Zwiedzanie Porto

Wspinaczka na most Arrábida w Porto

Porto jest miastem, które słynie z bardzo wielu rzeczy nie tylko na mapie Portugalii, ale też na mapie Europy. Jedną z nich są mosty, które łączą Cidade Invicta z Vila Nova de Gaia. A to co czyni jeden z nich w dużym stopniu wyjątkowym, to możliwość wspięcia się na łuk tworzący strukturę mostu.

Od 2016 roku Porto Bridge Climb jako jedyna firma w Europie zapewnia tego typu doświadczenie, więc będąc w Porto warto skorzystać z tej jakże unikalnej okazji.

Historia mostu

Most Arrábida (Ponte da Arrábida) został wzniesiony w Porto w latach 1956-1963 według planów pochodzącego z Porto portugalskiego architekta Edgara Cardoso. Był to projekt olbrzymich rozmiarów, szczególnie jeśli rozważymy realia tamtejszych czasów. Samo przedsięwzięcie, w którym wzięły udział jedynie firmy portugalskie, wyróżniło się również na arenie międzynarodowej. Kiedy most Arrábida został wzniesiony w 1963 roku miał on największy na świecie betonowy łuk stanowiący jego strukturę. Oczywiście nie udało mu się obronić tego tytułu do czasów obecnych, ale patrząc przez pryzmat historii był to bez wątpienia pionierski projekt w okresie dyktatury. Aż do 1982 roku pozostał on największym tego typu mostem w Europie. Poza tym, most został wzniesiony w miejscu, gdzie rzeka Douro ma swoją największą głębokość (około 40 metrów).

Inauguracja mostu nastąpiła 22 czerwca 1963 roku w obecności największej śmietanki towarzyskiej tamtych czasów oraz dziennikarzy, którzy nie wierzyli, iż wzniesienie podobnych rozmiarów łukowatego mostu było możliwe. Inicjatywa zbudowania drugiego mostu łączącego Porto z Gaią (nie będącego mostem kolejowym) została powzięta ze względu na nasilenie się i rozwój transportu drogowego w latach pięćdziesiątych. W 2013 roku most Arrábida trafił na listę Portugalskich Zabytków Narodowych (Lista de Monumentos Nacionais Portugueses).

Edgar Cardoso

Sam Edgar Cardoso bez wątpienia jest postacią bardzo ważną, która zapisała się na kartach portugalskiej architektury. W jego pięćdziesięcioletnim dorobku znajduje się aż 500 projektów mostów rozsianych nie tylko w Portugalii, ale również w Angoli, Mozambiku, Gwinei Bissau, Nigerii, Brazylii, Goa, Makao, Chinach czy Wenezueli. W Porto został również wzniesiony drugi most jego autorstwa, mianowicie Ponte São João, tym razem kolejowy.

Porto Bridge Climb

Jeśli chcecie przeżyć zupełnie nowe doświadczenie w Porto polecam serdecznie spróbować wspiąć się na most Arrábida wraz z Porto Bridge Climb. Wizyta z przewodnikiem trwa około 30 minut i jest całkowicie bezpieczna, choć nazwa wskazywać by mogła, iż jest to wyczyn dość ekstremalny. Każdy zwiedzający otrzymuje specjalne zabezpieczenie (uprząż) oraz linę, która w razie nagłego zdarzenia zagwarantuje nam bezpieczeństwo.

Do pokonania będziemy mieli 262 schodki, więc trasa jest bardzo prosta i nie potrzebujemy mieć specjalnego przygotowania fizycznego. Rytm wspinaczki jest dostosowany do kondycji zwiedzających, więc nie trzeba się o to martwić, a osoby, które mają lęk wysokości mogą liczyć na wsparcie przewodnika z Porto Bridge Climb. Natomiast widoki ze szczytu są wspaniałe! Z łuku mostu na wysokości 65 metrów rozciąga się widok zarówno na Porto, jak i na Vila Nova de Gaia oraz na estuarium Douro. 

Przydatne informacje

Wizyty realizowane są codziennie oprócz Wigilii, Bożego Narodzenia i Wielkanocy, po południu (od 14:30), aż do zachodu słońca. Cena za osobę to 16,5 euro, jednak, jeśli mieszkacie w pobliżu Porto i korzystacie z komunikacji miejskiej (bilet miesięczny kolei CP lub srebrna karta Andante), wtedy do końca marca 2020 roku bilet na wspinaczkę ma promocyjną cenę 9 euro. Wystarczy okazać go w dniu zwiedzania. 

Przed wybraniem się na wspinaczkę warto zarezerwować wycieczkę, szczególnie, iż liczba osób na grupę jest ograniczona (maksymalnie 13 zwiedzających). Dla większych grup istnieje możliwość zorganizowania zwiedzania na dwóch łukach w tym samym czasie.

Rezerwacji można dokonać przez formularz kontaktowy podany na stronie firmy. Jeżeli chcielibyście zwiedzać z dziećmi mogą one uczestniczyć we wspinaczce pod warunkiem, iż ukończyły 12 rok życia. Zwiedzanie odbywa się głównie w języku angielskim i portugalskim, ale po wcześniejszym kontakcie z firmą może ono być możliwe również po niemiecku, francusku, hiszpańsku czy włosku.

Na zwiedzanie najlepiej być ubranym w komfortowe ubranie, zdecydowanie odradzam spódniczki i sukienki, gdyż musimy założyć uprząż bezpieczeństwa. Jeśli chodzi o obuwie najlepiej by było ono na płaskiej podeszwie i bez odkrytych palców, zalecałabym więc raczej obuwie sportowe. Warto również zapoznać się z innymi poradami na stronie Porto Bridge Climb w zakładce najczęstszych pytań.

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł przeczytaj koniecznie inny wpis o najwyższym punkcie widokowym w Porto!

Źródła:

Porto Bridge Climb https://www.portobridgeclimb.com/

Tablice informacyjne Porto Bridge Climb 

Noticias ao Minuto https://www.noticiasaominuto.com/cultura/1275177/a-ponte-da-arrabida-faz-hoje-56-anos-a-historia-em-imagens

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *