Wina Portugalskie

Wino Tygodnia: Vinho Verde Loureiro 2019

Witajcie w kolejnym artykule z serii Wino Tygodnia. Na początek lutego chciałabym zaprezentować Wam jedno z moich ulubionych win w kategorii białego vinho verde. Dziś będzie mowa o winie wyprodukowanym ze szczepu Loureiro przez Adega Cooperativa Ponte de Lima.

Krótka specyfika regionu Vinho Verde

Vinho Verde jest produkowane w północno-zachodniej części Portugalii. Apelacja obejmuje swoim obszarem aż 9 podregionów, co czyni ją największą w Portugalii! Wina pochodzące z tej apelacji powstają w granicach wyznaczonych przez dwie jakże istotne rzeki na północy. Mowa oczywiście o rzece Minho oddzielającej kraj od Hiszpanii oraz Douro na południu. Stąd też region ten jest określany mianem Entre-Douro-e-Minho, czyli „pomiędzy Douro i Minho”.

Apelacja vinho verde została utworzona 18 września 1908 roku. Od końca lat pięćdziesiątych na etykietach umieszczany jest znaczek kontroli jakości.

Gleby pokrywające tereny występujące w tej apelacji są przede wszystkim złożone z granitu. Tym samym są to gleby dosyć żyzne. Bez wątpienia największy wpływ na klimat panujący w regionie mają wilgotne masy powietrza znad Atlantyku. Doliny rzek, w których leżą winnice, są również podatne na wiatry, które nie napotykają wielu przeszkód. W ten sposób przenoszą morskie powietrze w głąb regionu. Stąd też na obszarze, w którym wytwarza się vinho verde jest bardzo deszczowo. A co za tym idzie również zielono. W rezultacie wina w nim produkowane wyróżniają się niską zawartością alkoholu, wysoką kwasowością, lekkością oraz elegancją.

Jest to teren idealny do produkcji win białych, musujących oraz aguardente, czyli portugalskiego spirytusu. Jednakże, apelacja pozwala również na produkcję wina czerwonego i różowego. Co ciekawe, obecnie rynek zdominowany jest przede wszystkim przez białe vinho verde. Jednak kilkanaście dekad temu prym produkcji i sprzedaży wiodło czerwone vinho verde. Dziś niestety zepchnięte na margines.

Czy vinho verde jest naprawdę zielone?

Nazwa vinho verde, czyli zielone wino tłumacząc dokładnie na polski, może być bardzo myląca. Konsument bowiem często spodziewa się, że nalewając wino do kieliszka zobaczy w nim zielony napój. Nic bardziej mylnego. Jest kilka teorii, które mogą odnosić się do etymologii nazwy tego trunku.

Pierwsza z nich ma związek z samej apelacji, w której wino jest wytwarzane. Obszar pomiędzy rzekami Douro i Minho jest bardzo zielony. Wynika to z faktu, że na tym terenie występuje duża wilgotność w ciągu całego roku. Stąd w zielonym obszarze wino produkowane ma nazwę zielone.

Kolejna teoria odnosi się do wysokiej kwasowości, która występuje w winie. Kwasowość sprawia, iż jest ono bardzo orzeźwiające i lekkie. Stąd możemy poczuć w nim smak zbliżony do zielonych owoców, niekoniecznie dojrzałych. Jak jabłka, limonki czy nawet cytryny.

Istnieje również teoria mówiąca, iż w przeszłości zbierane winogrona były niedojrzałe, a więc zielone. Stąd wino z nich produkowane nazwano właśnie zielonym. Istnieje do dziś powszechny mit, iż vinho verde powinno się pić bardzo młode. Wręcz dopiero co zabutelkowane. Nie jest to prawda! Istnieją butelki dostępne na rynku, które zaprzeczają tej regule. W obecnych czasach można dostać butelkę vinho verde, która będzie pięknie dojrzewać w naszej piwniczce.

Adega Cooperativa de Ponte de Lima Vinho Verde Loureiro 2019

Na dzisiejsze Wino Tygodnia wybrałam wytrawne wino zielone wyprodukowane przez Adega Cooperativa w Ponte de Lima. Jest to jednoodmianowe Loureiro z rocznika 2019. Należy ono do mojej prywatnej listy must have, od kiedy po raz pierwszy je spróbowałam. Ma ono bardzo ciekawą etykietę, która niektórym może wydawać się dość przestarzała. Jednak widnieje na niej słynny most na rzece Lima, który stanowi jedną z głównych atrakcji miasteczka.

Butelka Loureiro produkowanego przez Adega Cooperativa w Ponte de Lima w cenie regularnej kosztuje około 3,99€. Bez problemu można je znaleźć zarówno w Auchan, Continente czy w Pingo Doce. Jeśli będziemy mieć odrobinę szczęścia i trafimy na promocję, to zaoszczędzimy 1€ na butelce.

vinho verde Loureiro

Vinho Verde Loureiro 2019 jest wytrawnym białym winem. Możemy poczuć, iż jest ono bardzo delikatnie gazowane. Bardzo często w przypadku vinho verde producenci decydują się na dodanie odrobiny dwutlenku węgla, powstałego jako produkt fermentacji, aby nadać mu lekkości. W przypadku tego wina mowa naprawdę o małych ilościach, które wręcz nie są zauważalne.

Ma ono piękny jasny cytrynowy kolor. Jest bardzo mineralne w smaku, a co za tym idzie orzeźwiające. Lekkie, bardzo przyjemne, o dobrej wysokiej kwasowości. Idealne wręcz wino gastronomiczne. Możemy poczuć, iż jest bardzo aromatyczne. To za sprawą portugalskiego szczepu Loureiro, charakterystycznego właśnie dla terenu, na którym ono powstało. 

Użyte szczepy

Do produkcji Vinho Verde Loureiro 2019 został użyty jeden szczep, typowy dla regionu Ponte de Lima. Mowa oczywiście o Loureiro, którego nazwa pojawia się z resztą na etykiecie wina.

Loureiro jest odmianą występującą na terenie całej apelacji vinho verde. Jednak odznacza się szczególnie swoimi walorami w białych winach, które powstają w Ponte de Lima. Jest to szczep bardzo produktywny, który stosunkowo niedawno został uznany za odmianę szlachetną. Czyli zdolną produkować wina o wysokiej jakości. Co ciekawe, nazwa loureiro znaczy po portugalsku liść laurowy. W niektórych winach produkowanych z tego szczepu możemy ewidentnie poczuć jego nuty. Jednak nie jest to przykład opisywanego przeze mnie wina.

vinho verde Loureiro

Loureiro produkuje wina o wysokiej kwasowości, które przede wszystkim odznaczają się aromatem kwiatowym. A także owocowym. W przypadku naszego Loureiro 2019 wyprodukowanego przez spółdzielnię w Ponte de Lima sytuacja przedstawia się podobnie. Jest to wino o aromacie delikatnych kwiatów polnych oraz cytrusów. Możemy zdecydowanie poczuć w nim nuty cytryny, limonki oraz mandarynki. Co za tym idzie, jest to wino bardzo orzeźwiające.

Serwowanie wina  

Powyższe białe wino z apelacji Vinho Verde można serwować jako aperitif. Wiele osób jest na pewno zdania, iż vinho verde to takie typowe letnie wino. Które możemy po prostu sączyć przy zachodzie słońca w upalne dni. Albo nad brzegiem basenu podczas wypoczynku. Oczywiście zgodzę się z tą opinią. Lekkie, łatwe do picia, więc czemu nie?

Uważam jednak, że jest to wino bardzo gastronomiczne. Przede wszystkim ze względu na dość wysoką kwasowość oraz małą zawartość cukru. Świetnie sprawdzi nam się z potrawami kuchni wegetariańskiej, uwzględniającej nawet grzyby. Zwróciłabym tylko uwagę, aby nie podawać go do dań pikantnych. W tym przypadku wrażenia smakowe mogą być niestety odrobinę rozczarowujące. Jednak dobrze sprawdzi się również z daniami rybnymi czy owocami morza, a także z kurczakiem lub z indykiem. Można śmiało połączyć je z sushi. Próbowałam go wielokrotnie w towarzystwie jednego z moich ulubionych dań, czyli ryżu z kurczakiem w marynacie z curry oraz ananasem. I mimo curry takie połączenie spisuje się bardzo satysfakcjonująco. Przynajmniej dla mnie.

Białe vinho verde należy podawać schłodzone. Co prawda producent nie wspomina nic na temat warunków podawania wina na kontretykiecie. Uważam jednak, że idealną temperaturą dla tego wina jest 8⁰C-10⁰C.

vinho verde Loureiro

Marka Adega Cooperativa de Ponte de Lima

Adega Cooperativa de Ponte de Lima jest marką, która działa w imieniu wielu winiarzy pochodzących z obszaru tego miasteczka. Chodzi o zrzeszoną spółdzielnię produkcyjno-handlową, którą założono w 1959 roku. W tym wypadku jest to jedna z największych firm, które działają na terenie powiatu Ponte de Lima. Liczy w sumie około 2000 członków, na których składają się okoliczni winiarze oraz ich rodziny.

Wina produkowane przez Adega Cooperativa w Ponte de Lima zdobywają wyróżnienia na arenie międzynarodowej. Opisywana przeze mnie butelka Loureiro zdobyła w 2020 roku złoty medal w rosyjskim konkursie Prodexpo. Warto również podkreślić, iż dwukrotnie w tym samym konkursie uplasowała się na drugim miejscu. Inne wina jak Loureiro Colheita Selecionada czy Rosé zdobyły wyróżnienia w brytyjskim International Wine Spirit Competition czy portugalskim Wine Master Challange.

Adega Cooperativa de Ponte de Lima Loureiro 2019

Cena: 3,99 euro

Zawartość alkoholu: 11,5%

Apelacja: Vinhos Verdes, podregion Ponte de Lima

Kilka zdań ode mnie

Wino, które wybrałam w tym tygodniu do polecenia na blogu, spróbowałam po raz pierwszy w 2017 roku. Było to podczas mojego weekendowego wypadu do Parku Narodowego Peneda-Gerês. O jego pięknie nie trzeba nikogo przekonywać. Wybraliśmy się na kolację z moim wtedy jeszcze chłopakiem do restauracji. Jakoś wcześniej nie przyszło nam do głowy, żeby zrobić rezerwację w jakiejś knajpce, mimo iż był to sobotni wieczór. Po odwiedzeniu dwóch miejsc, które były pełne pojawiła nam się zatrważająca wizja braku zjedzenia kolacji. Oczywiście z przymrużeniem oka lekko przesadzam. Udało nam się znaleźć miejsce, gdzie wpisano rezerwację dla nas na godzinę 21:30. Jak na portugalskie warunki już dosyć późno. Ale Restauracja Elvira, tuż nad brzegiem rzeki Cavado okazała się strzałem w dziesiątkę. Jeśli będziecie w pobliżu polecam serdecznie wybrać się tam na posiłek. I miejscem moich pierwszych razów.

To właśnie tam po raz pierwszy spróbowałam przystawki „punheta de bacalhau”. I to właśnie tam po raz pierwszy napiłam się tego konkretnego wina wyprodukowanego ze szczepu Loureiro. W ten sposób, nad brzegiem rzeki Cávado, narodziła się moja miłość do jednoodmianowego vinho verde. I trwa ona do dziś.

vinho verde Loureiro

Dodam tylko, że jedna butelka poszła z przystawkami, a druga z głównym daniem. Świetnie sprawdziła się w towarzystwie dorsza. Do dziś nie wiem jak udało nam się dotrzeć do hotelu. Na szczęście to nie ja prowadziłam, tylko zaprawiony w bojach Portugalczyk.   

Od tamtej pory stało się moim vinho verde numer jeden. Może i nie jest to najwyższej jakości zielone wino jakie można spotkać w sklepach. Nie trzymałabym tej konkretnej butelki w domu przez kilka lat, aby dojrzało. Zdecydowanie to nie jest ta kategoria wina. Ale jest to wino idealne prawie na każdą okazję. A co za tym idzie, na pewno nie zrujnuje nam portfela.

Źródła:

Różni autorzy (2014), Manual técnico de vinhos, Turismo de Portugal

Zastróżny W. (2016), Degustacyjny Słownik Winiarski, FESTUS

Infovini, Vinho verde, http://www.infovini.com/pagina.php?codNode=3889

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *