Wina Portugalskie

Wino Tygodnia: Niepoort Diálogo Tinto 2019

Na dobry początek marca chciałabym polecić pewne świetne portugalskie czerwone wino. Tym razem powrócimy do Doliny Douro. Po słynnym Porto przyszedł czas, aby spróbować wina spokojnego z tego regionu apelacyjnego. Niepoort Diálogo zaskoczyło mnie bardzo pozytywnie.

Krótka specyfika regionu

Wina spokojne w Dolinie Douro na większą skalę zaczęto produkować dopiero w latach 90 ubiegłego wieku. Tak samo jak to obowiązuje w przypadku Porto głównym organem zajmującym się kontrolą jakości wina jest IVDP. Chodzi o Instituto do Vinho do Porto e Douro. Po polsku nazwę tej instytucji możemy tłumaczyć jako Instytut Wina Porto i Douro.

Jest to region bardzo specyficzny, gdyż winnice położone są na zboczach górskich. Ubogie w materię organiczną gleby granitowo-łupkowe oraz klimat kontynentalny produkują wina o bardzo wysokiej jakości.

Więcej na temat Doliny Douro można przeczytać w moim artykule poświęconym tej apelacji.

Marka Niepoort, na której czele obecnie stoi Dirk Niepoort, słynie z bardzo oryginalnych etykiet. W tym przypadku mamy do czynienia z winem Diálogo, którego etykietę stworzył Luís Afonso. Kim on jest? Otóż jednym z najpopularniejszych rysowników, a zarazem satyryków w Portugalii. Od razu można rozpoznać cechy charakterystyczne jego rysunków na etykiecie Diálogo. Mowa o dużych podłużnych oczach u postaci, które rozmawiają o winie. Spoglądając na nie na myśl przychodzi słynny cykl rysunków Bartoon w dzienniku Público. Oprócz tego rysownik jest również autorem Barba e Cabelo ukazujących się w dzienniku sportowym A Bola. Jak i animacji A Mosca wyświetlanej codziennie na kanale RTP.

Niepoort Dialogo

Skąd taki pomysł na etykietę? Otóż w 2002 roku Dirk Niepoort rozpoczął projekt o nazwie Vinhos Fabulosos. Postanowił, iż na każdy rynek, na który wypuści swoje wino spokojne, butelka otrzyma unikatową etykietę oraz nazwę. Zaprosił do współpracy lokalnych artystów, którzy tak jak w przypadku portugalskiego Diálogo stworzyli istne dzieło sztuki. Według założeń projektu zarówno nazwa jak i etykieta miała odnosić się do kultury lokalnej danego państwa. Wino Dirka było również kilka lat temu obecne w Polsce. Etykietę Berka stworzył wybitny polski rysownik satyryk Andrzej Mleczko.

Niepoort Dialogo

Na początek marca w rubryce Wino Tygodnia proponuję świetne wytrawne wino czerwone z Doliny Douro. Diálogo, bo o nim mowa, nie jest typowym tanicznym DOC Douro jakiego można by się spodziewać. Jest to butelka, która urzekła mnie bardzo. Przede wszystkim dlatego, iż zaskoczyła mnie swoją lekkością oraz świeżością. Powyższe wino można znaleźć m.in. w Continente, a także w sklepach specjalistycznych. Za butelkę czerwonego Niepoort Diálogo 2019 Tinto zapłaciłam 6,69€.

Diálogo 2019 jest winem jeszcze bardzo młodym. Ma intensywny rubinowo-fioletowy kolor. Zostało zabutelkowane w maju 2020 roku, w ilości 60 000 sztuk. Wina z Doliny Douro zazwyczaj charakteryzują się dość wysokim wskaźnikiem alkoholu. A także bardzo wyraźną taniną. W przypadku Diálogo mamy wino o wyższej kwasowości i bardzo orzeźwiającym charakterze.

Niepoort Dialogo

Pachnie przepięknie malinami oraz czerwoną porzeczką. Aromat jest intensywny i zniewalający niczym perfumy. W smaku pojawiają się natomiast inne orzeźwiające owoce. Przede wszystkim dzięki wyższej kwasowości poczułam smak polskich truskawek. Jeśli próbowaliście truskawek w Portugalii to najczęściej różnią się one smakiem od tych polskich. Różnicę poczuć można w słodyczy. Truskawki portugalskie są słodkie, natomiast te polskie są lekko kwaskowate. I właśnie ten oto smak poczułam próbując Diálogo. Poza tym, w smaku poczułam również śliwki, nie do końca jeszcze dojrzałe. Kwasowość w winie jest dobrze zrównoważona, poczuć można również lekką taninę oraz mineralność. Całość sprawia, iż Diálogo jest winem owocowym, lekkim i bardzo orzeźwiającym. A także łatwym do picia. Nie każde wino czerwone z Douro takie jest, dlatego Diálogo na tle innych butelek wyróżnia się znacząco. Wnosi na pewno powiew świeżości i nieskomplikowania.

Niepoort Dialogo

Użyte szczepy

W przypadku Niepoort Diálogo 2019 do stworzenia tego wina użyto cztery czerwone odmiany winogron. Mowa o Touriga Nacional, Touriga Franca, Tinta Amarela oraz Tinta Roriz. Czyli o typowych dla apelacji Douro czerwonych szczepach.

Tinta Amarela, znana również pod nazwą Trincadeira, jest bardzo wrażliwą odmianą winogron. Szczególnie podatną na pleśń oraz choroby. Z tego względu dobrze adaptuje się na terenach o suchym i ciepłym klimacie. Stąd najczęściej występuje w Dolinie Douro oraz Alentejo. Tinta Amarela produkuje wina o intensywnym kolorze i silnie owocowym aromacie. Dodatkowo zapewnia długoletnie dojrzewanie wina w butelce.

Touriga Franca jest uważana za jedną z najlepszych odmian do produkcji win z Doliny Douro. Jest stosunkowo odporna na wszelkiego rodzaju plagi. Produkuje wina skoncentrowane, o aromatach przypominających ciemne owoce oraz dzikie kwiaty.

Niepoort Dialogo

Touriga Nacional na samym początku była uprawiana głównie w regionie Dão. Stamtąd ten szczep sprowadzono do Doliny Douro, gdzie obecnie uznawany jest za królową portugalskich winogron. Zapewnia długoletnie dojrzewanie wina w butelce, a trunek zazwyczaj jest dobrze zbalansowany. Wina produkowane z Touriga Nacional mają kwiatowy aromat.

Tinta Roriz znana jako Aragonês lub Tempranillo jest najbardziej rozpoznawalną odmianą na Półwyspie Iberyjskim. Produkuje wina o niskiej kwasowości, ale bardzo skoncentrowane. 

Serwowanie wina

Powyższe wino wytrawne Niepoort Diálogo nie jest tradycyjnym winem, jeśli myślimy o Dolinie Douro. Bardzo często mówiąc o Douro mamy na myśli ciężkie owocowe wino wytrawne, najczęściej dosyć mocne. A także o dużej zawartości tanin. Tego w przypadku Diálogo nie znajdziemy. Mamy za to piękną kwasowość oraz świeżość. Wino jest bardzo lekkie i przyjemne w odbiorze.

Niepoort Dialogo

Możemy je połączyć bez problemu z daniami wegetariańskimi, makaronami czy białym mięsem.  Nie jest to wino aż tak pełne tanin, aby wymagało towarzystwa mięs czerwonych i dań bardzo obfitych. W moim przypadku połączyłam je z faszerowanym młodą wołowiną (tzw. vitela) bakłażanem. Zatem zaryzykowałam trochę, ale rezultat był naprawdę świetny. Diálogo idealnie sprawdziło się z tym daniem, a sos, który zgromadził się na talerzu wyczyściłam kawałkiem pieczywa. Proste połączenie, a ile radości.

Czerwone wino Niepoort Diálogo proponuję podawać w temperaturze około 16ºC. 

Niepoort Dialogo

Marka Niepoort

Niepoort jest firmą rodzinną, która w Porto działa od 1842 roku. Historia marki zaczęła się wraz z przybyciem Holendra Franciscusa Mariusa van der Niepoort do Portugalii. Na początku firma Niepoort zajmowała się handlem winem Porto. Z czasem również rozpoczęła jego produkcję. Jedną z najbardziej emblematycznych postaci stojących na czele marki jest Dirk Niepoort. Choć nie jest enologiem z wykształcenia, to z czasem narodziła się u niego wielka pasja do wina. A także do biodynamiki.

Niepoort Dialogo

Dzięki jego staraniom marka Niepoort jest również obecna w innych apelacjach portugalskich. Mowa o regionie winiarskim Dão oraz Bairrada. Oprócz wspaniałych win Porto na rynku można dostać wina spokojne ze wszystkich apelacji, w których winnice posiada rodzina Niepoort.

Oprócz tego Dirk współpracuje również z winiarzami w innych regionach, nie tylko portugalskich, ale też europejskich. A nawet w Afryce Południowej.

Niepoort Diálogo 2019 Tinto

Cena: 7 euro

Zawartość alkoholu: 13%

Apelacja Dolina Douro

Kilka zdań ode mnie

Win spokojnych marki Niepoort chciałam spróbować już od dawna. Jakoś nigdy nie nadarzyła się na to okazja. Więc odpowiedni moment stworzyłam sobie sama. Zdecydowanie butelka Diálogo uwiodła mnie swoim aromatem, prostotą i zarazem charyzmą. Począwszy od etykiety przez sam zapach i smak wina.

Miałam za to okazję spróbować wina Porto marki Niepoort. Uważam je za bardzo interesujące oraz zdecydowanie godne polecenia.

Niepoort Dialogo

Wracając zaś do samego wina Diálogo. Nazwa, jak można się pewnie domyślić, po portugalsku znaczy dialog, rozmowę. Etykieta to jednocześnie bardzo zabawny komiks, który może nam się przysłużyć w nauce języka portugalskiego. Prosta i zabawna historia może nas nauczyć kilku przydatnych zwrotów. W okienku nr 4 pada słynna łacińska maksyma in vino veritas, czyli w winie prawda. Następnie w trzecim oraz szóstym okienku pojawiają się przykłady użycia konstrukcji czasownikowej ESTAR A bezokolicznik. „Está a olhar” pan patrzy, „estou a tentar encontrar” usiłuję znaleźć. Natomiast w ostatnim okienku pada wyrażenie „à letra”, który oznacza „dosłownie”.

Kto więc powiedział, że pijąc wino nie można nauczyć się czegoś wartościowego? Lub dokształcić? Ja bym nawet zmieniła trochę łacińską maksymę i wprowadziła swoją: in vino sapientia w winie wiedza.

Źródła:

Różni autorzy (2014), Manual técnico de vinhos, Turismo de Portugal

Niepoort, https://www.niepoort-vinhos.com/pt/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *