Wina Portugalskie

Wino Tygodnia: Cabriz Espumante Bruto

Witajcie w nowym cyklu na blogu Portogalense. Co tydzień w formie recenzji zaprezentuję Wino Tygodnia. Na mojej liście znajdą się wina produkowane w północnej i centralnej części Portugalii. Czyli dokładnie w tym obszarze, którego tematyce jest poświęcona moja strona. Zapraszam do pierwszej recenzji. Na pierwszy ogień biorę wino musujące Cabriz Espumante Bruto 2016.

Krótka specyfika regionu Dão

Wino, które mam przyjemność dziś Wam polecić, zostało wyprodukowane w regionie winiarskim Dão e Lafões. Jest to region położony w dystrykcie Viseu. Swoją powierzchnią obejmuje 388 000 ha, z czego uprawa winorośli zajmuje 16 000 ha.

Apelacja Dão została utworzona w 1908 roku, jako druga w kraju po apelacji Douro. Prezentuje nam szeroką gamę produktów począwszy od win spokojnych białych, różowych i czerwonych, skończywszy na winach musujących.

Winorośle rosną na glebach ubogich w materię organiczną. Są to gleby głównie złożone z granitu oraz z łupku. Te drugie znajdują się szczególnie w południowo-zachodniej części apelacji. Winnice położone w apelacji są otoczone z każdej strony pasmami górskimi Caramulo, Buçaco, Nave oraz Estrela. Zatrzymują one masy wilgotnego powietrza znad Atlantyku od zachodu oraz silne wiatry kontynentalne od wschodu. Zimy w regionie bywają chłodne i wilgotne, natomiast lata upalne i suche.

Wino musujące Cabriz

Na dzisiejsze Wino Tygodnia wybrałam wytrawne musujące marki Cabriz z rocznika 2016. Wybrałam je ze względu na rocznik oraz na markę. Rok 2016 był bardzo dobrym rokiem pod względem zbiorów w Portugalii. Marka Cabriz natomiast należy do jednego z moich ulubionych producentów win spokojnych w apelacji Dão. Stąd też chciałam się przekonać, jak smakuje ich wytrawny musiak. Do kupna tej butelki skusiła mnie również cena: 6,75€ w Auchan w sprzedaży regularnej. Dla porównania, cena w sieci marketów Continente plasuje się w okolicach 7€. Natomiast bezpośrednio u producenta w sklepie wino musujące kosztuje 7,50€.

wino Cabriz

Po otwarciu butelki nie zawiodłam się. Jest to wino bardzo eleganckie, o dobrej strukturze i małych bąbelkach. Nie powiedziałabym, że jest to wino bardzo lekkie, ale też nie jest zbyt ciężkie. Ma bardzo dobrze wyważony balans, dzięki czemu pije je się w sposób przyjemny. W nosie możemy poczuć nuty kwiatowe oraz zdecydowanie białych i żółtych owoców: limonki, brzoskwini, moreli. Jak na musujące wino wytrawne nie ma w swoim finiszu gorzkiego posmaku. Wręcz przeciwnie, zostawia nam w ustach bardzo przyjemny, owocowy smak.

Użyte szczepy

Do produkcji Cabriz Espumante Bruto 2016 zostały użyte trzy białe szczepy, typowe dla apelacji Dão. Są nimi Encruzado, Malvasia Fina oraz Bical.

Encruzado jest szczepem, który w Portugalii znajdziemy przede wszystkim w apelacji Dão. Jest to odmiana, która pozwala na długoletnie dojrzewanie win z niego wyprodukowanych. Wina wytwarzane z użyciem tego szczepu prezentują bardzo dobrą kwasowość. Tak też jest w tym przypadku. Jeśli chodzi o komponenty aromatyczne zdecydowanie możemy dzięki Encruzado poczuć nuty kwiatowe fiołków czy róż. Oraz nuty cytrusów, szczególnie limonki.

Malvasia Fina jest natomiast szczepem spotykanym głównie w środkowo-północnej części Portugalii. Ta odmiana jest jedną z najpopularniejszych w produkcji win musujących, gdyż sprawia, że dają one poczucie świeżości.

Bical jest szczepem typowym dla regionu Bairrada oraz Dão. Znany jest również pod jakże zabawną nazwą  „Borrado das Moscas” (dosłownie obsrany przez muchy). Wina produkowane z tej odmiany mają zazwyczaj niską kwasowość i wysoką zawartość alkoholu. Stąd też przeważnie występuje w kupażu z innymi odmianami. Z drugiej strony dostarcza komponentów aromatycznych takich jak tropikalne owoce. Dzięki temu możemy w naszym winie musującym poczuć nuty mango oraz brzoskwini.

wino Cabriz

Metoda wytwarzania espumante

Wino musujące Cabriz Espumante Bruto 2016 zostało wytworzone metodą klasyczną, określaną również jako metoda szampańska. Aby je wyprodukować musi dojść do drugiej fermentacji, która będzie miała miejsce w butelce. Do wina bazowego dodaje się mieszankę drożdży oraz cukru, która będzie odpowiedzialna za przeprowadzenie ponownej fermentacji. W jej wyniku powstanie dwutlenek węgla. jeśli wino zostało zrobione poprawnie, CO2 idealnie rozpuści się w zamkniętym szczelnie winie.

Aby wino musujące miało wysoką jakość musi dojrzewać na osadzie minimum 9 miesięcy. Warto wspomnieć, iż okres dojrzewania liczymy od momentu dodania mieszanki drożdży i cukru do wina bazowego aż do oczyszczenia wina z osadu. Im wyższa kategoria wina musującego, tym dłuższy czas jego dojrzewania w butelce.

wino Cabriz

Serwowanie wina   

Powyższe wino musujące można bez wątpienia podawać samo jako aperitif. Ja natomiast zawsze będę polecać wino w towarzystwie jedzenia. Jeśli podacie je jako aperitif zaserwujcie je w towarzystwie przekąsek. Nie muszą to być jakieś bardzo wykwintne dania. Przekąskami może być kawałek sera czy prażone migdały. Nawet zbożowe ciasteczka. Każda z tych opcji zależy zawsze od subiektywnej opinii.

Możemy podawać je również z głównym daniem. Szczególnie dobrze sprawdzi się w towarzystwie dań z owoców morza, z ryb czy białych mięs. Ja spróbowałam go do deseru. Zrobiłam kakaowe piszingery i okazały się super kontrastem dla wytrawnego wina musującego. Efekt bardzo mi się podobał. Możecie je zaserwować ze swoimi ulubionymi słodkościami, z tortem urodzinowym lub ciastem niedzielnym. Każda okazja jest dobra na otwarcie butelki wina musującego. Nie trzeba czekać na urodziny, sylwestra, obronę pracy magisterskiej czy rocznicę związku. Momenty wyjątkowe tworzymy sami. Możemy też sprawić, że nasze życie będzie składać się z wielu takich chwil.

Musimy pamiętać, aby podawać wino musujące schłodzone. Producent wskazuje idealną temperaturę 8⁰C na kontretykiecie.

wino Cabriz

Marka Cabriz

Wina produkowane w Quinta de Cabriz ujrzały światło dziennie w 1990 roku. Położona w południowej części apelacji Dão winnica obecnie jest jednym z liderów w produkcji win z tego regionu. Wraz z budową winiarni w Carregal do Sal miała ona możliwość udoskonalić techniki winifikacyjne. A co za tym idzie wyjść naprzeciw coraz to nowym i bardziej wymagającym konsumentom. W swojej ofercie ma nam do zaoferowania oprócz win czerwonych i białych również różowe, wina biologiczne, a także musujące.

Kilkakrotnie wina marki Cabriz zdobyły wysokie punktacje (90/100) magazynu Wine Spectator. Również parę razy zostały umieszczone na liście TOP 100 win według tego samego magazynu. Oprócz tego wina marki Cabriz pojawiały się w rankingach Wine & Spirits Magazine, a także u Roberta Parkera.

W 2020 roku Cabriz Espumante Bruto 2015 znalazł się jako jedyne portugalskie wino musujące na liście Sparkling Top 100 Value. Jest to lista najlepszych win musujących ukazujących relację jakość/cena stworzoną przez Wine Spectator.

Cabriz Espumante Bruto 2016

Cena: ~7 euro

Zawartość alkoholu: 12,5%

Apelacja: Dão

Kilka zdań ode mnie

Kto mnie zna osobiście, ten wie, że jeszcze do niedawna stroniłam bardzo od win musujących. Uważałam, że nie są one w moim typie. Szczególnie, że często po wypiciu jednego kieliszka od razu bolała mnie głowa. Sytuacja powtórzyła się kilkakrotnie, więc powiedziałam até já (port. do zobaczenia).

Moja opinia na temat musiaków zmienia się bardzo w 2020 roku. Tak, rok wielkich zmian dla całego świata. W tym wypadku na jej zmianę miały przypadkowe odwiedziny w winnicy należącej do marki Murganheira. Po degustacji ich win musujących po prostu się zakochałam w tym nowym dla mnie winie. Podkreślam, że świat win musujących jest cały czas dla mnie nowy. Traktuję się jako świeżynkę w tym temacie. Jednak nie przeszkadza mi to polecić Wam właśnie dzisiaj powyższej butelki. Z całą pewnością się na niej nie zawiedziecie. Szczególnie, że jakość czuć od pierwszej kropelki. Poza tym, marka Cabriz należy również do moich ulubionych w przypadku win spokojnych z regionu Dão.

Zobacz koniecznie wpis na temat innego wina musującego Terras do Demo z apelacji Távora-Varosa w cyklu Wino Tygodnia.

Źródła:

Cabriz, Descobre as melhores castas do vinho português, https://cabriz.pt/descobre-as-melhores-castas-do-vinho-portugues/

Welcome Center, Dão Rota dos vinhos, folder informacyjny

Różni autorzy (2014), Manual técnico de vinhos, Turismo de Portugal

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *