Portugalskie winnice

Quinta da Aveleda: 150 lat produkcji vinho verde

Quinta da Aveleda to jedna z najsłynniejszych posiadłości ziemskich w okolicach Porto, słynąca z produkcji vinho verde. Na mojej liście miejsc czekających w kolejce do odwiedzenia figurowała od dawna. Wspomniana lista zamiast się zmniejszać cały czas rośnie! W dzisiejszym artykule zabiorę Was do miejsca bardzo romantycznego, znajdującego się nieopodal Porto.

Gdzie leży Quinta da Aveleda i jak do niej dojechać?

Quinta da Aveleda położona jest na przedmieściach miasta Penafiel. Jadąc z Porto łatwo do niej trafić, gdyż zaraz po wyjeździe z miasta Paredes znajdziemy drogowskazy wskazujące dojazd do posiadłości.

Jadąc samochodem z centrum Porto do posiadłości Aveleda droga powinna zająć nam około pół godziny. Mamy do pokonania dystans około 40km. Najszybsza trasa wiedzie płatną autostradą A4 w kierunku Vila Real. Zjazd prowadzący do winnicy nosi nazwę N15/Penafiel Sul/Paredes Norte.

W razie braku samochodu możemy dostać się do Aveledy również za pomocą transportu publicznego. Wystarczy wsiąść do pociągu na stacji São Bento lub Campanhã jadącego w kierunku Marco de Canaveses. W tym przypadku należy wysiąść na stacji kolejowej w Paredes (podróż trwa około 45 min, bilet kosztuje 2,65€), a następnie udać się do posiadłości albo na piechotę (2km), albo za pomocą taksówki. Rozkład jazdy pociągów można skonsultować tutaj.

Quinta da Aveleda

Rua da Aveleda, nº2
4560 – 570 Penafiel

Tel. +351 255 718 266

Rodzina Guedes na straży wielkiego imperium

Pierwsze wzmianki dotyczące produkcji win w Quinta da Aveleda pochodzą jeszcze z XIX wieku, a dokładniej z 1870 roku. Założona przez Manoela Pedro Guedes da Silva da Fonseca firma w tym roku obchodzi okrągły jubileusz 150 lat. Na czele grupy Aveleda obecnie stoi dwóch członków piątego pokolenia rodziny: António Azevedo Guedes oraz Martim Guedes. Co ciekawe, ich kuzyni wywodzący się z tej samej rodziny są głównymi akcjonariuszami grupy Sogrape. Jest to firma znana z produkcji win Porto, Douro oraz vinho verde pod marką Gazela.

Już od wczesnych lat produkcji wina pochodzącego z Quinta da Aveleda rodzina stawiała głównie na eksport. Od początku dwudziestego wieku wina wysyłane były między innymi do Brazylii i Angoli. Jednym z momentów przełomowych w firmie było stworzenie w 1939 roku marki Casal Garcia, która dała rodzinie ogromną popularność. Głownie dzięki tej marce, grupa Aveleda jest obecnie jednym z największych producentów i eksporterów vinho verde w Portugalii.

Grupa Aveleda

Win grupy Aveleda chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Każdy słyszał o popularnym winie Casal Garcia, który leje się strumieniami latem. Nie tylko wśród Portugalczyków, ale również  poza granicami Półwyspu Iberyjskiego. Co do jakości produktu eksportowego numer jeden grupy Aveleda zdecydowanie mogłabym polemizować (za cenę butelki Casal Garcia można kupić inne świetnej jakości vinho verde), to jednak sukcesu, jaki odniesiono z tą marką można im pozazdrościć.

Wiele osób zapewne wie, iż Aveleda jest marką bardzo popularną jeśli chodzi o vinho verde. Oprócz Casal Garcia słynnym winem sprzedawanym i nagradzanym w Portugalii jest właśnie Quinta da Aveleda. Spotkamy w tym przypadku nie tylko wina jednoodmianowe (jak Alvarinho czy Loureiro), ale też kupaże większej ilości szczepów. Do wyboru, do koloru.

Nie każdy jednak wie, iż rodzina Guedes ma w swoim posiadaniu także winnice w innych regionach, nie należących do apelacji Vinho Verde. Mowa o Douro, Bairrada czy Algarve. Do grupy Aveleda od 2017 roku należy uznana marka Vale D. Maria, na której czele stoi rodzina van Zeller (prywatnie kuzyni rodziny Guedes). Można więc powiedzieć, iż wszystko zostało w rodzinie. Słynny winiarz Cristiano van Zeller dalej zajmuje się produkcją win sprzedawanych pod marką Vale D.Maria, jednak należy do mniejszości akcjonariuszy stojących na czele Grupy Aveleda. Oprócz winnicy położonej w Cima Corgo, rodzina Guedes kupiła kilka lat temu ziemie w okolicach Torre de Moncorvo (Douro Superior).

Z kolei w regionie Bairrada Grupa Aveleda od 1990 roku tworzy wina pod marką Quinta D’Aguieira (wina musujące) oraz Follies (wina spokojne). Do portfolio marek rodziny Guedes od 2018 roku zaliczyć można również Villa Alvor, wina produkowane w okolicach Portimão w Algarve.

Jednym z produktów dostępnych na rynku oferowanych przez Grupę Aveleda jest także Aguardente Velha, czyli spirytus dojrzewający w dębowych beczkach.

Zwiedzanie Quinta da Aveleda

Aby zwiedzić posiadłość należącą od XIX wieku do rodziny Guedes najlepiej umówić się wcześniej na wizytę. Rezerwacji można dokonać bezpośrednio na stronie internetowej Quinta da Aveleda lub dzwoniąc od poniedziałku do piątku do działu enoturystyki działającego przy firmie (numer telefonu to +351 255 718 242). Oprowadzanie jest możliwe w języku angielskim, portugalskim, francuskim lub hiszpańskim.

Wizyta obejmuje zwiedzanie ogrodów w stylu wiktoriańskim należących do posiadłości oraz szybkie przejście przez piwniczkę, w której w beczkach dojrzewa aguardente, czyli portugalski rodzaj „wody ognistej”. Najprościej mówiąc jest to mocny destylat produkowany z winogron, który w tym przypadku dojrzewa w beczkach z dębu. Portugalska aguardente jest zdecydowanie warta spróbowania, gdyż w zależności od regionu różni się smakiem, zapachem, mocą oraz metodą produkcji.

Po wizycie, w zależności od wybranej przez nas opcji, następuje degustacja wina. Wariantów jest kilka. Możemy skupić się na degustacji tylko vinho verde, vinho verde wraz z winami produkowanymi w Douro, vinho verde oraz wina produkowane w Algarve i Douro, na dojrzałej  aguardente skończywszy. Ceny zaczynają się już od 11€ za osobę i wzrastają wraz z wybraną przez nas opcją. Do degustacji win można dodać degustację serów, powideł, a nawet innych bardziej dopracowanych przekąsek, tzw. petiscos. Możliwe jest również uczestnictwo w pikniku.

Piękne ogrody Północy

Wizyta w Quinta da Aveleda oprócz degustacji win obejmuje przede wszystkim zwiedzanie pięknych ogrodów, które bez wątpienia mogą być określane mianem perełki Północy. Pierwsze pisemne wzmianki o istnieniu ogrodów pochądzą już z XVI wieku. Ogrody w stylu wiktoriańskim zachwycą na pewno każdego. W Quinta da Aveleda bardzo łatwo można odbyć podróż w czasie i przenieść się do XIX wieku.

Wizyta w Quinta da Aveleda oprócz degustacji win obejmuje przede wszystkim zwiedzanie pięknych ogrodów, które bez wątpienia mogą być określane mianem perełki Północy. Pierwsze pisemne wzmianki o istnieniu ogrodów pochądzą już z XVI wieku. Ogrody w stylu wiktoriańskim zachwycą na pewno każdego. W Quinta da Aveleda bardzo łatwo można odbyć podróż w czasie i przenieść się do XIX wieku.

Po ogrodach przechadzają się pawie, gęsi, kaczki oraz pokojowo nastawione koguty. Co więcej, w jednej z części ogrodu znajduje się trzypoziomowa wieża, w której schronienie znajduje tam stado kóz. Tuż nieopodal można podziwiać dawną stróżówkę, w której mieszkał portier pilnujący posiadłości. Jego domek przywodzi na myśl budynki wyciągnięte z baśni. W pobliżu znajduje się też domek, w którym członkowie rodziny zazwyczaj spędzali miesiąc miodowy.

Bajeczne jeziorko

Kolejna część trasy wiedzie do jeziorka, na którym znajdują się trzy wyspy. Na pierwszej z nich majestatycznie stoi okno w stylu manuelińskim*, które jak podają członkowie rodziny zostało podarowane jednemu z przodków Manuelowi Pedro Guedes da Silva da Fonseca. Podobno jest to oryginalne okno, z którego D. João IV został ogłoszony Królem Portugalii w 1640 roku.

*estilo manuelino –  styl architektoniczny przypadający na rządy króla D. Manuela I, który przypomina styl gotycki, ale łączy on elementy dekoracyjne sztuki marynistycznej z elementami orientalnymi

Na drugiej wyspie znajduje się fontanna, a na trzeciej możemy zwiedzić Casa do Chá, czyli domek, w którym panie z rodziny spotykały się na popołudniowe picie herbatki. Oczywiście herbata była tylko pretekstem służącym do spotkań towarzyskich. Nieoficjalnie paniom podczas spotkań były również serwowane mocniejsze trunki. Jednak nie uchodziło mówić o tym głośno, gdyż w przeszłości to panowie słynęli z jakże popularnej konsumpcji alkoholu.

Końcówka trasy wiedzie przez część ogrodu, w której znajduje się źródełko dedykowane Najświętszej Panience z Vandomy (Nossa Senhora de Vandoma), która jest patronką Porto. Jesteśmy już blisko winnicy, w której zasadzone są przede wszystkim szczepy Alvarinho i Loureiro.

Zanim wycieczka dobiegnie końca przechodzimy obok głównej posiadłości rodzinnej, której zarys można kojarzyć z etykiet win gamy Quinta da Aveleda. Ostatnim punktem zwiedzania jest przejście przez piwnicę, gdzie w starych dębowych beczkach dojrzewa aguardente velha.

Moje wrażenia z wizyty w Quinta da Aveleda

Jak wspomniałam na początku artykułu Quinta da Aveleda od dłuższego czasu znajdowała się na mojej liście miejsc obowiązkowych do odwiedzenia na mapie północnej Portugalii. Jako osoba, która uwielbia vinho verde byłam bardzo podekscytowana możliwością zobaczenia jednej z najsłynniejszych posiadłości w tej apelacji. Niestety, moje wrażenia po odbytej wizycie okazały się bardzo mieszane.

Quinta da Aveleda jest miejscem bardzo ładnym, ze względu na zadbane ogrody oraz imponujące budynki znajdujące się na terenie posiadłości. Jednak wizyta jest w 95% nastawiona na historię rodziny oraz historię ogrodów. Jeśli ktoś szuka miejsca, w którym mógłby dowiedzieć się czegoś więcej na temat samego procesu produkcji słynnych win zielonych, to niestety tego nie uraczy podczas zwiedzania. Miałam również wrażenie, że sama degustacja win nie była ciekawa. Zabrakło mi większej interakcji z naszym przewodnikiem. 

Pracując na co dzień w enoturystyce, wiem jak ważna jest obsługa klienta indywidualnego. Podczas naszej wizyty zabrakło mi zdecydowanie elementów bardziej technicznych, które są interesujace dla osób lubiących wina. Mamy tu bardziej koncept idealny dla rodzin z dziećmi, ze względu na charakter zwiedzania.

Cieszę się, że mogłam odwiedzić to miejsce, natomiast nie jestem w 100% zadowolona z oferowanego doświadczenia. Jeśli szukacie pięknego miejsca, które można zwiedzić niedaleko Porto, a do tego macie swoje pociechy ze sobą to Quinta da Aveleda wydaje się dobrą opcją. Jeśli checie poznać proces produkcji vinho verde to nie polecam tej winnicy jako miejsca, gdzie tego typu wiedzę można zdobyć.

Żródła:

Ilídia Pinto, Aveleda reforça no Douro com a compra da Quinta Vale D. Mariahttps://www.dinheirovivo.pt/empresas/aveleda-reforca-no-douro-compra-da-quinta-vale-d-maria/

Strona oficjalna: https://www.aveleda.com/pt

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *