Wina Portugalskie

Wino Tygodnia: Vinha da Curia 2017

curia

W tym tygodniu w rubryce Wino Tygodnia ponownie wybierzemy się do regionu Bairrada. Przyjrzymy się czerwonemu wytrawnemu winu Vinha da Curia, od słynnego producenta z Alentejo Monte da Ravasqueira.

Krótka specyfika regionu Bairrada

Nizinny region Bairrada leży blisko Oceanu Atlantyckiego. Dominują w nim głównie gleby gliniane lub wapienno-gliniane. Na terenach wchodzących w skład apelacji panuje klimat śródziemnomorski. Charakteryzuje się długimi wilgotnymi zimami oraz upalnymi latami.

Apelacja została utworzona w 1979 roku, a wina dopuszcza do sprzedaży Comissão Vitivinícola da Bairrada (CVB).

Jeśli chcecie się dowiedzieć coś więcej na temat tego regionu, zajrzyjcie do wpisu dotyczącego espumante Marquês de Marialva.

bairrada

D.O.C. Bairrada Vinha da Curia Tinto 2017

W tym tygodniu postanowiłam spróbować wina o nazwie Vinha da Curia. Byłam go bardzo ciekawa, z kilku powodów. Po pierwsze, chciałam spróbować jak smakuje czerwone wino z podregionu Anadia. Wioska Curia znajduje się właśnie w powiecie, który dał nazwę podregionowi. Zaciekawiła mnie również etykieta oraz cena tej butelki. Znalazłam ją bowiem na przecenie w Continente z 12,99 na 4,99 . Warto podkreślić, iż często w supermarketach „przeceny” win są zabiegiem marketingowym, który ma przyciągnąć uwagę kupującego. Szczególnie, kiedy różnica w cenie jest tak duża, jak w tym przypadku. Oczywiście na stronach internetowych jako oficjalna cena pojawia się ta wyższa. Jednak w aplikacji Vivino przeciętna cena tej butelki to właśnie 5€. Wniosek nasuwa się więc sam: lepiej zakupić ją właśnie kiedy jest w tej niższej cenie.

curia_bairrada

Wino Vinha da Curia pochodzi ze zbioru w 2017 roku. Ma intensywny rubinowy i kryjący kolor. Po otwarciu butelki od razu moje nozdrza uderzył bardzo mocny jagodowy aromat. Na myśl przyszły mi również ciemne owoce, jak czarna porzeczka oraz jeżyna. Przyznam, iż zapach był bardzo pociągający i zdecydowanie zachęcał do spróbowania trunku. Po kilku minutach wino stało się łagodniejsze. Dobrą opcją w tym przypadku może być wcześniejsza dekantacja wina.

Jeśli chodzi o usta, to Vinha da Curia 2017 okazała się być winem bardzo tanicznym. Po spróbowaniu pozostawia wręcz uczucie przypominające suchość w ustach. Jest również winem o dosyć wysokiej kwasowości. W smaku nie pojawia się żaden z wymienionych wcześniej owoców. Wręcz przeciwnie, ma się wrażenie, iż wino jest bardziej pieprzne i korzenne. Do tego pojawiają się nuty przywodzące na myśl wędzonkę. Enologiem odpowiedzialnym za stworzenie tego wina jest Pedro Pereira Gonçalves z Monte da Ravasqueira.

Użyte szczepy

Czerwone wino Vinha da Curia 2017 jest kupażem trzech szczepów: Cabernet Sauvignon, Touriga Nacional oraz Tinta Roriz.

Cabernet Sauvignon jest chyba najbardziej znanym francuskim szczepem pochodzącym z Médoc w Bordeaux. Uprawiany jest obecnie w wielu regionach winiarskich na świecie. Produkuje wina o intensywnym kolorze oraz taninie, ale cechujące się elegancją. Często w winach, w których użyto tej odmiany, można poczuć nuty czarnych porzeczek oraz przypraw korzennych. Tak jest również w przypadku tej etykiety.

Touriga Nacional uznaje się za królową portugalskich winogron. Początkowo zaczęto uprawiać tę odmianę w regionie Dão, skąd przedostała się na terytorium całego kraju. Touriga Nacional produkuje dobrze zbalansowane wina o kwiatowym aromacie oraz intensywnym czerwonym kolorze. Do tego zapewnia długoletnie dojrzewanie wina w butelce.

Tinta Roriz znana jako Aragonês lub Tempranillo, jest najbardziej rozpoznawalną odmianą na Półwyspie Iberyjskim. Posiada zdolność adaptacji na różnego typu glebach. Produkuje wina bardzo skoncentrowane o niskiej kwasowości, ale wysokiej zawartości alkoholu.

curia_bairrada

Serwowanie wina  

Wino Vinha da Curia 2017 jest dosyć intensywne. Stąd potrzebuje odpowiedniej równowagi przy wyborze dania, z którym zostanie podane. Idealnie sprawdzi się w towarzystwie czerwonych mięs: wieprzowiny, wołowiny czy popularnych w Portugalii jagnięciny lub koziny. Możemy podawać je z pieczenią bądź mięsem grillowanym. Myślę, że również ciekawym połączeniem byłaby wątróbka w sosie cebulowo-pieczarkowym.

Ja postanowiłam połączyć je z filetami z indyka w sosie jogurtowo-grzybowym oraz kaszą typu pęcak. Mój sos grzybowy bardzo często przygotowuję dodając wino Porto, przez co zyskuje wyjątkowo apetyczny smak. Tak było również w tym przypadku. Całość okazała się sympatyczna i wino dobrze się zgrało nawet z białym mięsem.

Polecam, aby podawać powyższe wino w temperaturze około 16°C. Jak wspomniałam wcześniej dobrym pomysłem w tym wypadku jest także uprzednia dekantacja, aby się otworzyło.

curia_bairrada

Monte da Ravasqueira

Vinha da Curia jest winem wyprodukowanym przez Monte da Ravasqueira. Na samym początku muszę wspomnieć, iż jest to producent z regionu Alentejo. Na jego stronie internetowej nie pojawia się żadna wzmianka na temat winnic w regionie Bairrada. Jednak na kontretykiecie wina jako miejsce butelkowania wskazano Arraiolos. Jest to miasteczko znajdujące się na południu kraju właśnie w regionie Alentejo. Jednak, aby wino posiadało znaczek jakości Bairrada oraz kategorię D.O.C. musi być wyprodukowane z winogron wchodzących w skład danej apelacji. Stąd mamy pewność, iż powyższa etykieta powstała w centralnej Portugalii.

Monte da Ravasqueira to posiadłość leżąca w miasteczku Arraiolos. Została ona zakupiona przez rodzinę de Mello w 1943 roku. Na przestrzeni dekad zasłynęła z hodowli portugalskiej rasy konia Lusitano. Pierwsze winorośle użyte do produkcji skomercjalizowanych win zostały zasadzone dopiero w 1998 roku. Posiadłość liczy obecnie 3 000 ha, z czego 45 ha zajmuje winnica. Oprócz tego rodzina de Mello zajmuje się hodowlą oraz sprzedażą bydła, czarnych świń (porco preto), produkcją miodu i oliwy z oliwek, a także uprawą korka.

curia_bairrada

Vinha da Curia 2017

Cena: 5-13 euro

Zawartość alkoholu: 13,5%

Apelacja D.O.C Bairrada, podregion Anadia

Kilka zdań ode mnie

Wioska Curia leżąca administracyjnie w dystrykcie Aveiro jest bardzo interesującym miejscem. Polecam ją szczególnie dla miłośników term oraz win. Curia bowiem słynie właśnie z wód termalnych. Odkryli je Rzymianie, którzy nadali temu miejscu nazwę Aqua Curiva. W dosłownym tłumaczeniu znaczy ona woda, która leczy.

W wiosce znajduje się również piękny pałac funkcjonujący obecnie jako czterogwiazdkowy hotel. Mieści się on tuż naprzeciwko parku zdrojowego. Dlaczego by więc nie połączyć przyjemnego z pożytecznym? Może następnym razem wybierzecie się właśnie w ten region, aby naładować Wasze baterie? Pobyt w SPA w termach połączony z degustacją win i wizytą w okolicznych winnicach brzmi dla mnie jak bajka! A przynajmniej ja się piszę.

curia

Źródła:

Różni autorzy (2014), Manual técnico de vinhos, Turismo de Portugal

Monta da Ravasqueira, https://www.ravasqueira.com/  

Zastróżny W. (2016), Degustacyjny Słownik Winiarski, FESTUS Sopockie Towarzystwo Winiarskie

Clube dos Vinhos Portugueses, Regiões Vitivinícolas Portuguesas – Bairrada: IG Beira Atlântico e DOC Bairrada, https://www.clubevinhosportugueses.pt/vinhos/regioes/bairrada/regioes-vitivinicolas-portuguesas-bairrada-ig-beira-atlantico-e-doc-bairrada/

CVB, http://www.cvbairrada.pt/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *