W marcu tego roku telewizja CNN Travel opublikowała artykuł, w którym zaprezentowała listę 20 najlepszych zup na świecie. Wśród nich znalazło się portugalskie caldo verde. Możecie więc sobie wyobrazić, iż wiadomość ta na chwilę zdominowała portugalskie media i stała się odskocznią od pandemicznej rzeczywistości.
W związku z przypadającym na jutro dniem Św. Jana postanowiłam podzielić się z Wami moim przepisem na tę zupę. Zaadaptowałam go odrobinę, robiąc z niego mieszankę polsko-portugalską. Wydaje mi się, że smakuje ona równie dobrze jak z tradycyjnego przepisu.
Caldo Verde: tradycyjna zupa z Minho
Kto był w Portugalii choć raz na pewno miał okazję spróbować caldo verde obok innych specjałów kuchni portugalskiej. Nie każdy jednak wie, że pochodzi ona z regionu Minho, na północy Portugalii. Bulion z kapusty galicyjskiej, z domieszką cebuli oraz ziemniaków powstał w połowie XV wieku. Istnieje co prawda duże prawdopodobieństwo, że przygotowywano go jeszcze wcześniej na terenach północy. Była to zupa łatwa w przygotowaniu, tania oraz przede wszystkim rozgrzewająca rolników w zimne noce, które są typowe w regionie Minho.
Nieodłącznym dodatkiem do zupy był kieliszek wina oraz kawałek słodkiego kukurydzianego chleba broa. Z czasem zupa podbiła serca Portugalczyków z innych regionów i jest przygotowywana na terenie całego kraju. Przepisy uległy modyfikacjom, w zależności od regionu. W okolicach Porto zwykło się podawać tę zupę z kawałkiem chleba Broa de Avintes. Dziś caldo verde podbija także serca oraz żołądki obcokrajowców.
Polskie przepisy na caldo verde
W wielu przepisach kulinarnych na polskich stronach istnieje informacja, iż caldo verde jest wykonywane z jarmużu. W tradycyjnym portugalskim przepisie używa się kapusty galicyjskiej, czyli couve galega. Należy ona do tej samej rodziny co jarmuż, czyli couve kale, ale nie jest to dokładnie ta sama odmiana kapusty.
Kapusta, której użyjemy powinna być również drobno posiekana. Dzięki temu smak, który z niej wydobędziemy będzie głębszy.
Składniki:
- 1 duża cebula
- 3 duże ziemniaki
- 1 ząbek czosnku
- 1 liść laurowy
- 300g kapusty galicyjskiej (couve galega)
- 2 litry wody
- Oliwa z oliwek
- Sól
- Opcjonalnie 1 chouriço oraz 1 kiełbasa śląska
Wykonanie
Cebulę obieramy i kroimy w półksiężyce, obieramy ząbek czosnku i kroimy go drobno. Ziemniaki obieramy ze skórki i kroimy je w dowolny sposób. Ja pokroiłam je w kosteczkę.
Do garnka wlewamy oliwę z oliwek na oko i wrzucamy cebulę. Oliwy dodajemy tyle, żeby pokryła w całości cebulę. Podsmażamy ją na złocisty kolor. Dodajemy czosnek i ziemniaki. Całość lekko podsmażamy, mieszając od czasu do czasu.
Po około 2 minutach całość zalewamy wodą, dodajemy liść laurowy, 1 łyżkę stołową soli oraz kiełbasy śląską i chouriço. Całość gotujemy aż do momentu, kiedy ziemniaki będą miękkie.
Po około 15/20 minutach wyjmujemy liść laurowy oraz kiełbasy. Blendujemy zupę na konsystencję kremu. Następnie stawiamy ją z powrotem na palnik.
Dodajemy kapustę galicyjską. Możemy kupić już umytą (sprzedawana jest wtedy w paczkach i dostaniemy ją w każdym supermarkecie) lub na straganie z warzywami. W tym przypadku warto ją umyć przed dodaniem do zupy. Moja była już umyta.
Gotujemy kapustę około 5 min, bez całkowitego przykrycia garnka. W międzyczasie kroimy w plasterki kiełbasę oraz chouriço. Po ugotowaniu kapusty dodajemy kiełbasę do zupy, która jest już gotowa do podania. Możemy również doprawić ją wedle uznania oliwą i/lub solą. Wszystko zależy od naszych upodobań. Podajemy caldo verde z odrobiną chleba broa do smaku.
Z przepisu wyszło około 6 porcji
Smacznego!
Mam nadzieję, że ten przepis na caldo verde przypadnie Wam do gustu. Spróbujcie również mojego przepisu na zupę canja!
Źródła:
Jornal de Notícias (2021), Caldo verde é uma das melhores sopas do Mundo, segundo a CNN, https://www.jn.pt/mundo/caldo-verde-e-uma-das-melhores-sopas-do-mundo-segundo-a-cnn-13445472.html
Taste Braga, Caldo Verde, https://tastebraga.com/comida/caldo-verde/