Dystrykt Aveiro

516 Arouca: spacerem po wiszącym moście w Portugalii

arouca

W ostatnich tygodniach portugalskie oraz światowe media rozpisują się na temat inauguracji nowej atrakcji turystycznej w Portugalii. Mowa o wiszącym pieszym moście 516 Arouca, który otworzono na początku maja 2021r. na terenie Geoparku Arouca. Teren samego geoparku wpisanego od 2009 roku na listę Światowej Sieci Geoparków UNESCO jest bardzo bliski mojemu sercu. Od 2018 roku regularnie jeżdżę w tamtejsze góry i przemierzam bardzo dobrze rozwiniętą sieć szlaków trekkingowych. Nie mogłam więc nie skorzystać z nadarzającej się okazji, aby podczas urlopu nie udać się tam ponownie. Tym razem w celu odwiedzenia mostu oraz przemierzenia słynnej trasy Passadiços do Paiva.

Gdzie znajduje się wiszący most 516 Arouca?

Geopark Arouca, w granicach którego znajduje się wiszący most 516 Auroca, leży w dystrykcie Aveiro. Z Porto będziemy mieć do pokonania odległość około 75 km samochodem. Droga nie powinna nam więc zająć więcej niż 1h30 min. Nie istnieje na chwilę obecną żadne bezpośrednie połączenie transportu publicznego w okolice mostu. Dlatego polecam pojechać tam samochodem.

Wybierając się na wędrówkę po moście musimy zdecydować, z której strony na niego wejdziemy. Istnieją bowiem dwa oddalone od siebie dojazdy w pobliżu mostu. Jeśli zdecydujemy się również na przejście słynną trasą Passadiços do Paiva polecam zostawić samochód na parkingu przy plaży rzecznej Areínho. Przed nami będzie do pokonania 1km 200 m (w tym wspinaczka schodami na górę), aż do bramek przy wejściu o nazwie Canelas. Jeśli jednak chcemy tylko przejść się mostem wtedy samochód możemy zostawić na parkingu w sołectwie Albisqueiros. Do bramek wejścia o nazwie Alvarenga pozostanie nam do pokonania 1km na piechotę. Nie jest to trasa aż tak agresywna jak wejście od strony Areínho. 

516 Arouca

Wizyty na moście 516 Arouca odbywają się codziennie oprócz 25 grudnia. Może się zdarzyć, że most zostanie zamknięty, jeśli warunki atmosferyczne nie będą gwarantować bezpiecznego przedostania się na drugą stronę. W tym przypadku powiadomieni zostaniemy o tym wiadomością SMS lub e-mail. W miesiącach od maja do września most jest otwarty w godzinach 8:00 – 20:00 (ostatnie wejście o godz. 18:30). W kwietniu oraz w październiku zwiedzimy 516 Arouca pomiędzy 9:00 a 19:00. Natomiast od listopada do marca most można przejść między 9:00 a 17:00.

Budowa mostu 516 Arouca

Projekt budowy wiszącego mostu dla pieszych nad rzeką Paiva ruszył w maju 2018 roku. Inspiracją dla konstrukcji miały być wiszące kładki zbudowane przez Inków w Andach. W przeciwieństwie do nich most w dystrykcie Aveiro zawieszono pionowo, a nie poziomo. Trzeba przyznać, że efekt końcowy robi wrażenie.

Most 516 Arouca wznosi się na wysokości 176 metrów nad rzeką Paiva. Jak sama nazwa wskazuje ma on 516 metrów długości. Dla zapewnienia komfortu przemieszczania się po kładce ma ona szerokość 1,20m. Dzięki temu most przystosowano również do zwiedzania przez osoby niepełnosprawne.

most Arouca

516 Arouca składa się ze stalowych krat oraz systemu kabli przyczepionych pionowo do dwóch głównych filarów. Każdy z nich znajduje się po przeciwległej stronie rzeki Paiva. Betonowe filary mające wysokość 35 metrów przypominają swoim kształtem odwróconą literę A. Dzięki temu ciężar samego mostu został zdecydowanie lepiej rozłożony. Dodatkowo cztery główne stalowe kable utrzymujące most zakopano i zalano betonem do głębokości 55 metrów.

arouca

Natomiast kładkę mostu 516 Arouca tworzy system 127 stalowych krat. Każda krata to osobna kapsuła przymocowana do betonowego trapezowego łuku oraz stalowych kabli. Kiedy spojrzymy w dół możemy zobaczyć piękną dolinę rzeki Paiva oraz wodospad Aguieiras.

kladka arouca

Wszystkie działania miały na celu zapewnienie jak największego bezpieczeństwa dla zwiedzających most. Warto również zwrócić uwagę na detale wykończeniowe. W przypadku kabli składają się na nie plecione stalowe pręty, nawiązujące do lin splatanych z włókien roślinnych w wiszących mostach w Andach.

Właścicielem mostu jest Urząd Miasta Arouca, a głównymi wykonawcami tego ambitnego projektu były firmy ITeCons, Conduril oraz LNEC. Koszt prac przy wznoszeniu wiszącego mostu oszacowano na około 2 miliony 300 tys euro.

Praktyczne informacje na temat wizyty

Bilet wstępu na most dla osoby dorosłej (do 65 roku życia) kosztuje 12€. Natomiast w przypadku osób niepełnoletnich oraz seniorów zapłacimy 10€. Istnieją również bilety rodzinne, których ceny mieszczą się w przedziale od 30€ do 45€. Biletu wstępu na most 516 Arouca uprawnia także do przejścia szlakiem Passadiços do Paiva.

Jeśli podróżujemy z dziećmi sprawdzany będzie wiek naszych pociech. Według regulaminu 516 Arouca dziecko musi mieć ukończone 6 lat, aby pod opieką osoby dorosłej mogło skorzystać z tej atrakcji turystycznej. Nastolatkom również musi towarzyszyć osoba, która ukończyła osiemnasty rok życia.

Wizytę należy uprzednio zarezerwować za pośrednictwem formularza dostępnego na stronie internetowej mostu oraz opłacić. Przy rezerwacji zwiedzania od razu wskazujemy miejsce wejścia na most. Jak wspomniałam powyżej istnieją dwa wejścia na most, jedno od strony plaży w Areínho i drugie od miasteczka Alvarenga.

516 Arouca

Przy rezerwacji wybieramy konkretną godzinę wejścia na most. Całość doświadczenia trwa około 1,5h. Na samym początku przewodnik przekazuje informacje dotyczące konstrukcji mostu oraz regionu Arouca. Dostaniemy również wskazówki dotyczące norm zachowania podczas przejścia przez wiszący most.

Aby przejść wiszącym mostem 516 Arouca zaleca się mieć sportowe lub górskie buty. Nie można natomiast wejść na most w klapkach lub butach na obcasie. Należy w tym wypadku mieć na uwadze fakt, że kładka jest zrobiona z kraty. Obcas może nam zatem utknąć w podłożu, co w konsekwencji może doprowadzić do niebezpiecznej sytuacji. Przed wejściem pracownicy zwracają uwagę na obuwie zwiedzających. Lepiej więc od razu zabrać odpowiednie buty oraz założyć wygodne ubranie.

Kiedy ja przeszłam przez most wiał wiatr. Lepiej więc założyć spodnie, aby czuć się pewnie podczas całej przeprawy. Jeśli wybierzecie się wiosną lub latem w region Arouca należy również pamiętać o kremie z filtrem. Im wyższy tym lepszy. Warto zaopatrzyć się także w nakrycie głowy, szczególnie jeśli chcecie się potem wybrać na szlak Passadiços do Paiva.

516 Arouca

Zobacz koniecznie wideo z mojego spaceru po moście 516 Arouca

Czy 516 Arouca to faktycznie najdłuższy wiszący most używany przez pieszych na świecie?

Zarówno portugalska, jak i zagraniczna prasa rozpisuje się od kilku tygodni o inauguracji mostu 516 Arouca. Wśród nagłówków promujących nową atrakcję turystyczną pojawiają się słowa, iż jest to najdłuższy tego typu most na świecie. Czy rzeczywiście? Pojawiło się bowiem wiele głosów dementujących tę informację. W lipcu 2020 roku w Nepalu nad rzeką Kali Gandaki został bowiem otwarty wiszący most dla pieszych o długości 567 metrów. Czyli dłuższy od mostu wzniesionego w Geoparku Arouca o 51 metrów.

Urząd Miasta Arouca wydał nawet oświadczenie w tej sprawie na początku maja. Odwołał się do informacji z 2018 roku, kiedy rozpoczęły się prace nad budową mostu. Na chwilę rozpoczęcia projektu nie istniał żaden most spełniający podobne kryteria. Stąd wymyślono slogan „najdłuższego wiszącego pieszego mostu na świecie” (a mais comprida ponte pedonal suspensa do mundo). Początkowo most miał zostać otworzony w lecie 2020 roku. Jednak wybuch pandemii koronawirusa spowodował przesunięcie inauguracji 516 Arouca prawie o rok czasu. Gdyby faktycznie most oddano do użytku pieszych w planowanym terminie nikt nie miałby wątpliwości co do zgodności sloganu.

most Arouca

Pojawia się również wiele informacji, że brakuje konkretnych danych dotyczących nepalskiego mostu. Niektórzy twierdzą nawet, że przez azjatycki most może równocześnie przejść zaledwie kilku pieszych. Most w Geoparku Arouca ma zdolność pomieścić jednocześnie nawet do 2 tysięcy osób. Chociażby na tej podstawie można stwierdzić, że oba mosty różnią się znacznie swoim przeznaczeniem.

Z drugiej strony czy różnica 51 metrów długości ma aż tak wielkie znaczenie? 516 Arouca bez wątpienia jest najdłuższą tego typu konstrukcją w Portugalii oraz w całej Europie. Jeśli dodamy do tego również walory estetyczne otaczającego nas krajobrazu to jest on warty odwiedzenia.

516 Arouca

Moje wrażenia z wizyty na moście

Wizyta na wiszącym moście 516 Arouca była bez wątpienia ciekawym doświadczeniem. Warto zdecydowanie odważyć się, aby przejść trasę 516 metrów w powietrzu. Kiedy spojrzymy na zdjęcia lub filmy ukazujące most wygląda on wręcz przerażająco. Zawieszony w powietrzu na dwóch filarach tuż nad przepaścią w gardle rzeki Paiva. Możemy mieć wiele obaw wynikających z naszego lęku wysokości lub dotyczących bezpieczeństwa.

W przypadku bezpieczeństwa mogę od razu rozwiać wszelkie wątpliwości. Zanim bowiem oddano go do użytku most przeszedł szereg testów sprawdzających jego wytrzymałość. Jest to monumentalna solidna konstrukcja robiąca ogromne wrażenie na żywo. Co więcej, przeprawie towarzyszy przewodnik odpowiedzialny za grupę. Jeśli poczujecie się pewniej możecie przepuścić resztę zwiedzających i przejść wraz z nim na samym końcu.

most Arouca

W przypadku osób posiadających lęk wysokości, oczywiście decyzja o przeprawie pozostaje w Waszych rękach. Mam lęk wysokości, szczególnie kiedy spoglądam w przepaść lub kiedy przechodzę kładką zrobioną z krat. Niekoniecznie musi znajdować się w powietrzu. Jednak postanowiłam się przemóc i przejść mostem. Przepuściłam najodważniejszych z grupy i weszłam na most jako jedna z ostatnich osób. Czułam się trochę jak na pokładzie samolotu, kiedy przechodzi się korytarzem do toalety. Most lekko falował. W momencie, gdy ktoś szedł za mną czułam również lekkie drganie porównywalne do skakania na trampolinie. Wkrótce widoki dookoła sprawiły, że prawie zapomniałam o lęku wysokości. Przemogłam się nawet i spojrzałam w dół przez kraty kładki.

Dla mnie było to bardzo wyzwalające doświadczenie. Do tego piękne widoki na wodospad Aguieiras, rzekę Paiva i Geopark zdecydowanie mogą przemawiać za wizytą. Do odważnych świat należy! Pamiętajcie, że na moście nie jesteście sami i w każdym momencie możecie zawrócić z przeprawy. Ja nie żałuję i polecam tę nową atrakcję turystyczną każdemu. Na pewno pozostanie na dłużej w Waszej pamięci.

516 arouca

 

Jeśli jesteście w Porto i również chcecie przeżyć niezapomnianą przygodę na jednym z mostów w mieście, to jest to możliwe. Możecie przejść się po jednym z łuków mostu Ponte da Arrábida. Zajrzyjcie koniecznie do artykułu na temat tej atrakcji turystycznej.

Źródła:

516 Arouca Ponte Suspensa (strona oficjalna), https://516arouca.pt/

Público (2009), Geoparque de Arouca reconhecido pela UNESCO como património geológico da Humanidade, https://www.publico.pt/2009/04/22/ciencia/noticia/geoparque-de-arouca-reconhecido-pela-unesco-como-patrimonio-geologico-da-humanidade-1375873

Público (2021), Marques Pereira A., Afinal, a ponte de Arouca é mesmo a “maior ponte pedonal suspensa do mundo”?, https://www.publico.pt/2021/05/05/fugas/noticia/afinal-ponte-arouca-maior-ponte-pedonal-suspensa-mundo-1961353

NIT (2019), Neves P., A maior ponte pedonal suspensa do mundo está a nascer em Arouca, https://www.nit.pt/fora-de-casa/na-cidade/a-maior-ponte-pedonal-suspensa-do-mundo-esta-nascer-em-arouca

Observador (2021), Maior ponte pedonal suspensa do mundo abre quinta-feira a moradores de Arouca e segunda ao público em geral, https://observador.pt/2021/04/28/na-maior-ponte-pedonal-suspensa-do-mundo-nem-os-mais-nervosos-resistem-a-travessia/ 

(2) Komentarze

  1. Ola says:

    Jeszcze w kwestii praktycznych informacji, gdzie najlepiej zostawić samochód by po przejściu przez most nie było do niego zbyt daleko? Przechodzimy tylko z jednej strony na drugą.

    1. Dzień dobry, samochód należy zostawić na jednym z parkingów, które do tego przygotowano. Wystarczy szukać oznaczeń „Estacionamento Passadiços do Paiva”(od strony Areinho) lub „Estacionamento 516 Arouca Albisqueiros” (od strony Alvarenga). Oba parkingi są oddalone od samego wejścia na most. Ja zostawiłam samochód na parkingu od wejścia Areinhos, szłam około 20 minut do początku szlaku Passadiços do Paiva, po czym musiałam przejść jeszcze 1,2km samego szlaku, głównie po schodach, aby dojść do wejścia na most. Całość zajęła mi około 45 minut do nawet godziny, aby dotrzeć pod bramki wejściowe (musiałam często się zatrzymywać, żeby nabrać powietrza przy wchodzeniu po schodach). To wejście od bramek Alvarenga nie wygląda na aż tak atrakcyjne pod względem widoków jak to od Areinho, ale jeśli chodzi o dystans powinno być krótsze. Google Maps pokazuje mi około 30 minut na piechotę, co da niecałe 2km trasy. Może więc to być dla Was lepsza opcja. Życzę udanej wędrówki, niezapomnianych widoków i pozdrawiam serdecznie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *