Portugalskie winnice

A&D Wines: biologiczne Vinhos Verdes z Baião

santa teresa

O apelacji Vinhos Verdes słyszał chyba każdy miłośnik portugalskiego wina. Obok Doliny Douro jest to jeden z najbardziej rozpoznawanych regionów winiarskich w kraju. Największą sławą otaczają się jednoodmianowe wina alvarinho z podregionu Monção e Melgaço, na samej północy regionu. Jednak dziś postanowiłam napisać artykuł dotyczący jednej z winnic, którą odwiedziłam w apelacji Vinho Verde. Tym razem zabiorę Was do mało znanego podregionu Baião, w którym powstają wyborne wina jednoszczepowe z jakże interesującej odmiany Avesso. Miałam okazję ich spróbować podczas wizyty w Quinta de Santa Teresa, należącej do małego producenta A&D Wines.

Podregion Baião w apelacji Vinho Verde

Apelacja Vinho Verde to największy region winiarski w Portugalii. Swoim obszarem obejmuje aż 9 podregionów. O Monção e Melgaço czy podregionie Lima słyszał chyba każdy miłośnik vinho verde. O podregionie Baião już nie konieniecznie. Skrywa on w sobie piękne krajobrazy oraz rewelacyjne wina, które zdecydowanie warto poznać.

Podregion Baião obejmuje swoim obszarem powiaty Baião, Resende oraz Cinfães. Graniczy z regionem apelacyjnym Doliny Douro, w którym produkowane jest słynne wino Porto. Klimat w tym podregionie różni się znacznie od terenów położonych blisko wybrzeża, wchodzących w skład tej apelacji. Zimy w tym podregionie są mniej deszczowe oraz chłodniejsze, lata natomiast są upalne i suche. Na granitowym podłożu świetnie przyjęły się szczepy późno dojrzewające jak białe Avesso, który może w pełni rozwinąć się aż do zbiorów. Dzięki temu w winach jednoodmianowych z tego szczepu dominują intensywne owocowe aromaty oraz dobrze zaznaczona kwasowość.

Oprócz wymienionej już wśród białych odmian królowej Avesso, w takim klimacie przyjęły się równie dobrze Azal czy Arinto.

a&d wines

Historia marki A&D Wines

Marka A&D Wines została założona w 2005 roku przez małżeństwo Alexandre Gomes i Dialina Azevedo. Jak można się domyślić litery A oraz D w nazwie są inicjałami imion pary. Kiedy wybrałam się w odwiedziny do winnicy Quinta de Santa Teresa w pierwszy weekend maja tego roku, nie wiedziałam, że będzie oprowadzał mnie po posiadłości sam właściciel! Miałam więc okazję poznać pana Alexandre, który okazał się być przesympatycznym gospodarzem.

Początki istnienia marki sięgają 1991 roku. Wtedy to rodzina zdecydowała się zasadzić 5 ha nowych winorośli na terenie winnicy Casa do Arrabalde. Posiadłość ta, oddalona o około 2,5km od centrum miasteczka Baião, od 6 pokoleń znajduje się w rękach rodziny.

avesso a&d wines

Przełomowy dla tego producenta okazał się 2005 rok. Oprócz utworzenia oficjalnie marki A&D Wines, rodzina zakupiła również winnicę Quinta dos Espinhosos. Tym samym zwiększyła o 7ha teren uprawy winogron.  

Wspomniana winnica Quinta de Santa Teresa to najnowszy nabytek firmy. Została zakupiona w 2015 roku, dokładając kolejne 33ha winorośli. Jest to miejsce wyjątkowe, które Alexandre i Dialina w 2019 roku zdecydowali się udostępnić również dla zwiedzających.

a&d wines

Winnica Quinta de Santa Teresa

Zakupiona w 2015 roku posiadłość Quinta de Santa Teresa to wyjątkowe miejsce, które odwiedziłam podczas mojej małej wycieczki w weekend majowy. Jest to ostatnia z winnic, należąca do apelacji Vinho Verde na wschodzie podregionu. Leży bowiem dokładnie na granicy miasta Baião z Doliną Douro. To miejsce przejściowe, w którym powstają rewelacyjne wina. A ich królową jest zdecydowanie biały szczep Avesso.

winorosl avesso

Odwiedzając posiadłość Santa Teresa będziecie mieć okazję zobaczyć najstarszą winorośl szczepu Avesso na świecie. Mowa o blisko dwustuletniej winorośli, która swoim rozmiarem robi naprawdę ogromne wrażenie. Jest to niepodważalnie jeden z największych skarbów, które skrywa w swoich murach ta posiadłość. Ma ona bowiem swój własny korzeń, a nie podkładkę z winorośli amerykańskiej. Przetrwała ona bowiem atak filoksery, który spustoszył portugalskie winnice pod koniec XIX wieku.

Cała posiadłość liczy 66 ha terenu, z których winoroślami pokryta jest połowa. Uprawianych jest tu 6 odmian winogron: Avesso, Arinto, Alvarinho i Malvasia Fina (białe) oraz Vinhão e Touriga Nacional (czerwone). Oprócz winorośli gospodarze posiadają również mały ogródek, w którym hodują warzywa i owoce.

santa teresa

Na uwagę zasługują również piękne i zadbane ogrody, kryjące rzeźby przedstawiające cztery pory roku. Pośrodku małego jeziorka znajduje się ogromne drzewo, dające schronienie przed słońcem odwiedzającym winnicę w upalne dni. Nieopodal znajduje się typowy dworek ozdobiony pięknymi płytkami azulejos autorstwa F. Gonçalves z fabryki ceramiki Carvalinho w Vila Nova de Gaia. Ukazują one sceny z życia mieszkańców Baião i okolic na przestrzeni zmieniających się pór roku. Widać na nich pasmo górskie Marão oraz rzekę Douro. Z tego względu nie mogło na nich zabraknąć barcos rabelos, którymi do lat 60 przewożono wino do Porto.

azueljo carvalinho

Azulejo przedstawiające proces strzyżenia owiec

Obejrzyj koniecznie moje wideo z wizyty w winnicy!

Produkcja biologiczna

A&D Wines jest stosunkowo małym producentem, jeśli weźmiemy pod uwagę rynek Vinho Verde. Jednak wyróżnia się na tle innych swoją ideologią uprawy biologicznej. 40 z 45 ha posiadanych winnic może poszczycić się oficjalnym certyfikatem biologicznej uprawy winogron. Kto na pierwszy rzut oka spojrzy chociażby na zdjęcia Quinta de Santa Teresa może mieć wrażenie, że jest to miejsce zaniedbane. Między krzewami winorośli trawa jest stosunkowo wysoka. Dookoła rosną także inne rośliny jak koniczyna szkarłatna (Trifolium incarnatum) czy łubin żółty (Lupinus luteus) oraz wąskolistny (Lupinus angustifolius). Ich głównym zadaniem jest nawożenie gleby w sposób naturalny.

trevo encarnado

Marka wyznaje zasadę jak najmniejszej ingerencji człowieka w uprawę winorośli. Przy pracach w winnicach A&D Wines nie używa się pestycydów, herbicydów ani produktów syntetycznych. Jest to wielką zaletą w obecnych czasach, gdyż popularne herbicydy zawierają rakotwórczy glifosat. Produkcja biologiczna ma więc bardzo pozytywny wpływ na nasze zdrowie, ale też na równowagę w ekosystemie.

a&d wines

Podczas mojej wizyty w winnicy Quinta de Santa Teresa byłam zachwycona naturalną muzyką płynącą z otoczenia. Śpiew ptaków, cykanie owadów, bzyczenie pszczół otaczających krzaczki lawendy. To tylko niektórzy z mieszkańców odwiedzających winnicę. W trakcie wizyty Pan Alexandre wspomniał również o innych gatunkach regularnie odwiedzających posiadłość. Lisy, króliki europejskie, dudki zwyczajne, żeneta, a nawet od czasu do czasu dziki. Małe zoo, które jest potwierdzeniem, że winnice z uprawą biologiczną są sanktuarium dla przyrody. Można to było poczuć w degustowanych przeze mnie winach.

drozd

Pakiety degustacyjne

Wizyta w winnicy Quinta de Santa Teresa zakończona jest degustacją win z oferty marki A&D Wines. Do wyboru będziemy mieć nowoczesną salę degustacyjną z panoramicznym widokiem na rzekę Douro, stoły nad basenem lub w ogrodzie. Byliśmy jedynymi odwiedzającymi winnicę tamtej majowej niedzieli, więc zdecydowaliśmy się przeprowadzić naszą degustację wewnątrz budynku.

a&d wines

 

Opcji degustacyjnych będziemy mieli kilka. Rezerwując wizytę przez stronę internetową producenta od razu wybrałam pakiety i opłaciłam rezerwację. Pakiet Standard (15€) obejmuje degustację 3 win: 2 jednoodmianowych Monólogo (np. Chardonnay i Avesso) oraz wina Singular zrobionego z Vinhas Velhas (starych winorośli). W pakiecie Avesso Experience (20€) mamy okazję porównać Monólogo Avesso, Quinta de Santa Teresa Avesso oraz Esculpido. Pakiet Top Range (30€) oferuje degustację najlepszych win produkowanych przez A&D Wines: Quinta de Santa Teresa Avesso, Singular, Esculpido oraz Pintado. Pakiet No Limits (50€) da nam możliwość spróbowania aż 11 win produkowanych przez markę. Do każdej oferty możemy dodać opcję przekąsek bądź pełnego posiłku.

a&d wines

Ja zdecydowałam się na pakiet Standard oraz Avesso Experience. Był to bardzo dobry wybór, gdyż wina od tego producenta są rewelacyjne. Jednoodmianowe Quinta de Santa Teresa Avesso skradło moje serce! We wszystkich spróbowanych przeze mnie winach czułam wysoką jakość oraz serce włożone w ich produkcję. Są bardzo aromatyczne, dobrze zbalansowane, lekko mineralne oraz z wyraźnie zaznaczoną kwasowością. Jeśli ktoś nie lubi Vinho Verde to próbując chociażby wspomnianego Avesso z Quinta de Santa Teresa może zmienić zdanie po jego konsumpcji. Ja stałam się ogromną zwolenniczką tego szczepu.

degustacja a&d wines

Praktyczne informacje dotyczące zwiedzania

Dostąpiłam ogromnego zaszczytu mogąc być oprowadzana po tej winnicy przez samego właściciela. Dzięki temu moje doświadczenie było jeszcze pełniejsze oraz zdecydowanie unikalne. Polecam Wam serdecznie odwiedzenie tej winnicy, szczególnie jeśli podróżujecie po północnej Portugalii. Może warto jadąc do Doliny Douro zahaczyć o region Baião i spróbować tych wybitnych win od A&D Wines?

Wizyty odbywają się po uprzedniej rezerwacji. Polecam skorzystać z prostego w obsłudze systemu na stronie A&D Wines. Są realizowane codziennie. Istnieje możliwość oprowadzania w językach: portugalskim, angielskim, francuskim i hiszpańskim.

Z Porto do Quinta de Santa Teresa dzieli nas odległość około 90 km. Najszybciej dojedziemy tu płatną autostradą A4 w kierunku miasteczka Mesão Frio (zjazd nr 18). Czeka nas nieco ponad godzina jazdy.

Wina od tego producenta są również dostępne w sprzedaży w Polsce.

Quinta de Santa Teresa

Rua de Arufe, nº 530

4640-342 Loivos da Ribeira, Baião

Tel. +351 229 419 378, +351 229 419 379

Źródła:

Vinho Verde, https://www.vinhoverde.pt/pt/homepage

A&D Wines, https://andwines.pt/

Zastróżny W. (2016), Degustacyjny Słownik Winiarski, FESTUS Sopockie Towarzystwo Winiarskie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *