do Douro Internacional, https://natural.pt/protected-areas/parque-natural-douro-internacional?locale=pt

G. Elias, J. Frade (2022), Aves de Portugal Continental Guia Fotográfico, wydawnictwo Arena (Penguin Random House Grupo Editorial)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *