Wina Portugalskie

Wino Tygodnia: Encosta da Cesta Espumante Bruto

Witajcie w kolejnym artykule z serii Wino Tygodnia. Dziś zaprezentuję Wam butelkę jednoodmianowego wina musującego od małego producenta Quinta da Cesta o nazwie Encosta da Cesta.. Tym razem przeniesiemy się w okolice miasteczka Ponte da Barca w samo serce regionu Minho.

Krótka specyfika regionu Vinhos Verdes

Vinho Verde jest produkowane w północno-zachodniej części Portugalii. Apelacja, na którą składa się aż 9 podregionów, jest największym regionem winiarskim w kraju. Utworzono ją w 1908 roku, a głównym organem zajmującym się kontrolą win dopuszczonych do sprzedaży jest Comissão de Viticultura da Região dos Vinhos Verdes (CVRVV).

Winorośle uprawiane w tej apelacji na glebach granitowych są podatne na wpływ mas wilgotnego powietrza znad Atlantyku. Jest to region o stosunkowo wysokiej częstotliwości opadów w ciągu roku. W rezultacie wina produkowane w apelacji Vinhos Verdes wyróżniają się niską zawartością alkoholu, wysoką kwasowością, lekkością oraz elegancją.

encosta da cesta

Encosta da Cesta Espumante Bruto  

Dzisiejszym Winem Tygodnia została butelka espumante pochodząca z apelacji Vinho Verde. To pierwsze wino musujące z tego regionu, jakie przyszło mi zdegustować. Jak już wspominałam kilka razy na blogu, przez wiele lat nie byłam przekonana do win musujących. Stąd przegapiłam wiele okazji do spróbowania niesamowitych musiaków z tego regionu.

W tym tygodniu postanowiłam przejść się do sklepu specjalistycznego w celu poszukiwania ciekawych etykiet. W małej garrafeira niedaleko mojego miejsca zamieszkania właściciel polecił mi to wino musujące z regionu Vinhos Verdes. Jest to jednoodmianowe Loureiro uprawiane w Oleiros niedaleko Ponte da Barca. Za butelkę zapłaciłam 6,99 €. Jest to więc cena bardzo porównywalna do tej praktykowanej w sklepach wielkopowierzchniowych. Potwierdzam zatem słowa Izy Kamińskiej oraz Tomka Czudowskiego z kanału Ale Wino. Czasem warto jest się przejść do sklepu specjalistycznego i tam kupić butelkę. Oferta, jaką posiadają garrafeiras prezentuje zakres cenowy etykiet praktycznie na każdą kieszeń. A do tego znajdziemy pozycje nieobecne w supermarketach.

encosta da cesta

Wytrawne wino musujące Encosta da Cesta ma jasny cytrynowy kolor. Zaserwowałam je w kieliszku do białego wina, dzięki czemu mogłam poczuć jeszcze lepiej jego aromat. Na pierwszy rzut oka ma bardzo małe bąbelki, prawie niewidoczne. Jednak, kiedy weźmiemy pierwszy łyk do ust poczujemy intensywną interakcję bąbli z naszym językiem. W aromacie espumante Encosta da Cesta poczułam nuty kwiatowe oraz słodkiego ananasa. Już od pierwszego powąchania można odnieść wrażenie, że w kieliszku znajduje się orzeźwiające wino. Po jego spróbowaniu jeszcze bardziej możemy się w tym utwierdzić. Oprócz mineralności poczujemy dobrze zaznaczoną kwasowość, a co za tym idzie smak zielonego, niedojrzałego jabłka. Po chwili zdecydowanie na myśl przychodzi smak limonki oraz innych cytrusów. Nie musimy zbyt dużo myśleć o tym winie musującym, pije je się bardzo łatwo. Podobnie jak wina spokojne z tej apelacji.

Użyte szczepy

Do produkcji wina musującego Encosta da Cesta użyto jednej odmiany winogron: Loureiro.

Loureiro jest szczepem bardzo charakterystycznym dla subregionu Lima, choć występuje na terenie całej apelacji Vinho Verde. Produkuje wina o wysokiej kwasowości odznaczające się kwiatowym oraz owocowym aromatem. Idealnie nadaje się do produkcji jednoodmianowego wina musującego.

espumante verde

Serwowanie wina  

Powyższe białe wytrawne espumante z apelacji Vinho Verde można serwować wraz z daniem głównym. Ze względu na dobrą kwasowość idealnie sprawdzi się z owocami morza czy rybami. Będzie również dobrym połączeniem z potrawami kuchni azjatyckiej. Już samo Vinho Verde serwowane do sushi jest dobrym rozwiązaniem. W tym przypadku wino musujące z tej północnej apelacji pomoże nam w przypadku potraw lekko pikantnych lub zawierających sos sojowy.

Jeśli ktoś chciałby zaserwować je do deserów, równie dobrze połączy się z ciastem albo tortem. Możemy więc rozważyć tę butelkę w przypadku świętowania ważnego dla nas momentu.

krewetki

Połączyłam butelkę tego wina musującego z krewetkami w sosie na bazie whisky. Danie to wystąpiło już w cyklu Wino Tygodnia przy opisie Vinho Verde Couto de Frades. Przyznaję się, nie byłam zbyt oryginalna w tym wypadku. Na swoje usprawiedliwienie powiem tylko, że bardzo lubię to połączenie, a samo danie jest przepyszne. Smakuje jeszcze lepiej, kiedy przyrządzi je mój mąż. Przyznam się, że ja nie nauczyłam się jeszcze przyrządzać owoców morza, ani ryb. Co więcej, dopiero w tym miesiącu przygotowałam po raz pierwszy sama danie rybne i był nim dorsz w śmietanie. Po skończonej kolacji wino jeszcze zostało w butelce, więc spróbowałam je orzechami włoskimi i migdałami. Również w takiej wersji efekt był ciekawy.

Wino musujące sugeruję podawać dobrze schłodzone. Uważam, że idealną temperaturą byłoby 6⁰C-8⁰C. Warto również wykorzystać opcję rękawa chłodzącego lub coolera.

Quinta da Cesta

Niestety nie udało mi się znaleźć zbyt wiele informacji na temat producenta powyższej butelki. Quinta da Cesta jest położona w wiosce Oleiros, niedaleko miasteczka Ponte da Barca. Wina, które produkuje wchodzą w skład podregionu Lima należącego do apelacji Vinhos Verdes.

Jest to mały producent, który nie posiada swojej strony internetowej, a jedynie konto na portalu Facebook. W swojej ofercie dysponuje białym i czerwonym Vinho Verde oraz winami musującymi z tej samej apelacji.

encosta da cesta

Encosta da Cesta Espumante Bruto

Cena: 7 euro

Zawartość alkoholu: 12%

Apelacja Vinhos Verdes, podregion Ponte de Lima

Kilka zdań ode mnie

Bardzo interesującym wydarzeniem, w którym można wziąć udział i spróbować rewelacyjnych win, są Feiras do Vinho. To nic innego jak targi win. Czasem organizowane są w największych miastach portugalskich. W tym wypadku zazwyczaj mamy do czynienia z wydarzeniem poświęconym ogólnie winom portugalskim z różnych regionów.

Z drugiej strony, to nie jedyne tego typu wydarzenie. Zdarza się, że organizowane są targi regionalne konkretnej apelacji. Wtedy w jednym miejscu będziemy mieć możliwość spróbowania tej samej kategorii wina, ale od zupełnie innych producentów. Daje nam to niesamowitą szansę na porównanie siedlisk z tej samej apelacji. Możemy też porównać efekt końcowy każdego z winiarzy oraz jego zdolności, których potrzebuje do stworzenia rewelacyjnego wina.

Jestem ogromną zwolenniczką Feiras do Vinho. Kiedy tylko mam okazję to biorę w nich udział jako konsument. Dzięki temu mam niepowtarzalną szansę do tego, aby spróbować butelek czasem bardzo niszowych producentów obecnych podczas tego wydarzenia. Bardzo miło wspominam Vinho Verde Wine Fest zorganizowaną w Porto na terenie parkingu Alfândega w 2018 roku. Było słoneczne i ciepłe lipcowe popołudnie. Nie mogłabym sobie wyobrazić lepszej scenerii niż degustacja wspaniałych Vinhos Verdes nad brzegiem rzeki Douro. Żałuję tylko jednego: nie pijałam jeszcze wtedy win musujących. A można było spróbować rarytasów.

vinho verde wine fest

Źródła:

Różni autorzy (2014), Manual técnico de vinhos, Turismo de Portugal

Infovini, Vinho verde, http://www.infovini.com/pagina.php?codNode=3889

Quinta da Cesta, https://www.facebook.com/Quinta-da-Cesta-Unipessoal-Lda-1571147306517173/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *