Podcast Portogalense

#3 Co się jada na św. Marcina?

co portugalczycy jadają na św. Marcina

co się jada na św. marcina

W trzecim odcinku Podcastu Portogalense opowiadam o tradycjach związanych z dniem 11 listopada w Portugalii. Co się jada na św. Marcina? Nieodłącznym elementem tego listopadowego święta są jadalne kasztany, które przygotowuje się jako przekąskę w domach na północy. Dowiecie się także co to znaczy DOP, gdzie w Portugalii hoduje się jadalne kasztany oraz kiedy w listopadzie warto odwiedzić ten kraj nad Oceanem Atlantyckim.

Jak wygląda jesień w Portugalii?

Portugalska jesień na północy kraju jest dosyć wilgotna. Pora deszczowa zazwyczaj zaczyna się już na przełomie października i listopada. Krajobrazowi miejskiemu towarzyszą sprzedawcy kasztanów. Można ich spotkać na ulicach Porto w pobliżu dworca kolejowego São Bento. Ulice miasta spowija gęsty dym wydobywający się ze specjalnych przenośnych pieców, w których sprzedawcy kasztanów prażą te jesienne owoce. Możemy słyszeć popularne okrzyki Quentes e boas castanhas, czyli gorące i dobre kasztany. Sprzedaje się je w rożkach w liczbie meia dúzia, czyli 6 lub dúzia, a więc 12 kasztanów.

W wielu miastach na północy organizuje się Magusto, czyli wspólne prażenie kasztanów. Rozpalane są wielkie ogniska, wokół których gromadzą się mieszkańcy społeczności. Prażonym kasztanom towarzyszom także napoje alkoholowe jak jeropiga, água-pé czy spokojne czerwone wino.

Gdzie hoduje się kasztany w Portugalii?

Głównym ośrodkiem uprawy kasztanów w Portugalii jest region Trás-os-Montes. Te jesienne owoce stały się przedmiotem Chronionej Nazwy Pochodzenia w Unii Europejskiej. Po portugalsku termin ten zapisujemy jako DOP, czyli Denominação de Origem Protegida. W całym kraju istnieją cztery regiony, w których hoduje się kasztany z certyfikatem DOP.

Pierwszym z nich jest DOP Terra Fria, usytuowany w Trás-os-Montes (głównie w dystrykcie Bragança oraz w części dystryktu Vila Real). W pobliżu tego regionu znajdziemy inny, znacznie mniejszy o nazwie DOP Padrela. Tereny te administracyjnie  zajmują obszar dystryktu Vila Real. W centralnej Portugalii znajdziemy kasztany z certyfikatem DOP Soutos da Lapa, a ostatni czwarty region leży na południu w Alentejo. Certyfikowane kasztany z południa otrzymują znaczek gwarancji DOP Marvão. Jednakże to dystrykt Bragança jest największym producentem jadalnych kasztanów w Portugalii.

O ważności kasztanów w Portugalii świadczy nawet fakt posiadania osobnego słowa, które określa las złożony z drzew dających te jadalne owoce. Używa się w tym przypadku słowa souto. Przejeżdżając przez dystrykt Bragança na pewno rzuci nam się w oczy duża ilość lasów złożonych z jadalnych kasztanów.

co się jada na św. marcina

co się jada na św. marcina

Mapki użyte w grafikach pochodzą ze strony DGADR.GOV

Czym różnią się polskie kasztany od portugalskich?

Kasztany rosnące w Polsce są owocami kasztanowca pospolitego, natomiast te rosnące w Portugalii pochodzą z kasztana jadalnego. Dobrze znany Polakom kasztanowiec pospolity także pojawia się w Portugalii, ale pod nazwą Castanheiro-da-índia. Wśród Portugalczyków nie ma zwyczaju zbierania tego typu kasztanów i robienia z nich np. ludzików, jak to ma miejsce jesienią w Polsce. Słyszałam, że niektórzy wkładają kilka kasztanów kasztanowca pospolitego do szafy, w celu odstraszania moli.

Także wygląd torebek, w których znajdują się owoce, różni się od siebie. Polskie kasztany znajdują się w torebkach o krótkich i niezbyt licznych igłach. Jadalne kasztany zaś mieszczą się w torebkach o długich i bardzo obfitych igłach. Przypominają jeżowce, dlatego też po portugalsku noszą one nazwę ouriços.

Jadalne kasztany zbiera się jedynie z ziemi. Czeka się, aż spadną na ziemię i aż torebki z igieł same się otworzą. Często Portugalczycy udają się do lasów w celu zbierania z ziemi jadalnych owoców.

Co można przygotować z jadalnych kasztanów?

Kasztany można podać w sposób tradycyjny, prażąc je w piekarniku bądź w kominku. Jednak istnieją także inne sposoby ich przyrządzania. Z jadalnych kasztanów ugotujemy zupę lub dodamy je do pieczeni jako substytut ziemniaków. Można z nich nawet upiec chleb lub ciasto, gdyż często z tych owoców przygotowywano mąkę.

Wybierając kasztany w sklepie najlepiej zwrócić uwagę na skórkę tych owoców. Świeże kasztany będą się błyszczeć, a skórka tych z poprzedniego sezonu będzie bardziej matowa.

Jadalne kasztany występowały w Portugalii jeszcze przed najazdem Rzymian na Półwysep Iberyjski. Gatunek Castanea sativa pochodzi ze wschodnich krajów basenu Morza Śródziemnego i najprawdopodobniej za sprawą Greków i Rzymian rozprzestrzenił się na inne kraje w Europie. Zanim na kontynent europejski sprowadzono ziemniaki w XVI wieku, kasztany stanowiły główne źródło pożywienia dla ludzi. Są ubogie w tłuszcze, ale bogate w złożone węglowodany oraz inne składniki odżywcze. Zawierają duże pokłady błonnika oraz posiadają wysoki wskaźnik energetyczny.

Co się jada na św. Marcina w Portugalii?

11 listopada w Portugalii obchodzi się dzień świętego Marcina. Nie jest to jednak dzień wolny od pracy. Portugalskie tradycje różnią się jednak od tych, które znamy w Polsce. Co się jada na św. Marcina? Tu 11 listopada królują castanhas assadas, czyli prażone kasztany. Towarzyszy im często młode, dopiero co wyprodukowane w czasie winobrania wino. Na terenach wiejskich od wieków istniała tradycja, aby w okolicach św. Marcina zabić prosię (matança do porco).

Do kasztanów serwuje się także inne portugalskie wino wzmacniane pochodzące z regionu Trás-os-Montes. Nazywa się jeropiga. Do wzmocnionego winnego moszczu dodaje się laski cynamonu. Jest to słodkie wino o zawartości alkoholu wynoszącej około 17%.

Zawsze w okolicach 11 listopada w Portugalii panuje piękna pogoda. Świeci słońce, a temperatury oscylują w okolicach 20 stopni C. Portugalczycy nazywają ten fenomen mianem lata świętego Marcina (verão de São Martinho). Jego wyjaśnienia upatrują w legendzie o świętym Marcinie. Warto przyjechać do Portugalii właśnie w okolicach 11 listopada, gdyż pogoda nie powinna nas zawieść.

Więcej o jadalnych kasztanach przeczytasz także w moim artykule na ten temat.

Przygotowałam także specjalny słowniczek związany z kasztanami oraz obchodami dnia św. Marcina. Możesz go pobrać tutaj.

co się jada na św. marcina

Gdzie możesz posłuchać tego odcinka?

Ten odcinek podcastu jest także dostępny na YouTube.

Znajdziesz mnie również w innych aplikacjach podcastowych:

spotify podcastSpotify

google podcastGoogle Podcast

apple podcastApple Podcast

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *