Podcast Portogalense

#2 Co to znaczy Portogalense?

co znaczy Portogalense

Co znaczy Portogalense

W drugim odcinku Podcastu Portogalense wyjaśniam, co znaczy nazwa Portogalense. Dowiecie się także, jak narodził się pomysł utworzenia bloga o północnej Portugalii oraz jakie treści na nim poruszam. Wyjaśniam również, kiedy zdecydowałam się na założenie podcastu i co mnie do tego zmotywowało.

Skąd pomysł na pisanie Portogalense?

Bloga Portogalense założyłam w marcu 2017 roku. Mieszkałam już wtedy na stałe w Portugalii, rozpoczęłam pracę w enoturystyce. Byłam także po stażu w ramach programu Erasmus+, który odbyłam w jednym z hoteli w Porto. Spotykając turystów z Polski w moim miejscu pracy, często otrzymywałam od nich pytania dotyczące samego miasta. Spotykani przeze mnie ludzie chcieli otrzymać informacje na temat miejsc wartych odwiedzenia, restauracji, w których mogliby zjeść coś lokalnego oraz dobrego. Często także pytali o zagadnienia związane z Portugalczykami, językiem oraz kulturą tego kraju.

Pisanie towarzyszyło mi odkąd pamiętam. Jako nastolatka zakładałam modne wtedy blogi na polskich portalach i przelewałam słowa na klawiaturę, których zazwyczaj nikt nie czytał. Blogi z czasem zniknęły, ale chęć pisania pozostała.

Po moich spotkaniach z polskimi turystami wpadłam na pomysł założenia bloga o Porto oraz o północnej Portugalii. Potrzebowałam jednak nazwy, która mogłaby odzwierciedlić tematykę strony. Padło na dosyć skomplikowaną nazwę Portogalense. Pierwsza część nazwy, czyli „Porto”, nawiązuje oczywiście do miasta Porto, czyli głównej metropolii w północnej części kraju. Natomiast drugi człon „Galense” odnosi się do Hrabstwa Portucalense, które po portugalsku nazywało się Condado Portucalense. Tereny hrabstwa obejmowały ziemie leżące na północ od Tagu i na południe od rzeki Minho. To na tym obszarze uformowało się Królestwo Portugalii. Tym samym nazwa mojej strony nawiązuje w sposób symboliczny do północnej części kraju i jego historii.

O czym piszę na Portogalense?

Strona miała początkowo dotyczyć miasta Porto, ale wkrótce uznałam, że to stanowczo za mało. Postanowiłam dzielić się z moimi czytelnikami moją miłością, którą darzę północną Portugalię.

Opisuję ciekawe miejsca do odwiedzenia, nie koniecznie znane szerszemu gronu odbiorców. Opowiadam także historie mieszkańców tego regionu, bo to oni mają wpływ na jego historię oraz realia, które możemy podziwiać. Będąc wielką miłośniczką trekkingu, na Portogalense nie może zabraknąć pięknych tras do pokonania na piechotę.

Tematyka moich artykułów zahacza również o tereny leżące w centralnej Portugalii. Wspomniane przeze mnie Hrabstwo Portucalense rozciągało się na północ od rzeki Tag, więc dystrykty Aveiro, Coimbra, Viseu, Guarda oraz Castelo Branco wchodziły niegdyś w skład tych terenów.

Dlaczego piszę o Portugalii?

Z wykształcenia jestem filolożką portugalską, więc już w czasie studiów zgłębiałam wiedzę na temat Portugalii. W czasie zajęć, oprócz praktycznej nauki języka portugalskiego, mieliśmy zajęcia z kultury, literatury czy historii tego kraju. Odkąd mieszkam w północnej Portugalii, codziennie zdobywam nowe doświadczenia z nim związane oraz w naturalny sposób chłonę informacje mi przekazywane przez jego mieszkańców.

Perspektywa odwiedzin Porto, Lizbony, Faro oraz miast dobrze z nimi skomunikowanych wydaje się dosyć przystępna i prosta w realizacji. Wolę jednak opowiadać o miejscach, do których trudniej się dostać i pozostają w dalszym ciągu nieodkryte przez przeciętnego turystę. Wioski i mniejsze miasta skrywają wiele interesujących historii, a rezerwaty przyrody i parki krajobrazowe dostarczają niezapomnianych przeżyć dla oka i duszy. Aby Wam je przybliżyć, publikuję filmy na moim kanale na YouTube, w których zachęcam do odwiedzin właśnie tych miejsc.

Tutaj możesz zapoznać się z ważnymi datami dla Portogalense oraz przeczytać wywiady ze mną lub artykuły mojego autorstwa.

Dlaczego zdecydowałam się założyć Podcast Portogalense?

Zaczęłam słuchać podcastów w czasie pandemi. Po zainstalowaniu aplikacji do słuchania podcastów na telefonie komórkowym odkryłam wspaniały świat audycji tworzonych przez polskich twórców. Przepadłam w tym świecie od razu.

Pamiętam, że jeszcze na studiach w mojej głowie kiełkował pomysł nagrywania podcastu. Narodził się on podczas rozmowy z moim znajomym z Argentyny, Leo. Rozważaliśmy wtedy nagranie audycji dotyczących nauki języka hiszpańskiego. Nie posiadałam jednak wiedzy technicznej z tego zakresu, a sama odległość między Polską i Argentyną oraz różne strefy czasowe, utrudniały realizację tego przedsięwzięcia.

Pierwszy pomysł na format Podcastu Portogalense pojawił się w 2021 roku. Nagrałam nawet kilka odcinków, których ostatecznie nie zdecydowałam się wypuścić do sieci. Stało się to dopiero w 2022 roku. Na ten moment nie znalazłam żadnego innego podcastu, który w całości byłby poświęcony Portugalii, a szczególnie jej północnej części. Można spotkać pojedyncze odcinki dotyczące tego kraju, ale nie zgłębiają one dokładnie samej tematyki Portugalii. Podcast jest także formą, która pozwala mi na dziele się moją wiedzą i doświadczeniem w sposób mniej formalny, niż ma to miejsce w publikowanych artykułach.  

Gdzie jeszcze można mnie posłuchać?

Ten odcinek możesz także odsłuchać na YouTube:

Znajdziesz go również w Twojej ulubionej aplikacji podcastowej:

spotify podcast Spotify

google podcast Google Podcast

apple podcast Apple Podcast

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *