Wina Portugalskie

Wino Tygodnia: Altano Rewilding Edition 2018

altano rewilding

Za kilka dni, 22 kwietnia, będziemy obchodzić po raz kolejny Międzynarodowy Dzień Ziemi. Z tej okazji postanowiłam otworzyć bardzo specjalną butelkę. Chodzi o czerwone wytrawne wino z Doliny Douro: Altano Rewilding Edition. Dlaczego uważam, że jest to wyjątkowa butelka? Otóż część dochodu ze sprzedaży tej limitowanej edycji zasili organizację Rewilding Portugal. Stąd łączy w sobie ideę odpowiedzialnej i zrównoważonej konsumpcji alkoholu.

Krótka specyfika regionu Douro

O Dolinie Douro wspominałam już kilkakrotnie na blogu w różnych artykułach. Wynika to z faktu, iż jest to region bardzo bliski mojemu sercu. Nie tylko ze względu na osobiste upodobania, ale przede wszystkich z powodów zawodowych.

Dolina Douro oprócz produkcji słynnego wina Porto jest również miejscem wytwarzania wysokiej jakości eleganckich win spokojnych. Ich produkcja na większą skalę rozpoczęła się w latach 90 ubiegłego wieku. Głównym organem zajmującym się kontrolą jakości wina pochodzącego z regionu Douro jest IVDP (Instituto do Vinho do Porto e Douro).

Winnice w Dolinie rzeki Douro położone są na zboczach górskich. W regionie panuje klimat typowo kontynentalny. Cechuje się on chłodnymi i wilgotnymi zimami oraz upalnymi latami. Ubogie w materię organiczną gleby granitowo-łupkowe produkują wina o bardzo wysokiej jakości.

Rewilding Portugal

Stowarzyszenie Rewilding Portugal to organizacja non-profit, która została założona w miejscowości Guarda. Jej głównym celem jest przywrócenie na teren północno-zachodniej Portugalii dzikich gatunków, które pierwotnie zamieszkiwały tamte tereny. Niestety ze względu na działalność człowieka (głównie rozwój rolnictwa) zniknęły lub znikają z obszaru stanowiącego ich naturalne terytorium.

Głównym obszarem działania Rewilding Portugal jest Wielka Dolina Rzeki Côa (Grande Vale do Côa). Mowa o korytarzu obejmującym obszar 120 000 ha. Znajduje się on na południe od Doliny rzeki Douro i na północ od pasma górskiego Serra da Malcata.

Jeśli chcecie zapoznać się ze statutem tego stowarzyszenia polecam przejrzeć stronę internetową Rewilding Portugal.

rewilding portugal

Etykieta Altano Rewilding Edition 2018

Etykieta limitowanej edycji Altano Rewilding jest bardzo wyjątkowa. Przedstawia ona bowiem zagrożone wyginięciem gatunki, które możemy uratować wspólnie ze wspomnianym już stowarzyszeniem Rewilding Portugal.

Na etykiecie znajdziemy rysia iberyjskiego, wilka iberyjskiego, kuca Sorraia, jelenia szlachetnego, orła iberyjskiego oraz ścierwnika białego. Wszystkie wymienione gatunki posiadają w Portugalii status zagrożonych wyginięciem. Stąd mamy ostatnią szansę na to, aby spróbować odbudować ich populację i zapewnić im przetrwanie.

Firma Symington zdecydowała się na wsparcie inicjatywy Rewilding Portugal i została sponsorem stowarzyszenia. Edycja Altano Rewilding jest jednym z owoców współpracy, które niedawno ujrzało światło dzienne.

ryś iberyjski

Altano Rewilding Edition 2018

Na dzisiejsze Wino Tygodnia wybrałam butelkę czerwonego wytrawnego wina z Doliny Douro Altano Rewilding Edition 2018. Uważam, że oprócz samej jakości wina przemawia za nim współpraca w szczytnym celu. Z każdej butelki, którą zakupimy część dochodu zostanie przeznaczona na projekt stowarzyszenia Rewilding Portugal.

Altano Rewilding Edition pojawiło się na rynku w marcu 2021 roku w dwóch formatach. Pierwszy z nich to standardowa szklana butelka o pojemności 750ml. Drugi to innowacyjny format Bag-in-Tube o pojemności 2,25l, odpowiadający wielkością 3 standardowym butelkom. Jak zapewnia producent opakowanie jest w 100% zdatne do recyklingu, a ślad węglowy pozostawiony po jego produkcji jest mniejszy niż przy tradycyjnym formacie.

altano

Sugerowana cena tradycyjnej butelki to 5,99€, natomiast Bag-In-Tube to 14,99€. Oba formaty tej limitowanej edycji znajdziemy w sieci supermarketów Continente. Są także dostępne w piwnicach Graham’s i Cockburn’s w Vila Nova de Gaia, należących do rodziny Symington.

Altano Rewilding 2018 jest winem o wyrazistym fioletowo-rubinowym kolorze. Jego intensywny owocowy aromat przywodzi na myśl czerwoną porzeczkę. Z drugiej strony mam wrażenie, że poczułam w nim również lekkie nuty kwiatowe. Nie jestem jednak w stanie dokładnie zidentyfikować konkretnych okazów. W przypadku ust, wino jest bardzo eleganckie. Można poczuć delikatną taninę oraz dobrze zaznaczoną kwasowość. Jego smak przypomina mi mieszankę truskawek oraz świeżych owoców granatu. Jest to zdecydowanie wino łatwe i przyjemne w odbiorze.

Altano Rewilding zostało stworzone przez enologów Charlesa Symingtona oraz Pedro Correia.

altano rewilding

Użyte szczepy

Kupaż Altano Rewilding Edition 2018 stworzono z trzech klasycznych odmian występujących w Dolinie Douro. Mowa o Tinta Roriz, Tinta Barroca i Touriga Franca.

Tinta Roriz (znana jako Aragonês lub Tempranillo) jest najbardziej rozpoznawalną odmianą na Półwyspie Iberyjskim. Produkuje intensywnie owocowe i skoncentrowane wina o niskiej kwasowości.

Tinta Barroca to szczep, który występuje w dużej mierze tylko w Dolinie Douro. Używa się go głównie w kupażach. Jest to bardzo produktywna odmiana wykazująca odporność na różne plagi nawiedzające winnice. Produkuje wina o wysokiej zawartości alkoholu oraz delikatnych taninach.

Touriga Franca jest stosunkowo odporna na wszelkiego rodzaju plagi. Produkuje eleganckie i skoncentrowane wina o aromatach przypominających ciemne owoce oraz dzikie kwiaty. Nadaje również pewnej lekkości całości kupażu.

altano

Serwowanie wina

Powyższe czerwone wino wytrawne Altano Rewilding Edition 2018 jest bardzo eleganckim lekkim kupażem z Douro. Podobnie jak w przypadku opisanej przeze mnie butelki Diálogo od marki Niepoort, nie mówimy tu o ciężkim owocowym winie. Wręcz przeciwnie. Jest to wino pełne świeżości, a do tego łatwe w odbiorze.

Na kontretykiecie możemy znaleźć informację od producenta, iż powyższe wino może być konsumowane przez wegan. Oznacza to, że w procesie klaryfikacji nie użyto substancji pochodzenia zwierzęcego. Altano Rewilding możemy więc serwować z daniami wegetariańskimi lub wegańskimi. Myślę, że bardzo dobrze skomponuje się z makaronem z wędzonym tofu w sosie pomidorowym. Warto również spróbować połączyć je z burgerem roślinnym. Polecam bardzo serdecznie burgera zrobionego z czerwonej fasoli lub ciecierzycy. 

altano rewilding

W moim przypadku podałam Altano Rewilding z typowymi petiscos, czyli przekąskami. Na stole pojawił się świeży chleb, talerz serów oraz deska z szynką presunto i polskimi kabanosami. Udało mi się tydzień temu znaleźć polskie kabanosy w sieci marketów Aldi. Lekko pikantne okazały się bardzo dobrym połączeniem z winem z Doliny Douro. Tak samo jak zestaw serów kupiony w jednym z lokalnych sklepów.

Proponuję podawać czerwone wino Altano Rewilding w temperaturze około 16ºC.

Marka Altano

Marka Altano została stworzona przez rodzinę Symington w latach dziewięćdziesiątych. Była odpowiedzią na coraz to większe zainteresowanie konsumentów winami spokojnymi z Doliny Douro.

Pierwsze butelki czerwonego Altano zostały wypuszczone na rynek w 1999 roku. Do ich produkcji użyto tych samych winogron, które wchodzą w skład kupaży wina Porto. Od tamtej pory marka posiada w swoim wachlarzu spokojne wina białe i czerwone. Jest również dostępna w ponad 30 krajach na świecie (niestety nie posiada dystrybutora w Polsce).

altano rewilding

Altano Rewilding Edition 2018

Cena: 6 euro

Zawartość alkoholu: 14%

Apelacja Dolina Douro

Kilka zdań ode mnie

Pomysł współpracy między firmą Symington, a stowarzyszeniem Rewilding Portugal bardzo przypadł mi do gustu. Co więcej, jestem wręcz nim zachwycona! A to dlatego, że projekt zakłada przywrócenie zagrożonych gatunków zwierząt na pierwotne tereny ich występowania. W szczególności zaś jestem bardzo zadowolona, że wśród gatunków znalazł się ryś iberyjski!

Osoby, które dobrze mnie znają wiedzą, że jestem ogromną miłośniczką dwóch ssaków: wydry oraz rysia! Wydra europejska na szczęście ma jeszcze w Portugalii dość dużą populację. Niestety nie można tego powiedzieć o rysiu iberyjskim. Kiedy jeszcze mieszkałam w Polsce śledziłam poczynania WWFu, które miały za zadanie zwiększyć populację rysia euroazjatyckiego w naszym kraju. Będąc na studiach zainteresowałam się poczynaniami fundacji i stowarzyszeń działających w Portugalii i zajmujących się jego kuzynem: rysiem iberyjskim.

altano rewilding

Na południu Portugalii, w Parku Krajobrazowym Doliny rzeki Guadiana (Parque Natural do Vale do Guadiana) działa Centrum Reprodukcji Rysia Iberyjskiego. Dzięki projektowi do 2020 roku udało się wprowadzić do ekosystemu 145 młodych rysiów iberyjskich. Niestety kilka osobników zginęło potrąconych przez samochody na lokalnych drogach. Również fundacja WWF działa w Portugalii i zbiera fundusze na ochronę tego gatunku.

Uważam, że w obliczu kryzysu klimatycznego oraz ekologicznego takie inicjatywy należy jak najbardziej cenić. Szczególnie jeśli chodzi o duże firmy produkujące wina. W ten sposób pokazują swoją świadomość problemów, które wraz z upływem lat staną się coraz poważniejsze. Stąd chcą działać już teraz. Symington zdecydowanie do nich należy.

Źródła

Różni autorzy (2014), Manual técnico de vinhos, Turismo de Portugal

Rewilding Portugal, https://rewilding-portugal.com/pt/oeste-iberico/

Symington Family Estates, https://pt.symington.com/rewilding

ICNF, Parque Natural do Vale do Guadiana, 25 anos, https://www.icnf.pt/api/file/doc/27ddbf2d2398e709

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *