Wina Portugalskie

200 lat prestiżowej marki Graham’s

2020 jest rokiem bardzo szczególnym dla rodziny Symington. Stojący na czele prestiżowych marek produkujących wino Porto mają w tym roku wiele powodów do świętowania. Dwie marki z grupy obchodzą okrągły jubileusz istnienia na rynku winiarskim. Nie tylko w Portugalii, ale też na całym świecie. Mowa o marce Graham’s obchodzącej 200 lat oraz o marce Warre’s świętującej 350 lat.

Od tekstyliów do wina

Historia utworzenia marki zaczyna się bardzo niepozornie. W 1784 roku William Graham Senior zakłada w Glasgow firmę działającą w branży tekstylnej. Wkrótce jego syn William Junior, w 1809 roku otwiera w Lizbonie portugalską filię szkockiej marki, aby ułatwić handel pomiędzy dwoma krajami.

Dzięki umowom bilateralnym, a w szczególności podpisanemu 27 grudnia 1703 roku w Lizbonie traktatowi Methuena (nazwa pochodzi od nazwiska angielskiego ambasadora odpowiedzialnego za podpisanie traktatu) Anglia, a później Wielka Brytania, zyskała bardzo korzystne warunki handlowe. Wymiana dotyczyła przede wszystkim wyrobów tekstylnych produkowanych w Wielkiej Brytanii oraz portugalskich win, na które nałożone zostało mniejsze cło, niż to nałożone na wina francuskie. W konsekwencji umowa ta przyczyniła się do wzmocnienia pozycji win portugalskich w Wielkiej Brytanii, a w szczególności wina Porto.

Po inwazjach napoleońskich William Graham’s pozostaje w Lizbonie. Po jakimś czasie podczas jednej z transakcji zamiast pieniedzy otrzymuje on jako zapłatę 27 beczek z winem Porto. Przyjmuje ją w tej formie. W głowie kiełkuje mu nowy pomysł. A gdyby tak otworzyć nowy dział firmy, który by się skupił na eksporcie win Porto? Jak pomyślał, tak zrobił.

W 1820 roku wraz ze swoim bratem Johnem otwiera w Porto firmę pod nazwą William & John Graham & Co. Zakładając markę na pewno nie śniło mu się, że będzie to jedna z najbardziej prestiżowych i porządanych marek Porto w XXI wieku.

Andrew James Symington

W 1882 roku do Porto z Glasgow przyjeżdża dziewiętnastoletni Andrew James Symington. Rodziny Graham i Symington znały się bardzo dobrze w Szkocji. Zaczynający swoją karierę jako przedsiębiorca Andrew James w wyniku upadku Bank of Glasgow (1878) traci swoją dotychczasową pracę. Wiedząc o kłopotach w Szkodcji rodzina Graham mieszkająca w Portugalii wychodzi z propozycją pracy dla młodego Andrew w ich firmie w Porto. Młodzieniec zgadza się na to, przyjeżdża do Porto i rozpoczyna pracę jako księgowy.

Wkrótce znajduje w sobie pasję nie tylko do handlu winem, ale przede wszystkim do samej produkcji Porto. Po zdobyciu doświadczenia w firmie założonej przez braci Graham, po 5 latach rezygnuje z pracy i decyduje się samodzielnie działać w branży związanej z winem Porto.

Niewątpliwie w rozwoju jego kariery pomogło mu małżeństwo z Beatrice de Leitão de Carvalhosa Atkinson, do którego dochodzi w 1891 roku. Beatrice pochodzi bowiem z rodziny silnie związanej z eksportem wina Porto od XVII wieku. Gdy prześledzimy drzewo genealogiczne rodziny Symington, ze strony małżonki Andrew James’a pojawiają się w nim nazwiska takie jak van Zeller, Kopke czy Maynard. Są to nazwiska nieodzownie związane z rodzinami zajmującymi się aktywną działalnością w produkcji, a także eksporcie wina Porto na przestrzeni wieków. Na szczególną uwagę zasługuje szczególnie Walter Maynard. Mogący pochwalić się tytułem Konsula Porto kupiec zasłynął z tego, iż jako pierwszy obcokrajowiec zajął się oficjalną wysłką win Porto do Anglii w 1652 roku.

Budowanie imperium Symingtonów

Andrew James Symington niewątpliwie przyczynił się do budowy wielkiego imperium rodziny Symington. W 1896 roku kupił winnicę Quinta do Bomfim położoną w samym sercu Pinhão. Do wachlarza marek należącego do Symington Family Estates dodał świętującą w tym roku 350 lat istnienia markę Warre’s. Do firmy Warre Andrew James dołączył już w 1905 roku jako jeden z akcjonariuszy, a już 3 lata później w 1908 roku został jej jedynym właścicielem. W 1912 roku rodzina Warre postanowiła wrócić do Wielkiej Brytanii. Jako, że Andrew James był jednym z zaufanych przyjaciół rodziny, powierzono mu stanowisko dyrektora marki Dow’s, na której czele stała rodzina Warre. Jednak dopiero w latach sześćdziesiątych kolejne pokolenia stały się właścicielem marki Dow’s.

Do przełomowego momentu doszło w 1970 roku, kiedy rodzina Graham wystawiła na sprzedaż markę Graham’s wraz z piękną piwnicą wybudowaną w 1890 roku leżącą w obecnej dzielnicy Candal w Vila Nova de Gaia. Pretendentów do kupna byłko kilku, ale ostatecznie przetarg wygrała rodzina Symington. Bez wątpienia na ich decyzję o kupnie oprócz powodów ekonomicznych miały również wpływ powody sentymentalne. To przecież w tej firmie swoje pierwsze kroki stawiał pradziadek czwartego pokolenia Symingtonów, stojących obecnie na czele marki.

W kolejnych latach do SFE dołączyła marka Quinta do Vesúvio (1989) oraz Cockburn’s (2010). W ten sposób grupa Symington, która cały czas jest biznesem rodzinnym, stała się głównym producentem win Porto Premium na rynku.

Obchody 200 lat marki Graham’s

W 2020 roku Graham’s świętuje 200 lat istnienia. Z tego powodu firma postanowiła uczcić ten wyjątkowy jubileusz serią wydarzeń zaplanowanych na przestrzeni wielu miesięcy. Niestety epidemia koronawirusa pokrzyżowała plany wszystkim, nie tylko firmie. Z tego powodu większość wydarzeń została przeniesiona na przyszły rok.

Pomimo pandemii Graham’s wypuścił na rynek kilka nowości. Dla konsumentów nie lada gratkę może stanowić Tawny Colheita 1990, które zostało wybrane jako specjalna edycja limitowana, wypuszczona na rynek właśnie w ramach obchodów 200 lat istnienia firmy. Trzydziestoletnie Tawny rocznikowe nosi nazwę Lodge Edition, gdyż w 1990 roku minęło 100 lat od wybudowania piwnicy oraz zakupu głównej winnicy marki Graham’s – Quinta dos Malvedos. To jakże wyjątkowe wino ma również prześliczną etykietę przedstawiającą rysunek piwnicy.

Oprócz tego wyjątkowego wina wypuszczona na rynek została również nowa seria wina Ruby Late Bottled Vintage z 2015 roku. Tuby wina są dostępne w trzech kolorach (czerwonym, żółtym i niebieskim), a na smakoszy czekolady czekają przygotowane wspólnie z marką Chocolataria Equador czekoladki z nadzieniem o smaku LBV.  

Zwiedzanie piwnicy Graham’s

Będąc w Porto i kochając wina jednym z obowiązkowych punktów jest odwiedzenie piwnicy, w której dojrzewa Porto. Wybór przed nami ogromny, bo wiele marek otwiera przed zwiedzającymi swoje drzwi. Każda marka ma własny styl, więc wina będą nam smakować zupełnie inaczej. Choć zasady produkcji Porto są te same dla wszystkich, to jednak można poczuć różnicę w jakości oraz w osobowości każdej z marek. Każde Porto chce opowiedzieć nam jakąś historię. Historię miejsca, skąd pochodzą winogrona oraz gdzie dojrzewało wino. Chce nam pokazać swój życiorys, zanim dostało się do kieliszka stojącego przed konsumentem.

W przypadku piwnicy Graham’s zwiedzanie odbywa się wyłącznie z przewodnikiem, codziennie oprócz 25 grudnia i 1 stycznia. W trakcie szczytu sezonu (kwiecień-październik) wizyty odbywają się od 10:00 do 17:30, natomiast poza sezonem (od listopada do marca) zwiedzać można od 10:00 do 17:00.

Graham’s jest jedną z nielicznych piwnic, która wymaga wcześniejszej rezerwacji zwiedzania. Dokonać można tego na 3 sposoby: przez formularz na stronie internetowej, wysyłająć maila na adres grahams@grahamsportlodge.com lub dzwoniąc bezpośrednio pod numer telefonu +351 22 3776490/2. Oprowadzanie może odbywać się w języku angielskim, portugalskim, hiszpańskim, francuskim, niemieckim, rosyjskim, włoskim, niderlandzkim lub polskim. Gdybyście zdecydowali się na opcję zwiedzania po polsku wtedy Waszym przewodnikiem będę ja, gdyż pracuję w piwnicy Graham’s na co dzień.

W dobie pandemii koronawirusa istnieje również możliwość internetowej degustacji dla osób mieszkających na terenie krajów Unii Europejskiej lub Wielkiej Brytanii. Dla osób zainteresowanych więcej informacji na ten temat można znaleźć tutaj.

Cena wizyty uzależniona jest od degustacji, która zostanie zaserwowana na koniec. Ceny zaczynają się od 17 euro za osobę dorosłą w przypadku degustacji klasycznej (Six Grapes Reserve, LBV, 10 Y.O. Tawny) i rosną w zależności od wieku oraz rodzaju Porto, którego chcemy spróbować. Wszystko jest uzależnione od naszych preferencji. W przypadku osób niepełnoletnich nie jest pobierana żadna opłata za zwiedzanie piwnicy.

Taras widokowy i restauracja

Piwnica Graham’s słynie również tarasu, z którego rozciąga się wspaniały widok na Porto oraz Vila Nova de Gaia. Należy on do restauracji Vinum, która wchodzi w skład baskijskiej grupy Sagardi.

Na tarasie można zamówić sobie lampkę wina (nie koniecznie Porto) w towarzystwie tapas lub petiscos (portugalskie przekąski). Gdyby ktoś był zainteresowany obiadem lub kolacją, Vinum serwuje je wewnątrz budynku. Istnieje również możliwość połączenia zwiedzania z posiłkiem w restauracji. Więcej informacji na ten temat można uzyskać wysyłając mail przy rezerwacji wizyty.

Jeśli zaciekawił Cię ten artykuł zajrzyj koniecznie do wpisu na temat punktów widokowych w Vila Nova de Gaia.

Źródła:

Infopédia, Tratado de Methuen, Porto Editora, https://www.infopedia.pt/$tratado-de-methuen

Graham’s https://www.grahams-port.com/

Materiały własne otrzymane od firmy podczas szkoleń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *