Wina Portugalskie

Wino Tygodnia: białe Porto Graham´s Blend Nº 5

białę Porto

W tym tygodniu przyszedł czas na kolejną propozycję wina wzmacnianego. Po butelce wina Ruby chciałam pokazać Wam wyjątkowe białe Porto. Mowa o butelce białego Graham’s Blend Nº 5. Jest ono bardzo aromatyczne oraz orzeźwiające, a także posiada piękną etykietę. To propozycja idealna  na początek wiosny. A ta już za kilka dni zawita do nas, miejmy nadzieję z piękną pogodą.

Krótka specyfika regionu Douro

Porto powstaje w malowniczej dolinie rzeki Douro. Jest to najstarszy region apelacyjny na świecie, który wprowadził kontrolę produkcji win. Miało to miejsce w 1756 roku.

Winnice w Dolinie Douro położone są na zboczach górskich. W wielu krajach można spotkać podobny system tarasowej uprawy winorośli. Jednak Douro to największy region uprawy górskiej na świecie. Od 2001 roku winiarska dolina została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Dolina Douro składa się z trzech podregionów: Baixo Corgo, Cima Corgo oraz Douro Superior. W pierwszym podregionie możemy mówić jeszcze o klimacie śródziemnomorskim, w pozostałych dwóch natomiast panuje klimat kontynentalny. Gleby o podłożu głównie łupkowym z domieszką granitu są ubogie w materię organiczną. Sprawiają jednak, że można wyprodukować wina o bardzo wysokiej jakości.

Po więcej informacji na temat Doliny Douro zapraszam do mojego artykułu poświęconego tej apelacji.

Porto Graham's

Jak jest produkowane białe Porto?

Białe Porto nie jest bardzo popularnym winem, szczególnie poza granicami Portugalii. Jednak ma ono tradycję liczącą już ponad sto lat. Do produkcji tego stylu używa się białych winogron. Tuż po ich tłoczeniu skórki zostają oddzielone od soku, aby zagwarantować piękny jasny kolor wina.

Długość fermentacji białego Porto jest uzależniona od stylu, który enolodzy wyprodukują. Bowiem w przypadku tego białego wina wzmacnianego IVDP dopuszcza kilka stopni słodyczy. Zatem znajdziemy białe Porto bardzo słodkie, o nazwie Lágrima, słodkie, półsłodkie, półwytrawne, wytrawne oraz bardzo wytrawne. W związku z tym może ona trwać między 3 a 7 dni.

Porto białe

Większość białych win z tej kategorii, które można znaleźć na rynku, nie jest starzona. Są to bardzo aromatyczne, orzeźwiające i lekkie do spożycia trunki. Cechują się jasnym kolorem, są idealne na pogodną wiosnę i upalne lato. Kiedy białe Porto ma ciemniejszy kolor, oznacza to, iż dojrzewało w beczkach. Nie istnieje zaś styl białego Porto, które może dojrzewać w butelce. Taka kategoria jest zarezerwowana dla win o kolorze rubinowym. Warto zwrócić uwagę na fakt, że ostateczną decyzję o dojrzewaniu białego Porto podejmuje każda z firm indywidualnie.

Opis białego Porto Graham’s Blend Nº 5

Dzisiejszym Winem Tygodnia zostało białe półwytrawne Porto od marki Graham’s. Ma ono piękną kolorową etykietę, która zdecydowanie nie przypomina wyglądem tradycyjnych butelek Porto. Bez wątpienia zwraca na siebie uwagę pośród innych etykiet, które można dostać na półkach sklepowych. Powyższego wina jednak nie znajdziemy w supermarketach. Dostać je można jedynie w sklepach specjalistycznych z winem, tzw. garrafeiras. Ewentualnie w oficjalnym sklepie znajdującym się w piwnicy Graham’s w Vila Nova de Gaia. Za butelkę tego półwytrawnego białego Porto zapłacimy 25€. Jest to więc wino droższe niż pozostałe białe wina wzmacniane z tego gatunku dostępne na rynku. Jednak zdecydowanie warto od czasu do czasu pokusić się o tę etykietę.

białe Porto

Wino Blend Nº 5 ma piękny cytrynowy kolor. Zostało ono wyprodukowane z pierwszego tłoczenia winogron. W czasie procesu winifikacyjnego oraz aż do momentu butelkowania chroniono je przed utlenieniem. Z tego względu jest też bardzo aromatyczne. Możemy poczuć na przemian nuty cytryny i limonki z pięknym kwiatowym aromatem. Mamy wręcz wrażenie, iż w kieliszku znajdują się perfumy. W smaku z kolei jest bardzo lekkie oraz cytrusowe. Kiedy jednak postoi kilka chwil w kieliszku, a temperatura wina wzrośnie, pojawiają się nuty miodowe. Blend Nº 5 to Porto o długim finiszu, który wypełnia sobą całą powierzchnię ust.

Etykieta tej butelki jest bardzo interesująca. Na białym tle pojawiają się rysunki limonki, kwiatów, cytryn, mięty czy też moreli. Możemy więc zobaczyć na niej wszystkie nuty aromatyczne i smakowe, które nas urzekną w tym winie wzmacnianym.

Użyte szczepy

W przypadku wina Graham’s Blend Nº 5 do jego produkcji użyto dwóch białych odmian winogron. Mowa o rosnących w Dolinie Douro Moscatel Galego oraz Malvasia Fina.

Malvasia Fina to szczep, który występuje w głównej mierze w Dolinie Douro oraz sąsiadującej apelacji Távora-Varosa. Odmiana ta nie toleruje zbyt wysokich temperatur. Z tego powodu winiarze muszą zwracać szczególną uwagę na odpowiedni moment jej zbiorów. Produkuje orzeźwiające wina o wysokiej kwasowości, cechujące się elegancją. Możemy również poczuć nuty gałki muszkatołowej czy melasy w winach wyprodukowanych z tych winogron.

Porto Graham's

Moscatel Galego Branco to odmiana, która pojawiła się na Półwyspie Iberyjskim w czasie najazdu Rzymian. Jest używana głównie do produkcji win wzmacnianych w Dolinie Douro: Porto oraz Moscatel de Favaios. W winach, które wytworzono z tego szczepu, pojawiają się aromaty liczi, gruszki, cytrusów oraz nuty kwiatowe.

Serwowanie wina  

Graham’s Blend Nº 5 jest wzmacnianym winem półwytrawnym. Stąd serwujemy je typowo jako aperitif. Możemy cieszyć się nim bez konieczności spożywania go z jedzeniem. Jeśli jednak zdecydujemy się na towarzystwo przekąsek idealnym połączeniem będą migdały. Szczególnie prażone i ewentualnie solone. Jest to jedna z popularnych przekąsek w Dolinie Douro, jako że rosną w niej licznie drzewka migdałowe. Oprócz tego możemy połączyć białe półwytrawne Porto z kawałeczkami dojrzałego sera. Dobrym wyborem będzie ser z Azorów Queijo da Ilha de São Jorge, lub holenderski Gouda czy Edam.

Bardzo często Graham’s Blend Nº 5 jest używane do tworzenia drinków. Jest ono mieszane z tonikiem, limonką i miętą. W ten sposób słynne Porto Tónico podbija ogródki gastronomiczne w Porto i okolicach letnią porą.

Białe Porto serwujemy dobrze schłodzone. Idealna temperatura to między 6ºC a 8 ºC. Najlepiej schłodzić je w lodówce tuż przed podaniem.

białe Porto

Marka Graham’s

Marka została założona w Porto w 1820 roku przez braci Williama i Johna Graham’s. Byli oni kupcami pochodzącymi ze Szkocji, którzy początkowo działali w branży tekstylnej. Z czasem poszerzyli swoją działalność o handel winami Porto.

W 1882 roku do Portugalii, aby pracować w firmie Graham’s, przybywa ze Szkocji Andrew James Symington. Po kilku latach pracy i odkryciu zamiłowania do wina odchodzi on z firmy, aby zacząć karierę solową. Jednak losy rodzin Graham’s i Symington splatają się ponownie, w 1970 roku. Wtedy bowiem potomkowie Andrew kupują wystawioną na sprzedaż firmę oraz piwnicę Graham’s. Od tamtej pory marka należy do rodziny Symington. Głównym zaś winiarzem odpowiedzialnym za produkcję win Porto marki Graham’s jest obecnie Charles Symington.

Więcej o historii tej marki możesz przeczytać w artykule o 200 jej istnienia.

białe Porto

Graham’s Blend Nº 5

Cena: 25 euro

Zawartość alkoholu: 19%

Apelacja Dolina Douro

Kilka zdań ode mnie

Osobiście bardzo lubię białe Porto, które zawsze dostarcza mi orzeźwienia. Jest ono dosyć popularne wśród młodych Portugalczyków, a to za sprawą słynnego drinka Porto Tónico. Pamiętam, że na każdej oficjalnej imprezie na której byłam, od samego wejścia serwowano je wraz z przystawkami. Do sałatek, krokietów, pasztecików, migdałów, owoców morza. Każdy z gości dumnie dzierżył szklankę ze słynnym portugalskim drinkiem.

kieliszek Porto

Z mojego doświadczenia w pracy obserwuję, iż białe Porto bardzo smakuje Polakom. Zazwyczaj są pozytywnie zaskoczeni jego jakością oraz smakiem. Białe Porto produkowane obecnie i za które zapłacimy odrobinę więcej są lekkie, aromatyczne i dobrze zbalansowane. Nie przypominają swoją konsystencją syropu na kaszel ani miodu. I takie Porto jest bardzo smakowite. Jeśli nigdy nie próbowaliście, to czas temu zaradzić podczas następnego pobytu w Portugalii. A może by tak połączyć degustację ze zwiedzaniem jednej z piwnic w Vila Nova de Gaia?

Źródła:

Różni autorzy (2014), Manual técnico de vinhos, Turismo de Portugal

Graham’s Port, https://www.grahams-port.com/

Carrera C. (2007), A arte de beber Vinho do Porto, Colares Editora

Martins J.P (2011), O prazer do vinho do Porto, Livros d’hoje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *