Wina Portugalskie

Wino Tygodnia: Rosé Adega Ponte de Lima

Witajcie w kolejnym artykule z serii Wino Tygodnia. Myślę, że śmiało można powiedzieć, iż w Portugalii zaczęła się wiosna. Przynajmniej wskazuje na to pogoda za oknem. A co za tym idzie na stołach wraz z tą porą roku zaczną królować lżejsze potrawy. Stąd w tym tygodniu proponuję spróbować Vinho Verde Rosé stworzone przez Adega Ponte de Lima. Jeśli śledzicie moją rubrykę, to znacie już tę spółdzielnię działającą w miasteczku nad rzeką Lima. Miesiąc temu bowiem polecałam jednoodmianowe wino Loureiro właśnie od tego producenta.

Krótka specyfika regionu

Vinho Verde jest produkowane w północno-zachodniej części Portugalii. Butelka, którą chciałam dziś zaprezentować powstała w podregionie Lima.

Gleby pokrywające tereny, na których uprawia się winorośle w tej apelacji, są przede wszystkim złożone z granitu. Klimat, który panuje na terenie produkcji Vinho Verde jest zdecydowanie śródziemnomorski. Największy wpływ na winorośle mają zaś wilgotne masy powietrza znad Atlantyku. W rezultacie wina w nim produkowane wyróżniają się niską zawartością alkoholu, wysoką kwasowością, lekkością oraz elegancją.

Apelacja vinho verde została utworzona w 1908 roku.

rose verde

Różowe Vinho Verde nie jest zielone?

Kiedy mamy do czynienia z winem o portugalskiej nazwie Vinho Verde nie powinniśmy się spodziewać zielonego trunku w środku butelki. Chyba, że producent zdecydował się zmienić sztucznie kolor wina. Bowiem nazwa „zielone wino” odnosi się do miejsca apelacji, a nie do samego koloru płynu. Zatem istnieje białe, czerwone oraz różowe Vinho Verde.

Więcej o pochodzeniu nazwy tej apelacji możesz przeczytać w artykule na temat wina Loureiro.

rose verde

Adega Cooperativa de Ponte de Lima Vinho Verde Rosé

Na dzisiejsze Wino Tygodnia wybrałam wytrawne różowe wino z apelacji Vinho Verde. Jego producentem jest znana już z wcześniejszych wpisów Adega Cooperativa w Ponte de Lima. Generalnie rynek apelacji Vinho Verde jest zdominowany przede wszystkim przez białe wina. Nie tak często zdarza się, aby butelka Rosé była łatwo dostępna w sprzedaży w supermarkecie. Na półkach sklepowych wina różowe dominują z apelacji południowych: Alentejo, Setúbal czy Lizbona. Jednak, jeśli chodzi o Vinho Verde łatwo przede wszystkim znaleźć trzy marki: Casal Garcia, Gazela oraz Lagosta. Dlatego, kiedy zobaczyłam różowe wino od Adega Ponte de Lima od razu zdecydowałam się, na kupno butelki. Znalazłam ją w Continente, jednak na stronie internetowej sklepu nie pojawia się w sprzedaży regularnej. Kosztowało 3,99€.

rose verde

Rosé Adega Ponte de Lima pochodzi z rocznika 2018. Wyprodukowano je z trzech czerwonych portugalskich odmian Vinhão, Espadeiro oraz Borraçal. Aby uzyskać jasny kolor, w tym wypadku łososiowy, fermentacja przebiegła bez dłuższego kontaktu skórek z sokiem. Tę samą metodę znaną po portugalsku jako „bica aberta” stosuje się przy produkcji win białych.

Jak już wspomniałam Rosé Ponte de Lima ma interesujący łososiowy kolor. Jest to wino bardzo orzeźwiające oraz stosunkowo łagodne. Choć producent na etykiecie wskazuje na aromaty owoców leśnych ja poczułam w tym winie zupełnie inne nuty. Przede wszystkim dojrzałego grejpfruta, a także limonkę. Ma ono wyrazistą kwasowość, która sprawia, iż jest to wino jak najbardziej gastronomiczne. W ustach jest dosyć mineralne. Poza tym, mimo że jest to wino wytrawne, to w finiszu zostawia nam słodsze nuty. Zdecydowanie poczułam właśnie dojrzałą mandarynkę i morelę, które nadały słodszy posmak winu.

Rosé Ponte de Lima

Użyte szczepy

Vinho Verde Adega Ponte de Lima Rosé 2018 jest winem wyprodukowanym z trzech szczepów Vinhão, Espadeiro oraz Borraçal.

Vinhão, zwany również Sousão, to szczep produkujący wina o bardzo intensywnym kolorze. Najprawdopodobniej odmiana ta pochodzi właśnie z regionu Minho, skąd wyemigrowała między innymi do Doliny Douro. Wina, które powstają z tego szczepu cechują się wysokim poziomem kwasowości. A także intensywnym rubinowym kryjącym kolorem.

Rosé Ponte de Lima

Espadeiro (Espadão lub Espadal) to odmiana występująca przede wszystkim w apelacji Vinhos Verdes. Jest to dosyć produktywny szczep w porównaniu z innymi winogronami. Gwarantuje wysoką kwasowość w winie oraz piękny różowy kolor. Stąd bardzo często jest wybierana do produkcji różowych Vinhos Verdes.

Borraçal jest odmianą występującą przede wszystkim w regionie Vinhos Verdes. Występuje również pod nazwą Esfarrapa, Bogalhal, Olho de Sapo czy Caninho Grosso. Jest szczepem bardzo delikatnym, podatnym na pleśń oraz inne plagi. Produkuje wina o intensywnym kolorze oraz wysokim poziomie kwasowości.

Serwowanie wina  

Powyższe różowe wino z apelacji Vinho Verde można serwować jako aperitif. Szczególnie teraz, kiedy wiosna na stałe zagościła w Portugalii i niedługo zagości również w Polsce.

Polecam jednak jak zwykle spróbować połączyć je z jakimś daniem. Świetnie sprawdzi nam się z potrawami kuchni wegetariańskiej. Szczególnie z sałatami oraz pomidorami. Idealnie pasuje do dań kuchni śródziemnomorskiej. Możemy połączyć je z daniami rybnymi czy owocami morza. Krewetki, sałatka z ośmiornicą, ośmiorniczka w zielonym sosie (polvo em molho verde). Możemy również podać je z sałatką z grillowanym kurczakiem lub indykiem.

Rosé Ponte de Lima i dourada

Ja podałam je do grillowanej dorady, której na talerzu towarzyszyła sałatka z pomidorem i rukolą. Połączenie bardzo udane i smakowite. Idealne na niedzielny obiad w promieniach słońca wpadających do jadalni.

Podobnie jak białe vinho verde różowe również należy podawać schłodzone. Producent na kontretykiecie sugeruje temperaturę 8⁰C-9⁰C. Dobrym pomysłem będzie także użycie rękawa chłodzącego wino lub coolera wypełnionego kostkami lodu.

dourada oraz Rosé Ponte de Lima

Marka Adega Cooperativa de Ponte de Lima

Adega Cooperativa de Ponte de Lima jest marką, która działa w imieniu wielu lokalnych winiarzy. Jest to zrzeszona spółdzielnia produkcyjno-handlowa funkcjonująca od 1959 roku. W tym wypadku mowa o jednej z największych firm istniejących na terenie powiatu Ponte de Lima. Liczy bowiem w sumie około 2000 członków, na których składają się okoliczni winiarze oraz ich rodziny.

Wina produkowane przez Adega Cooperativa w Ponte de Lima zdobywają wyróżnienia na arenie międzynarodowej. Opisywana przeze mnie butelka Rosé zdobyła w 2020 roku srebrny medal w rosyjskim konkursie Prodexpo i japońskim Sakura. Warto wspomnieć, iż ta sama etykieta rok wcześniej zdobyła złoty medal w niemieckim Berliner Wine Trophy 2019.

rose Lima

Adega Cooperativa de Ponte de Lima Rosé 2018

Cena: 4 euro

Zawartość alkoholu: 11%

Apelacja Vinhos Verdes, podregion Ponte de Lima

Kilka zdań ode mnie

Dziewczyny lubią róż chciałoby się napisać. Czy tak jest faktycznie? Może to jednak bardzo stereotypowe myślenie?

Ogólnie rzecz biorąc, jeśli porównamy ofertę win dostępną na rynku portugalskim to zdecydowanie przeważają czerwone. Za nimi białe. A na samym końcu różowe. O pomarańczowych nawet nie wspomnę, bo nie są zbyt popularne w Portugalii. Jednak coraz częściej nie tylko kobiety, ale również mężczyźni, sięgają po wina rosé. Więc tendencja zmienia się nie tylko w Portugalii, ale również na świecie.

Rosé Ponte de Lima

Jednak na pewno każdy wielbiciel win portugalskich widział, a nawet pił słynne Mateus Rosé. Można je bez problemu dostać w stałej ofercie sklepu Biedronka. To chyba najsłynniejsze na świecie portugalskie wino spokojne. A wszystko ze względu na kolor, a także unikatową butelkę. Przypomina ona bowiem swoim kształtem bukłak na wodę, którego używali żołnierze w czasie I wojny światowej. Zostało ono stworzone w latach 40 XX wieku przez Fernando van Zeller Guedesa.  Do dziś cieszy się ogromną popularnością w wielu państwach. To zdecydowanie jeden z głównych towarów eksportowych grupy Sogrape.

Zachęcam Was serdecznie do sięgania po różowe wina. Mam tu na myśli nie tylko te „oklepane” etykiety. Przede wszystkim nowe, o których nie słyszeliśmy. Może okaże się, że Was ulubiony producent ma też róż w swojej ofercie? I będzie to naprawdę rewelacyjne wino?

Źródła:

Różni autorzy (2014), Manual técnico de vinhos, Turismo de Portugal

Adega Cooperativa de Ponte de Lima, https://adegapontelima.com/pt/entrada

Vinho Verde, https://viticultura.vinhoverde.pt/pt/casta-borracal

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *