Nieopodal Porto

Monte Crasto – punkt widokowy w sercu Gondomar

Dookoła Porto nie brakuje ciekawych miejsc do odwiedzenia. Dziś zabiorę Was do jednego z nich. Miasto Gondomar znajduje się tuż obok Porto, a od Vila Nova de Gaia oddziela je rzeka Douro. Pod względem turystycznym daleko mu do obu słynnych sąsiedzkich miast, ale to nie znaczy, że nie ma nam nic do zaoferowania. Jedną z perełek Gondomar jest Monte Crasto: wzgórze, z którego rozciąga się piękny widok na okolicę.

Rzymska forteca

Monte Crasto to bez wątpienia jeden z obowiązkowych punktów na mapie Gondomar. Pochodzące z łaciny słówko crasto oznacza „zamek”, a monte z portugalskiego możemy tłumaczyć jako „góra, wzgórze”. Jednak, jeśli oczekujemy, iż na szczycie liczącego sobie 194 metry wzgórza znajdziemy zamek, to niestety muszę Was rozczarować. Na szczycie znajdziemy kapliczkę poświęconą Św. Izydorowi.

Monte Crasto pełniło jednak jakże istotną funkcję obronną – było naturalną fortecą. Nietrudno się temu dziwić, gdyż ogromne głazy, na których wzgórze jest osadzone, zdecydowanie utrudniały zdobycie góry w razie najazdu nieprzyjaciół. Ze znalezionych pozostałości archeologicznych (3 srebrne monety z czego jedna grecka, 173 średnie i małe monety z brązu) wiadomo, iż w czasach podboju Półwyspu Iberyjskiego na jego terenie przebywali rzymianie.  Nie znaleziono jednak żadnych dowodów na istnienie jakichkolwiek umocnień lub konstrukcji służących do obrony tej fortecy. Najprawdopodobniej nie było takiej potrzeby, aby dodatkowo umocnić wzgórze ze względu na naturalne uwarunkowania Monte Crasto.

Kapliczka oraz wzgórze należące do bractwa

Na szczycie góry znajdziemy kapliczkę św. Izydora, która została ufundowana w XVIII wieku przez Salvadora Francisco i jego żonę Marię da Silva oraz kamienny krzyż wzniesiony w 1759 roku. Małżeństwo 11 lipca 1757 ofiarowało teren Monte Crasto dla bractwa Confraria de Santo Isidoro e Nossa Senhora da Lapa mającego swoją siedzibę w Gondomar, w rękach którego pozostało do dziś.

Kapliczka, którą możemy podziwiać obecnie nie jest tą samą, którą wzniesiono z polecenia Salvadora i Marii. Według źródeł bractwa jest to już jej trzecia wersja od momentu przekazania terenu przez darczyńców.

Panoramiczne widoki na okolicę

Ze szczytu Mone Crasto rozciągają się wspaniałe widoki na całą okolicę. Z południowo-wschodniej części wzgórza rozciąga się wspaniały widok na miasto Gondomar oraz na góry znajdujące się w oddali. Od wschodniej strony zobaczyć można Parque das Serras do Porto, pasmo górskie znajdujące się w okolicach Valongo.

Od południowej w oddali dostrzec można pasmo górskie Serra da Freira,  należące administracyjnie do regionu Arouca.

Z południowo-zachodniej strony widzimy zaś Vila Nova de Gaia oraz jej charakterystyczny punkt, jakim jest Monte da Virgem z wieżą telewizyjną należącą do RTP.

Z zachodniej strony wzniesienia rozciąga nam się widok na Porto, a z północno-zachodniej na Maię i niektóre gminy należące do Gondomar. Patrząc na zachód dostrzec można aż 4 z 6 emblematycznych mostów na rzece Douro, które znajdują się w Porto. Na pierwszym planie most kolejowy Ponte São João, tuż za nim dawny most kolejowy Ponte D. Maria I, a w oddali Ponte do Infante i część Ponte Luis I.

Dostrzec można również wieżę Torre dos Clérigos oraz szpic ratusza Câmara Municipal. Na horyzoncie zaś rozciąga się przed nami Ocean Atlantycki.

Nie może również zabraknąć innego bardzo istotnego dla mieszkańców Porto budynku jakim jest stadion FC Porto, czyli Estádio do Dragão.

Patrząc na północny-zachód zobaczyć można charakterystyczny wysoki budynek Torre do Lidador w Maia oraz centrum handlowe Parque Nascente w Rio Tinto.

Jeśli spodobały Ci się widoki zajrzyj również do artykułu o najwyższym punkcie widokowym w Porto.

Sintra Północy

Monte Crasto to również doskonałe miejsce na piknik lub przechadzkę. Dobrym pomysłem może być zdobycie góry na piechotę. Na terenie kompleksu znajdziemy kamienne i kręte dróżki, które zaprowadzą nas na sam szczyt. Z racji tego, że dookoła mamy park, wielu osobom Monte Crasto przypomina Sintrę, stąd też miejsce to okrzyknięto „Sintrą Północy”. Nie do końca zgadzam się z tym stwierdzeniem, ale miejsce na pewno jest warte odwiedzenia. Możemy również zorganizować tam piknik, gdyż jest dużo miejsc z kamiennymi stołami oraz ławeczkami. Pięknych widoków zdecydowanie nam nie zabraknie. Jeśli również liczymy na chwilę odpoczynku od zgiełku to Monte Crasto również wydaje się być dobrą opcją.

Dojazd do Monte Crasto:

Z centrum Porto to około 14km samochodem.

Autobus: 800 z Porto (przystanek Bolhão) do Gondomar (przystanek B.V.Gondomar [Bombeiros Voluntários Gondomar]) + 450m na piechotę

Źródła:

Infopédia, Monte Crasto, Porto: Porto Editora, https://www.infopedia.pt/$monte-crasto

Confraria Santo Isidoro, Monte Crasto: Passado e Presente, http://www.confrariastoisidoro.com/index.php/noticias/7-monte-crasto-passado-e-presente

Gundemarus, Monte Crasto, http://gundemarus.blogspot.com/2007/08/monte-crasto.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *