Wina Portugalskie

Wino Tygodnia: Casa da Passarella A Descoberta Tinto

passarela

W tym tygodniu wybierzemy się w podróż nieopodal najwyżej położonego regionu Portugalii kontynentalnej. Mowa o paśmie górskim Serra da Estrela. W powiecie Gouveia leżącym w dystrykcie Guarda znajduje się producent Casa da Passarella.

Krótka specyfika regionu Dão

Wino, które mam przyjemność dziś Wam polecić, zostało wyprodukowane w regionie winiarskim Dão e Lafões. Wspominałam już o nim przy okazji artykułu dotyczącego wina musującego Cabriz. Winnice marki Casa da Passarella leżą w podregionie Serra da Estrela, u podnóża pasma górskiego o tej samej nazwie. 

Winorośle rosną na glebach granitowo-łupkowych. Zimy w regionie bywają chłodne i wilgotne, natomiast lata upalne i suche. Apelacja Dão została utworzona w 1908 roku. Był to drugi, po Dolinie Douro, region kontrolujący proces wytwarzania win w Portugalii.

dao

Casa da Passarella A Descoberta 2017

Na dzisiejsze Wino Tygodnia wybrałam wytrawne czerwone marki Casa da Passarella. A Descoberta, czyli tłumacząc na język polski Znalezisko, pochodzi z rocznika 2017. Jest to podstawowa linia win oferowanych przez tego producenta, łatwa do znalezienia w supermarketach. Postanowiłam spróbować Znaleziska w czerwonej odsłonie. Jest ono również dostępne jako białe oraz różowe wino.

Butelkę A Descoberta Tinto 2017 kupiłam w supermarkecie Auchan. Wino kosztowało 4,99 euro. Uważam, że jest bardzo interesującą propozycją reprezentującą wina z apelacji Dão. W szczególności zaś podregion Serra da Estrela.

Ma intensywny rubinowy kolor. W aromacie od razu poczułam maliny i jeżyny. Najprawdopodobniej nuty te pochodzą od odmian Alfrocheiro oraz Jaen użytych do produkcji tego wina. W smaku jest to wino o dobrze zaznaczonej kwasowości. Stąd na myśl przyszło mi skojarzenie z apetyczną i orzeźwiającą czerwoną śliwką. W porównaniu do innych butelek z tej apelacji miałam wrażenie, iż jest winem delikatnym. Zdecydowanie nie aż tak ciężkim jak bywają niektóre wina z tego regionu. Również w przypadku tanin są one bardzo miękkie, nie aż tak uwydatnione. Winiarzem odpowiedzialnym za stworzenie tego wina jest Paulo Nunes.

Użyte szczepy

Do produkcji czerwonego wina Casa da Passarella A Descoberta 2017 użyto czterech szczepów typowych dla apelacji Dão. Są nimi Touriga Nacional, Tinta Roriz, Alfrocheiro oraz Jaen.

Touriga Nacional to szczep, którego kolebką jest region Dão. Stąd trafił do Doliny Douro, w której uznawany jest za królową wśród winogron. Odmiana ta produkuje wina bardzo aromatyczne o intensywnym kolorze i wyższej zawartości cukru. Są dobrze zbalansowane i cechują się potencjałem do dojrzewania przez wiele lat.

Tinta Roriz (zwana również Aragones, a w Hiszpanii Tempranillo) posiada zdolność adaptacji na różnym typie podłoża. Produkuje wina o wysokiej zawartości alkoholu i niskiej kwasowości, które nadają się do dojrzewania w butelce.

passarela

Alfrocheiro pochodzi z regionu Dão. Jest odmianą łatwo podatną na plagi oraz choroby. Jednak wysiłek winiarzy opłaca się, gdyż produkuje wina o intensywnym kolorze oraz aromacie. Dominują w nich nuty dzikich kwiatów oraz dojrzałych soczystych jeżyn.

Odmiana Jaen została sprowadzona do Portugalii w drugiej połowie XIX wieku. Najprawdopodobniej przynieśli ją pielgrzymi udający się na szlak do Santiago de Compostela. Jest wrażliwa na pleśń i produkuje aromatyczne owocowe wina o ciemnym kolorze.

Skąd nazwa „A Descoberta”, czyli Znalezisko?

Na kontretykiecie wina od Casa da Passarella znajduje się interesująca historia obrazująca pochodzenie nazwy tego wina. Otóż wiąże się ona z pewnym pudełkiem, które w 1942 roku zostało zamurowane w jednej ze ścian domu w posiadłości Passarella.

W 2010 roku w czasie remontu odkryto znalezisko. Był do niego dołączony list, który zawierał instrukcje. Okazało się, że napisali go dawni właściciele domu, którzy chcieli, aby zawartość pudełka została przekazana biednym. Zaskoczenie po otwarciu znaleziska było wielkie, bowiem w środku nie znajdował się żaden przedmiot.

Po zbadaniu wewnętrznych ścian pudełka wykazano, iż zostało ono pomalowane winem. Stąd wino z okolicznych winnic miało przynieść spożywającym je wiele radości. Dlatego, na cześć tego pudełka, wino od Casa da Passarella otrzymało nazwę Znalezisko.

passarella

Serwowanie wina   

Czerwone wino A Descoberta od Casa da Passarella dzięki dobrze podkreślonej kwasowości jest zdecydowanie winem gastronomicznym. Nadaje się idealnie do dań mięsnych, w szczególności zawierających wołowinę lub wieprzowinę. Możemy również podać je z grillowanym kurczakiem, pieczoną kaczką albo indykiem. Dla osób lubiących dorsza może być ciekawym połączeniem. Zwłaszcza, jeśli zostanie przygotowany w piekarniku. W kuchni portugalskiej danie tego typu określa się mianem Bacalhau Assado.

Wino A Descoberta podałam ze słynną lazanią z Lidla. Przynajmniej w Portugalii wiele osób chwali sobie ten produkt pochodzący z niemieckiego marketu. To był strzał w dziesiątkę, bo połączenie tych dwóch produktów okazało się bardzo smaczne.  

Myślę również, że gdyby ktoś chciał po prostu napić się lampkę wina bez towarzystwa jedzenia opcja tej etykiety z Dão będzie dobrym pomysłem. Polecam serwować wino w temperaturze około 15⁰C.

passarella

Marka Casa da Passarella

Casa da Passarella jest jedną z najbardziej emblematycznych marek w regionie Dão. Została założona w 1892 roku i jej ówcześni właściciele przyczynili się do utworzenia regionu apelacyjnego w 1908 roku.

Marka dysponuje obszarem 45 ha obsadzonych winoroślami. Może również poszczycić się tzw. vinhas velhas, czyli parcelami terenu, na których rosną bardzo stare winorośle. Wina tego producenta były wielokrotnie nagradzane zarówno w Portugalii, jak i na arenie międzynarodowej.

passarela

Casa da Passarella A Descoberta Tinto 2017

Cena: 5 euro

Zawartość alkoholu: 13,5%

Apelacja Dão, podregion Serra da Estrela

Kilka zdań ode mnie

A Descoberta jest bardzo przyjemnym winem czerwonym produkowanym w apelacji Dão. Jednak w pamięci mam cały czas wspomnienie innej butelki tego producenta. O Oenólogo, czyli Enolog. Spróbowałam go do tej pory tylko raz w życiu, a miało to miejsce w 2018 roku. Wybrałam się wtedy do miejscowości Nelas niedaleko Viseu, aby uczestniczyć w wydarzeniu Feira dos Vinhos do Dão. Można powiedzieć, iż były to targi win z apelacji Dão.

Pamiętam, że było bardzo gorąco w tamto wrześniowe popołudnie. Lód topił się w coolerach, więc butelki na stoiskach producentów pływały w letniej wodzie. Wstęp na to wydarzenie kosztował, jeśli dobrze pamiętam, 3 euro od osoby. Dostawało się kieliszek oraz saszetkę, aby móc go nosić na szyi i nie zgubić. Symboliczne pieniądze, które dały mi dostęp do spróbowania rewelacyjnych win z tej apelacji. Z perspektywy czasu żałuję tylko jednego: nie lubiłam wtedy win musujących. A moi towarzysze wprost rozpływali się nad nimi i przy każdym możliwym stoisku próbowali espumante. Ja grzecznie odmawiałam i skupiałam się na winach spokojnych białych i czerwonych. Pamiętam, że kilka zapadło mi bardzo w pamięci. Wróciłam też do domu obładowana różnymi butelkami, które zakupiłam bezpośrednio u producentów.

passarella

Wydaje mi się, że na stoisku z winami Casa da Passarella spróbowałam A Descoberta i przypadło mi ono do gustu. Ale pan, który nam opowiadał o swoich produktach, nalał do kieliszka o Oenólogo. I się wprost zakochałam! Wino było doskonałe i wyróżniało się znacznie na tle innych etykiet, których spróbowałam tamtej pamiętnej soboty. Niestety nigdy więcej nie udało mi się wrócić do Nelas, aby ponownie móc wziąć udział w tym wydarzeniu. Mam nadzieję, że jeszcze będę miała okazję tam zawitać. I serdecznie polecam Wam, jeśli akurat będziecie niedaleko Viseu w czasie trwania targów, aby tam się wybrać. Naprawdę warto.

Źródła

Welcome Center, Dão Rota dos vinhos, folder informacyjny

Różni autorzy (2014), Manual técnico de vinhos, Turismo de Portugal

Casa da Passarella, https://www.casadapassarella.pt/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *