Wina Portugalskie

Wino Tygodnia: Mont’alegre Superior Tinto 2018

Po winie musującym i białym Vinho Verde przyszedł czas na wino czerwone. I to jakie! Udało mi się znaleźć prawdziwą perełkę wśród tylu win dostępnych na portugalskim rynku. W tym tygodniu w rubryce Wino Tygodnia chciałabym zaprezentować Wam wino z regionu  Trás-os-Montes. Nie powiedziałabym, że jest to wino bardzo popularne, ale może najwyższy czas to zmienić? Zdecydowanie jest warte spróbowania.

Krótka specyfika regionu Trás-os-Montes

Apelacja  Trás-os-Montes jest położona w północno-wschodniej części Portugalii. Swoim obszarem pod względem administracyjnym zajmuje teren dystryktu Vila Real oraz Bragança. W regionie ze względu na unikatowy mikroklimat wyróżniono trzy podregiony: Chaves, Valpaços oraz Płaskowyż Miranda do Douro.

Region  Trás-os-Montes jest oddzielony od wpływów mas powietrza znad Atlantyku przez pasma górskie Marão oraz Alvão. Stąd też wzięła się sama nazwa regionu.  Trás-os-Montes można bowiem tłumaczyć na język polski jako „za górami”. W apelacji panuje surowy klimat kontynentalny. Lata są bardzo suche i upalne, zimy natomiast mroźne. Winorośle rosną na terenie górzystym, położonym na wysokości pomiędzy 350 a 750 m n.p.m. Jest to teren trudny pod uprawę, pokryty głównie glebami pochodzenia granitowego oraz łupkiem. Zdecydowanie ubogi w materię organiczną. Jednakże wina są w nim produkowane od czasów inwazji Rzymian na Półwysep Iberyjski. Świadczą o tym zabytkowe lagary, znalezione na terenie apelacji.

Głównym organem zarządzającym jakością win jest Comissão Vitivinícola Regional de Trás-os-Montes (CVRTM). Sama zaś apelacja oficjalnie została utworzona 9 listopada 2006 roku.

Mont’alegre Superior Tinto 2018

W tym tygodniu jako pierwszego przedstawiciela czerwonych win w cyklu Wino Tygodnia wybrałam butelkę z regionu Trás-os-Montes. Mogę się założyć, że w przeciwieństwie do win spokojnych z Douro, nie każdy słyszał o tym regionie winiarskim. Położonym bardzo blisko Douro, ale produkującym wina o innym charakterze.

Wino Mont’alegre Superior Tinto jest wytrawnym winem czerwonym z rocznika 2018. W cenie regularnej kosztuje ono około 6,99€ w Auchan oraz 6,69€ w Continente. Akurat trafiłam na promocję tej butelki i kupiłam ją za 4,99€.

Na etykiecie widnieje jeden z głównych obiektów turystycznych w Montalegre. Mowa oczywiście o zamku, na którym organizowane są w każdy piątek 13 koncerty. Ma wtedy miejsce tzw. Noite das Bruxas, czyli nic innego jak zlot czarownic. Przez koronawirusa oczywiście wydarzenie to zostało wstrzymane. Jednak, gdy sytuacja wróci do względnej normalności na pewno wydarzenie powróci ze zdwojoną siłą.

Wino marki Mont’alegre ma bardzo intensywny, ciemny, czerwono-fioletowy kolor. Świadczy on również o młodym wieku tego wina. Ma bardzo przyjemny oraz mocny aromat dojrzałych czerwonych owoców. Zdecydowanie można wskazać bez problemu nuty śliwki węgierki, dojrzałej wiśni, a także czarnej porzeczki. Oprócz tego już w aromacie można poczuć komponenty bardziej pikantne, jak goździki.

W smaku czujemy wręcz wędzoną nutę, przywodzącą na myśl wędliny produkowane w regionie. Ma dość dużo tanin i jest to wino pełne, o dłuższym finiszu. Ale pełne, nie oznacza ciężkie. Wręcz przeciwnie, jest ono jedwabiste, z nutami czekolady. Oraz z odrobiną goryczki, która ładnie komponuje się z taninami.  

Użyte szczepy

Wino Mont’alegre Superior Tinto 2018 jest kupażem trzech szczepów: Touriga Nacional, Tinta Amarela oraz Tinta Roriz.

Touriga Nacional uznawana jest za królową portugalskich szlachetnych odmian. Jest to szczep o niskiej wydajności, który produkuje dobrze zbalansowane wina o kwiatowym aromacie.

Tinta Amarela, znana również pod nazwą Trincadeira, jest bardzo delikatnym szczepem. Szczególnie podatnym na wilgoć, więc dobrze rozwija się na suchych i ciepłych terenach. Idealnie zaaklimatyzowała się więc w apelacji  Trás-os-Montes. Wina produkowane z tych winogron mają bardzo żywy i intensywny kolor oraz są bardzo owocowe.

Tinta Roriz lub Aragonês bądź Tempranillo jest odmianą, która przywędrowała do Portugalii z Hiszpanii. Jest to szczep, z którego produkowane są wina o wysokiej zawartości alkoholu oraz niskiej kwasowości.

Serwowanie wina  

Powyższe czerwone wino pochodzące z apelacji Trás-os-Montes zdecydowanie polecam serwować z cięższymi potrawami. Świetnie sprawdzi się z portugalskimi enchidos. Czyli suszoną szynką presunto, kiełbasą chouriço, linguiça, farinheira lub alheira oraz z kaszanką. Dzięki swoistemu smakowi wina przywodzącego na myśl wędzonkę, każdy rodzaj tego typu wędlin sprawdzi się idealnie w połączeniu z tą butelką. Świetnie zgra się również z intensywnymi serami jak np. owczym Serra de Estrela.

Możemy je również zaserwować w towarzystwie dań na bazie wołowiny, wieprzowiny, dziczyzny, itp. Jeśli ktoś preferuje dietę wegetariańską myślę, że można je zaserwować z pasztetem wegetariańskim. Lub innym daniem na bazie smażonych grzybów. Ważne, aby poczuć balans między winem, a naszym daniem. 

Ja zaserwowałam je z wersją kebaba nadziewanego farszem meksykańskim na bazie wieprzowiny.

Podajemy je w temperaturze pokojowej uznawanej za 14⁰C-16⁰C. Nie wymaga dekantacji, aczkolwiek możemy ją przeprowadzić przed podaniem.

Marka FG Wines

Wino Mont’alegre Superior 2018 zostało wyprodukowane przez markę FG Wines. Znajduje się ona w rękach dwóch wspólników i braci Francisco oraz Paulo Gonçalves. Francisco Gonçalves jest głównym winiarzem marki, odpowiedzialnym za produkcję win z regionu  Trás-os-Montes.

Obecnie wina pochodzą z winnic w okolicach Chaves, Macedo de Cavaleiros oraz Mogadouro. Jednak firma rozpoczęła innowacyjny projekt w okolicach miasta Montalegre. Chodzi o winnicę położoną na wysokości 1070 m n.p.m. Tym samym jest to najwyżej położona winnica w Portugalii. Pierwszy zbiór miał miejsce w 2020 roku.

Mont’alegre Superior Tinto 2018

Cena: 7 euro

Zawartość alkoholu: 13,5%

Apelacja  Trás-os-Montes

Kilka zdań ode mnie

Wino z Montalegre odkryłam w grudniu 2020 roku w jednej z restauracji w Chaves. Uwielbiam jeździć do tego miasta w północnej Portugalii. W szczególności, jeśli mogę połączyć pobyt typowo turystyczny z profilaktyką zdrowotną w tamtejszych termach. Wybraliśmy się z mężem do restauracji Taberna Benito. Znajduje się ona tuż przy słynnym moście, stanowiącym ex libris tego miasta. Przyznam szczerze, że byłam w niej po raz drugi i z czystym sumieniem jest to jedno z najlepszych miejsc w mieście. Począwszy od obsługi, przez przystawki, danie główne, deser, a skończywszy na domowym digestivo.

Właśnie kelner, który nas obsługiwał, „o Guedes” do dań zamówionych polecił nam wino od enologa Francisco Gonçalvesa. Zaufaliśmy mu i to był strzał w dziesiątkę. Wino współgrało idealnie z regionalnym presunto oraz wołowiną, zamówioną jako danie główne. Połączenie wręcz idealne.

Jeśli będziecie kiedyś w Chaves wybierzcie się tam koniecznie. Czy to na obiad, czy to na kolację. A nie pożałujecie!

Źródła:

Różni autorzy (2014), Manual técnico de vinhos, Turismo de Portugal

CVRTM, https://cvrtm.pt/

Diario de Noticias, Sem tradição nos vinhos, Montalegre ganha a vinha mais alta de Portugal e adega, https://www.dn.pt/vida-e-futuro/sem-tradicao-nos-vinhos-montalegre-ganha-a-vinha-mais-alta-de-portugal-e-adega–13156340.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *