Dystrykt Viseu

Legenda o pustelniku São Macário mieszkającym w górach

Jest takie miejsce na mapie środkowej Portugalii, do którego warto się wybrać. Położone w samym sercu Montanhas Mágicas zachwyca swoim pięknem oraz widokiem zapierającym dech w piersiach, który rozciąga się ze szczytu. Mowa o paśmie górskim Serra de São Macário, które skrywa na swoim terenie jaskinię jednego z portugalskich pustelników.

Położenie Serra de São Macário

Pasmo górskie Serra de São Macário leży w dystrykcie Viseu i administracyjnie należy do regionu São Pedro do Sul. W swoim najwyższym punkcie osiąga wysokość 1054 metrów nad poziomem morza. Ze szczytu góry patrząc w kierunku północno-wschodnim rozciąga się przed nami zapierający dech w piersiach widok na Montanhas Mágicas („Magiczne Góry”), czyli pasma górskie Serra da Freita, Arada i  Arestal wchodzące w skład masywu Gralheira oraz masyw Montemuro (z pasmem górskim o tej samej nazwie). Po przeciwnej stronie, czyli patrząc na południe, dostrzec można bez problemu pasma górskie Serra do Caramulo oraz słynna Serra da Estrela. Nie mam co do tego wątpliwości, że zakochacie się w tym widoku od pierwszego wejrzenia.

Legenda o Świętym Makarym

Legenda głosi, iż zanim został pustelnikiem Makary był synem bogatego kasztelana i nic w życiu mu nie brakowało. Co więcej, prowadził on bardzo barwne i rozpustne życie. Dni mijały mu na ucztach i polowaniach. Pewnego dnia wraz z ojcem wybrali się na jedno z nich. Niestety, tym razem doszło do wielkiej tragedii. Strzała wystrzelona z rąk Makarego ugodziła jego ojca w pierś i nieszczęśnik zmarł. Mężczyzna nie mógł się pogodzić z tym, iż nieumyślnie spowodował śmierć ojca. Z rozpaczy targającej jego sercem oraz sumieniem opuścił dom i udał się w góry, które obecnie noszą nazwę od jego imienia. Słuch po nim jednak zaginął.

Pewnego dnia pasterze wypasający zwierzęta na pastwiskach w górach zauważyli obok jaskini postać modlącego się mężczyzny i rozpoznali w nim Makarego. Ale jakże się zmienił! Zaprzestał polowań i otwarcie stawał od tamtej pory w obronie zwierząt. Dokarmiał je i leczył, kiedy zaszła taka potrzeba. Żywił się jedynie roślinami, które znalazł w pobliżu. W ten sposób pokutował za grzechy swojego rozpustnego życia oraz za zabicie ojca. Do dziś w ostatni weekend lipca na szczycie góry corocznie odbywa się odpust na jego cześć, na który zjeżdżają się ludzie z okolicznych wiosek.

Dwie kapliczki

Na szczycie góry Serra de São Macário znajdziecie dwie kapliczki poświęcone pustelnikowi z legendy. Starsza z kapliczek położona jest wyżej, na samym szczycie góry. Znana jest pod nazwą Capela de São Macário de Cima. Ze względu na bardzo silnie wiejące wiatry wokół kaplicy został wzniesiony wysoki łupkowy mur, który ma za zadanie bronić przez zimnem pielgrzymów, którzy udadzą się w to miejsce, aby się pomodlić i zanieść swoje intencje.

Znajdziemy tam też specjalnie wyznaczone miejsce, abyśmy mogli zapalić świeczkę w intencji, którą przynieśliśmy na szczyt góry. Poza murem, od południowej strony znajduje wzniesiono kamienny ołtarz służący do odprawiania mszy na świeżym powietrzu w czasie odpustu poświęconemu św. Makaremu w lipcu.

Nowsza kapliczka natomiast została wzniesiona w 1769 roku i jest położona ciut niżej. Stąd też jej oficjalna nazwa to Capela de São Macário de Baixo. Na jej terenie znajduje się mała jaskinia, w której według wierzeń pielgrzymów mieszkał Makary po tym jak udał się pokutować w góry.

Tuż przy kapliczce i jaskini możemy podziwiać imponujące półki skalne, które górują nad całością. Tym samym sprawiają, że miejsce to jest jeszcze bardziej urokliwe.

Jeśli zaciekawiła Cię ta historia zajrzyj koniecznie do legendy o kogucie z Barcelos.

Źródła:

Mafalda Lopes da Costa (2014), Lenda de São Macário,  RTP Ensina, https://ensina.rtp.pt/artigo/lenda-de-s-macario/

Montanhas Magicas, http://montanhasmagicas.pt/pt/montanhas-magicas/territorio/

Monte e Capela de S Macário, https://www.youtube.com/watch?time_continue=100&v=2xDqKWw0Ckw&feature=emb_logo

Rota da Agua e da Pedra, https://rota-ap.pt/linha/arada/ponto/a13-sao-macario

Segredos do Centro na Serra de São Macário, https://www.youtube.com/watch?v=AQnGV8NIM3s    

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *