Portugalia niezaprzeczalnie jest krajem winiarskim, gdyż wspaniałe wina są produkowane od Minho aż po samo Algarve. Na północy wytwarza się nie tylko słynne Porto oraz wina spokojne w Dolinie Douro czy Vinho Verde w Minho. Znajdziecie tu też wyśmienite wina musujące, które w Portugalii określa się mianem espumante. Dziś zabiorę Was do małego regionu winiarskiego, który znajduje się na terenie Północnej Portugalii. Przed Wami Távora-Varosa, raj dla smakoszy musiaków.
Gdzie leży region winiarski Távora-Varosa?
Jeśli popatrzymy na mapę regionów winiarskich w Portugalii, możemy mieć trudność z dostrzeżeniem tego małego regionu. Znajduje się on bowiem między dwoma słynniejszymi apelacjami, którymi są Dolina Douro oraz Dão e Lafões.
Źródło mapy: https://www.clubevinhosportugueses.pt
Távora-Varosa wzięła swoją nazwę od dwóch rzek, które są lewobrzeżnymi dopływami Douro. W ich dorzeczach znajdują się winnice, które od XVII wieku produkują jedne z najlepszych win musujących w Portugalii.
Region Távora-Varosa obejmuje swoją powierzchnią powiaty Moimenta da Beira, Sernacelhe oraz kilka gmin należących do Penedono, São João da Pesqueira, Tabuaço (Távora), a także powiat Tarouca wraz z niektórymi gminam należącymi do Lamego i Armamar (Varosa).
Ziemie Cystersów
Tak jak to często bywa w świecie winiarskim produkcję wina w regionie Távora-Varosa zawdzięczać można zakonnikom. Na ziemiach, które obejmuje apelacja już w XII wieku osiedlili się Cystersi. Klasztor Św. Jana w Tarouca był jednym z pierwszych założonych przez Zakon Cystersów na Półwyspie Iberyjskim.
Klasztor Cystersów w Salzedas
Zakon ten kierował się regułą benedyktyńską, której myślą przewodnią było „Ora et Labora” czyli „Módl się i pracuj”. Cystersi zajmowali się głównie rolnictwem, a ci w okolicach Tarouca wsławili się szczególnie w wykorzytstaniu zasobów hydrologicznych dostępnych na tych terenach. Stąd też rozpoczęli uprawę winorośli, a od 1678 roku zaczęli produkować wina musujące, które do dnia dzisiejszego stanowią główny obiekt produkcji apelacji Távora-Varosa.
W porównaniu z apelacją Doliny Douro (1756) Távora-Varosa została ustanowiona stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1989. Jednak był to pierwszy region apelacyjny produkujący wina musujące w Portugalii. Obecnie obejmuje on swoim zasięgiem teren 3 100ha winorośli, a także zrzesza około 1700 winiarzy.
Warunki klimatyczno-geologiczne
Większość winnic w regionie Távora-Varosa położona jest na wysokości około 550 m n.p.m. Bliskość Doliny Douro sprawia, że tutaj również możemy mówić o podobnym mikroklimacie jak w najsłynniejszym portugalskim regionie winiarskim. W Távora-Varosa panują srogie zimy, w których temperatury nocą spadają poniżej zera oraz upalne i suche lata, typowe dla klimatu kontynentalnego.
Podłoże jest natomiast mieszanką granitu, gliny oraz piasku. Nie ma również zdolności do magazynowania wody. Co więcej, jest ubogie w materię organiczną, ale bogate w potas oraz fosfor.
Dzięki uwarunkwaniom klimatyczno-geologicznym wina musujące produkowane w tej apelacji są eleganckie oraz bardzo orzeźwiające, gdyż cechuje je wyważona kwasowość.
Szczepy używane w apelacji
Głównym organem kontrolującym apelację Távora-Varosa jest Comissão Vitivinícola Regional (CVR) Távora-Varosa. Według jej zaleceń do produkcji win musujących w tej apelacji używane są zarówno szczepy portugalskie, jak i zagraniczne.
Wśród białych winogron znajdziemy słynne Chardonnay oraz Pinot Blanc (Pinot Branco), a także portugalskie Bical, Cerceal, Dona Branca, Fernão Pires, Folgasão, Gouveio, Malvasia Fina czy Malvasia Rei.
W przypadku czerwonych winogron zdecydowanie dominuje Pinot Noir (występujący tu pod nazwą Pinot Tinto). W kupażach towarzyszą mu szczepy takie jak Touriga Nacional, Touriga Francesa (lub Franca), Alvarelhão, Aragonês (inaczej Tinta Roriz), Tinta da Barca oraz Tinta Barroca.
Wina produkowane w apelacji Távora-Varosa
Choć apelacja Távora-Varosa słynie przede wszystkim z produkcji espumante, czyli win musujących, znajdziemy tu również bardzo dobre wina spokojne. Białe, różowe oraz czerwone. Na północy regionu, który graniczy z Doliną Douro popularność zyskały głównie wina czerwone, jednak bez wątpienia królują tu wina białe o dobrej kwasowości i wysokiej jakości.
Do najpopularniejszych marek produkujących wina w tej apelacji należą Murganheira, Raposeira, Terras do Demo oraz Aquilinu´s. Znaleźć można również winiarzy wytwarzających wina w małych ilościach, które można zakupić jedynie w ich winnicach.
Na kontretykiecie win produkowanych w tej apelacji znajdziemy poniższy znaczek gwarancji jakości i oryginalności.
Źródła:
CVR Távora-Varosa https://www.cvrtavora-varosa.pt/index.asp
Clube Vinhos Portugueses: https://www.clubevinhosportugueses.pt/vinhos/regioes/tavora-varosa/regioes-vitivinicolas-portuguesas-tavora-varosa-dop-tavora-varosa-e-igp-terras-de-cister/