Wina Portugalskie

Wino Tygodnia: Espumante Bruto Terras do Demo

W kolejnym artykule z serii Wino Tygodnia chcę przybliżyć Wam wino musujące z apelacji Távora-Varosa. Jest nim słynne Terras do Demo, które można bez większego problemu dostać w supermarketach. A także w sklepach specjalistycznych. Choć opcji do wyboru jest wiele, zdecydowałam się na espumante wytworzone z jednej odmiany: Malvasia Fina.

Krótka specyfika regionu

Apelacja Távora-Varosa jest małym regionem winiarskim. Znajduje się pomiędzy Doliną Douro i apelacją Dão. Słynie przede wszystkim z produkcji win musujących, które po portugalsku określa się mianem espumante. Choć wina musujące w tej części Portugalii wytwarzane są od drugiej połowy XVII wieku, to apelację utworzono dopiero w 1989 roku.

terras demo

Klimat panujący w regionie Távora-Varosa jest zdecydowanie kontynentalny. Zimy bywają srogie z niskimi temperaturami. Lata natomiast są suche i bardzo upalne. Podłoże w tym regionie składa się głównie z gliny, granitu oraz piasku. Jest ono ubogie w materię organiczną. Dodatkowo jest to teren położony na wysokości około 550 metrów n.p.m. Stąd wina, które powstają w tym regionie cechują się wyższym poziomem kwasowości.

Apelacji Távora-Varosa kilka miesięcy temu poświęciłam osobny artykuł. Zachęcam serdecznie do jego lektury, aby powiększyć swoją wiedzę o tym regionie.

Terras do Demo Espumante Bruto 2018 Malvasia Fina

Na dzisiejsze Wino Tygodnia wybrałam wytrawne jednoodmianowe wino musujące wyprodukowane przez Cooperativa Agrícola do Távora. Musiak Terras do Demo pochodzi z rocznika 2018 i został wyprodukowany metodą klasyczną. Nigdy wcześniej nie piłam owego wina musującego, więc była to dla mnie nowość. Jednak słyszałam wielokrotnie słowa uznania kierowane w stronę butelek z etykietą Terras do Demo. Dlatego, gdy nadarzyła się okazja, postanowiłam przekonać się sama.

Wino musujące Terras do Demo Malvasia Fina znajdziemy bez problemu w supermarkecie. Jak to bywało w ostatnich tygodniach również i to wino znalazłam na promocji. Jego cena regularna w Auchan wynosi 7,27€, w Continente 7,49€.

terras demo

Espumante Terras do Demo Malvasia Fina 2018 jest wytrawnym winem musującym o drobnych bąblach. Ma ono jasny cytrynowy kolor i jest wyjątkowo orzeźwiające. Co ciekawe, nie uderza nas nutka limonki ani cytryny. Pojawia się za to interesujący aromat mandarynek oraz melasy, a także lekkie nuty kwiatowe. Możemy mieć wrażenie, że wino już w nosie jest pełne słodyczy! Ale to tylko pozory. Po jego spróbowaniu będziemy mieć niespodziankę. Otóż jest ono bardzo wytrawne i po słodyczy nie ma ani śladu. Czujemy za to dosyć wyraźną mineralność w ustach, która bez wątpienia daje nam poszukiwane orzeźwienie. To wino musujące jest bardzo przyjemne i myślę, że bez problemu mogłabym wypić je bez towarzystwa jedzenia.

Użyte szczepy

Wino musujące Terras do Demo 2018 zostało wyprodukowane z jednego szczepu. Jest nim Malvasia Fina, jedna z moich ulubionych białych odmian portugalskich winogron.

Malvasia Fina występuje przede wszystkim na północy Portugalii, ale w interiorze. Tę odmianę białych winogron spotkamy przede wszystkim w Dolinie Douro i w apelacji Távora-Varosa. Niekiedy winiarze posiadają jej winorośle również w innych regionach i czasem przyjmuje ona inną nazwę. Mowa o apelacji Dão, w której nazywa się ją Assario Branco, Alentejo w podregionie Portalegre (Arinto Galego) czy na Maderze (Boal).

terras demo

Malvasia Fina jest odmianą przedwcześnie dojrzewającą, która na dodatek nie lubi bardzo wysokich temperatur. Jest to szczep nadający się idealnie do wytwarzania win musujących. Prezentuje on bowiem dobry kontrast pod względem kwasowości oraz mocy alkoholu. Wina produkowane z tego szczepu są bardzo orzeźwiające. Ponadto wykazują lekkie aromaty gałki muszkatołowej czy melasy. Zdecydowanie w winie możemy poczuć delikatny słodki smak, mimo że jest ono wytrawne.

Serwowanie wina  

O ile poprzednie wino musujące polecałam do deserów, o tyle tę butelkę polecam podać do dania głównego. Idealnie sprawdzi nam się z daniami rybnymi, owocami morza czy sushi. Zważywszy na fakt, iż jest to wino musujące możemy je połączyć bez problemu z daniami mięsnymi. W tym wypadku ogranicza nas tylko i wyłącznie nasza wyobraźnia.

Zaserwowałam espumante Terras do Demo w kieliszkach do wina, a nie w kieliszku typu flute. Uznałam, że wygodniej będzie mi się spożywało wino musujące do kolacji w ten sposób. Na stole zagościł arroz de lulas, czyli ryż w sosie pomidorowym z kalmarami. Musiak bardzo dobrze komponował się z kremową strukturą dania.

ryż z kalmarami

Wino musujące podajemy dobrze schłodzone. Ważne jest również, aby przez cały czas trwania posiłku utrzymywać niską temperaturę butelki. Jeśli nie mamy możliwości umieszczenia wina w kubełku z kostkami lodu polecam skorzystać z opcji chłodzącego rękawa.

Etykieta oraz kontretykieta wina jest bardzo uboga w informacje. Polecam, aby podawać powyższe wino musujące dobrze schłodzone. Idealną temperaturą byłoby 8°C.

ryż z kalmarami

Cooperativa Agrícola do Távora C.R.L.

Wina musujące marki Terras do Demo są produkowane przez Cooperativa Agrícola do Távora C.R.L. Jest to zrzeszona spółdzielnia produkcyjno-handlowa, która oprócz wytwarzaniem win zajmuje się również sprzedażą owoców, głównie jabłek. Bowiem obszar, z którego powstają wina Terras do Demo jest również znany z sadownictwa.

Cooperativa Agrícola do Távora C.R.L. jest także odpowiedzialna za wytwarzanie win marek Fraga da Pena, Malhadinhas czy Aquilinu’s. Oprócz win musujących marki mają w swoim portfolio również białe, czerwone i różowe wina spokojne.

Espumante Bruto Terras do Demo 2018 Malvasia Fina

Cena: 7,50 euro

Zawartość alkoholu: 12%

Apelacja Távora-Varosa

Kilka zdań ode mnie

Region apelacyjny Távora-Varosa jest często pomijany na mapie miłośników wina. Może to wynikać z faktu, iż jest on wciśnięty pomiędzy dwie inne słynne apelacje. Mowa oczywiście o Dolinie Douro oraz Dão. Myślę, że niesłsznie. Jest to teren, w którym powstają fantastyczne wina musujące, ale nie tylko. Wina spokojne również. Mam nadzieję, że w przyszłości uda mi się polecić więcej butelek z tej apelacji.

Warto podkreślić, że jest to również miejsce o jakże wspaniałych walorach estetycznych. Malownicze winnice przeplatają się z uprawą innych kultur, jak np. z sadami czy gajami oliwnymi. Przez region Távora-Varosa przebiega Winiarski Szlak Cystersów. Łączy on dwa w jednym: zarówno zamiłowanie do wina jak i do zwiedzania zabytków. Oczywiście znajduje się on na mojej liście miejsc do odwiedzenia. Trzeba tylko poczekać, aż minie lockdown. A póki co polecam wszystkim cieszyć się winem, dostępnym na wyciągnięcie ręki.

terras demo

Źródła:

Różni autorzy (2014), Manual técnico de vinhos, Turismo de Portugal

Cooperativa Agrícola do Távora, http://www.coopTávora.pt/home

Terras do Demo, https://www.terrasdodemo.pt/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *