Dystrykt Bragança

Szlakiem miradouros w dolinie rzeki Tua

miradouros dolina tua

W dolinie rzeki Tua nie brakuje miejsc, z których rozciąga się piękny widok na całą malowniczą okolicę. Wraz z rozwojem turystyki także w rejonach położonych w interiorze, a nie tylko na wybrzeżu, gminy prześcigają się w tworzeniu specjalnych punktów widokowych, tzw. miradouros. Dzięki niepowtarzalnym ujęciom, które możemy zrobić w wielu z nich, zdjęcia obiegające Internet zapewniają nieocenioną promocję dla rejonów odwiedzanych przez mniejszą liczbę turystów.

W tym artykule postanowiłam przybliżyć Wam kilka z miradouros, które miałam okazję odwiedzić podczas mojego ostatniego urlopu. Można z nich zrobić wiele „instagramowych” ujęć, które na pewno zachwycą każdego.

Miradouro do Ujo

To chyba jeden z najsłynniejszych punktów widokowych w dolinie rzeki Tua. Co roku zdjęcia zrobione z tego miejsca obiegają w ekspresowym tempie media społecznościowe. Znajduje się przy drodze miejskiej EM 596, łączącej miasteczka São Mamede de Ribatua i Safres, w powiecie Alijó.

W przypadku tego miradouro wzniesiono dużą żelazną platformę, która dosłownie wyrasta ze zbocza górskiego. Miradouro do Ujo został wzniesiony w 2019 roku przez inżyniera Filipe Calisto, według projektu architekta Henrique Pinto. Obok platformy umieszczono także wizerunek puchacza zwyczajnego (Bubo bubo). Nazwa tego punktu widokowego pochodzi bowiem od tego pięknego ptaka drapieżnego z rodziny puszczykowatych. Jest on jednym z mieszkańców doliny rzeki Tua.

miradouros w dolinie rzeki tua

Przy tym punkcie widokowym znajduje się kilka miejsc parkingowych, na których możemy zostawić samochód. Oprócz tego, jeśli chcielibyśmy urządzić sobie piknik z pięknym widokiem, będzie to możliwe w tym miejscu. Nieopodal platformy umieszczono także kamienny stół piknikowy i ławki, na których możemy przysiąść i odpocząć chwilę, spoglądając na malowniczy krajobraz tego regionalnego rezerwatu przyrody.

miradouros w dolinie rzeki tua

Miradouro do Ujo

Dystrykt Vila Real, powiat Alijó, São Mamede de Ribatua, droga miejska EM 596

Współrzędne GPS: 41°15’16.8″N 7°25’05.2″W

Miradouro Olhos do Tua

Ten punkt widokowy to zdecydowanie mój numer jeden, wśród miejsc odwiedzonych w czasie mojego pobytu w rezerwacie przyrody Parque Natural Regional do Vale do Tua. Nazwa dosłownie oznacza „oczy rzeki Tua”. Widok, który rozciąga się z tego miejsca, zapiera dech w piersiach.

Miradouro Olhos do Tua znajduje się w wiosce Castanheiro do Norte. Droga do tego punktu widokowego jest dobrze oznakowana i prowadzi krętymi oraz wąskimi uliczkami wioski. Jednakże możemy dojechać samochodem praktycznie pod samą platformę widokową. Powinniśmy także znaleźć bez większych problemów miejsce do zaparkowania samochodu.

miradouros w dolinie rzeki tua

Podobnie jak to ma miejsce w przypadku Miradouro do Ujo, także tutaj wzniesiono stalową platformę, z której rozciąga się przed nami fantastyczny i panoramiczny widok na okolicę. Platformę w kształcie kadłuba statku skonstruowano według projektu rzeźbiarza Paulo Moura. Nawiązuje ona do odcinka rzeki, który można było pokonywać statkiem w przeszłości.

Wyobrażam sobie, że w weekendy ten punkt widokowy przeżywa duże oblężenie. Szczególnie iż znajduje się na oficjalnej liście 7 miradouros w powiecie Carrazeda de Ansiães, utworzonej w 2019 roku. Ja odwiedziłam to miejsce w środku tygodnia, przy lekko deszczowej pogodzie, więc mogłam się nim nacieszyć do woli. Dookoła, poza wielkimi osami, nie było nikogo.

Obok Miradouro Olhos do Tua przebiega szlak trekkingowy PR2 CRZ Trilho do Senhor da Boa Morte. Jest to szlak okrężny o dystansie 9,6km. Prowadzi on także do kolejnego punktu widokowego, Miradouro de Senhor de Boa Morte.

miradouros w dolinie rzeki tua

Miradouro Olhos do Tua

Dystrykt Bragança, powiat Carrazeda de Ansiães, Castanheiro do Norte

Współrzędne GPS: 41°14’17.1″N 7°22’57.4″W

rzeka tua

Miradouro Senhor da Boa Morte

Ten punkt widokowy również mieści się nieopodal wioski Castanheiro do Norte, ale widok rozciągający się z niego ma nieco inny charakter. Wychodzi bowiem na winnice oraz dolinę rzeki Douro, rozciągającą się w oddali.

Obok punktu widokowego znajdziemy kapliczkę poświęconą Senhor da Boa Morte, czyli Panu Dobrej Śmierci. Widok rozciągający się z sanktuarium wzniesionego w XVIII wieku zachwyci każdego.

kaplica senhor de boa morte

Droga prowadząca z wioski Castanheiro do Norte do tego miradouro jest bardzo malownicza. Po obu stronach ulicy rozciągają się winnice, a w oddali zobaczymy nawet kadłub platformy punktu widokowego Olhos do Tua. Miradouro de Senhor de Boa Morte podobnie jak poprzedni punkt widokowy wchodzi w skład szlaku 7 miradouros w Carrazeda de Ansiâes.

miradouros w dolinie rzeki tua

Miradouro Senhor da Boa Morte

Dystrykt Bragança, powiat Carrazeda de Ansiães, Castanheiro

Współrzędne GPS: 41°13’52.3″N 7°23’38.3″W

Zobacz koniecznie moje wideo ze szlaku miradouros w dolinie rzeki Tua!

Miradouro de Parambos

Przy drodze krajowej N214 prowadzącej z miejscowości Castanheiro do Carrazeda de Ansiâes znajdziemy Miradouro de Parambos. Ten punkt widokowy znacznie różni się od poprzednich. Po pierwsze, nie jest aż tak spektakularny, jak dwa pozostałe. Co więcej, znajduje się tuż przy drodze krajowej, więc ciszę przerywać będą przejeżdżające samochody. Po drugie, z tego miejsca rozciąga się piękny widok na rzekę Douro oraz winnice.

Mimo że jest to dość mały punkt widokowy, to znajdziemy przy nim ławeczkę oraz kamienny stół, przy którym możemy coś przekąsić. W dniu, kiedy sama odwiedziłam to miejsce, na podobny pomysł wpadła rodzina zagranicznych turystów zwiedzających tę część Portugalii. Myślę, że warto zatrzymać się na chwilę także tutaj, aby popatrzeć na te wspaniałe widoki.

Miradouro de Parambos

Dystrykt Bragança, powiat Carrazeda de Ansiães, Parambos, droga krajowa N214

Współrzędne GPS: 41°14’14.6″N 7°21’59.7″W

Okolice stacji kolejowej Foz doTua

Ostatni z punktów widokowych znajduje się przy drodze krajowej N214, w okolicach stacji kolejowej Foz do Tua. Pierwszy z przystanków zaliczyłam przy małej zatoczce, pozwalającej na zatrzymanie samochodu. Znajdujemy się bardzo blisko winnicy Quinta do Tua oraz gaju oliwnego. Z góry możemy zobaczyć linię kolejową oraz stację Foz do Tua. Zatrzymuje się na niej pociąg relacjii Porto-Pocinho. Jeśli nie mamy samochodu, możemy dotrzeć tu właśnie pociągiem odjeżdżającym ze stacji kolejowych Porto São Bento czy Porto Campanhã.

Kolejny przystanek zaliczyłam w okolicach zapory wodnej na rzece Tua. Przed nami rozciąga się widok na most kolejowy, winnicę Quinta do Tua, należącą do marki Graham’s oraz estuarium rzeki Tua.

foz do tua

miradouros w dolinie rzeki tua

Miradouro 1 Foz do Tua

Dystrykt Bragança, powiat Carrazeda de Ansiães, Foz do Tua, droga krajowa N214

Współrzędne GPS: 41°12’38.9″N 7°25’09.8″W

Miradouro 2 Foz do Tua

Dystrykt Vila Real, powiat Alijó, São Mamede de Ribatua, droga krajowa N212

Współrzędne GPS: 41°12’47.1″N 7°25’51.5″W

Mam nadzieję, że ten artykuł przypadł Ci do gustu. To tylko kilka z pięknych miejsc, które skrywa rezerwat przyrody Parque Natural Regional Vale do Tua. Jeśli podobają Ci się takie artykuły, przeczytaj koniecznie wpis na temat 5 miradouros w Vila Nova de Gaia.

Źródła:

Oliveira E. (2022), NIT, Um dos miradouros mais deslumbrantes de Portugal tem uma varanda suspensa sobre o Tua, https://www.nit.pt/fora-de-casa/na-cidade/este-e-um-dos-miradouros-mais-bonitos-de-portugal

Município de Carrazeda de Ansiâes, https://www.cm-carrazedadeAnsiâes.pt/pages/1

Parque Natural Regional Vale do Tua, https://parque.valetua.pt/lista/miradouro-olhos-do-tua/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *