Nieopodal Porto

5 punktów widokowych w Vila Nova de Gaia

Wiele razy od mieszkańców Porto można usłyszeć stwierdzenie, iż w Vila Nova de Gaia najlepszą i najpiękniejszą rzeczą jaką można znaleźć jest… widok na Porto. Na pewno mieszkańcy Gai mogą się poczuć urażeni tym stwierdzeniem, ale niezaprzeczalnie widok z południowego brzegu rzeki Douro na północny brzeg jest zdecydowanie bardziej urzekający i milszy dla oka. Nie znaczy to oczywiście, że w Gai nie znajdziemy miejsc oraz zabytków, które nas oczarują.

Poza tym, wiele osób również myśli, iż Vila Nova de Gaia jest dzielnicą Porto, a tymczasem jest to już osobne miasto, które graniczy z Cidade Invicta. Dodam jeszcze, że Gaia pod względem zaludnienia jest najbardziej obleganą gminą w północnej Portugalii i trzecią w całym kraju (według danych demograficznych z 2011 roku).

W dzisiejszym artykule chciałabym jednak zabrać Was do 5 wyjątkowych punktów widokowych w Vila Nova de Gaia, z których rozciąga się piękny oraz urzekający krajobraz na Porto. W mojej liście pominę jedno z najbardziej obleganych miejsc na mapie Gai, jakim jest Serra do Pilar oraz park znajdujący się tuż obok wzgórza, czyli Jardim do Morro. Do odwiedzenia tego miejsca nie trzeba nikogo zachęcać, wręcz zawsze jest pełne turystów, chociażby ze względu na fakt, iż dotrzeć tam jest bardzo łatwo. Bliskość żółtej linii metra pomaga w znaczący sposób. Jednakże, miejsca, w które zapraszam Was do odwiedzenia są dobrze skomunikowane, więc mając kartę Andante z pewnością uda Wam się do nich dotrzeć bez problemu. 

1. Cais de Gaia

Porto ma swoją zabytkową część miasta na prawym brzegu rzeki Douro, zwaną Ribeira, natomiast Vila Nova de Gaia również może się poszczycić historyczną częścią miasta. Przy lewym brzegu rzeki znajdziemy deptak, który prowadzi do przystani, gdzie znajdują się zacumowane tradycyjne łodzie służące aż do lat sześćdziesiątych do transportu wina Porto. Barcos rabelos, bo tak się nazywają, obecnie są ozdobą i nieodłącznym elementem krajobrazu nadrzecznego Gai, tak samo jak piwnice, w których dojrzewa najsłynniejsze portugalskie wino. Łodzie te raz w roku uczestniczą w regatach organizowanych 24 czerwca w ramach obchodów dnia Świętego Jana. Producenci wina Porto wystawiają swoje ekipy, które ścigają się od estuarium Douro w Cabedelo, aż do przystani w okolicach piwnicy Sandeman.

Dojazd: autobus STCP nr 900, 901 i 906, przystanek Ponte Luiz I; metro żółta linia, przystanek Jardim do Morro, a następnie należy zejść ze wzgórza na piechotę

2. Via de Misericórdia i Via Rosa Mota

Nie wszyscy odwiedzający Gaię wiedzą o tym, że warto wspiąć się wzdłuż ulicy General Torres, a potem podążyć w prawo w aleje Via de Misericórdia i Via Rosa Mota. Tam czekają na nas dwa bardzo zachęcające do obserwacji punkty widokowe, z których perspektywa na Cidade Invicta zmienia się trochę, ze względu na piwnice wina Porto (Sandeman, Offley), które znajdują się pod nami. Z części przy Via Rosa Mota zobaczymy zarówno piwnice Dow’s i Taylor’s, jak i most Ludwika I. Miłośnicy fotografii na pewno docenią ten jakże urokliwy i ukryty zakątek.

Dojazd: autobus STCP nr 901 i 906, przystanek Choupelo; metro żółta linia, przystanek General Torres, a następnie należy dojść na piechotę do ulicy General Torres; pociąg linii w kierunku Aveiro, stacja General Torres

3. Estuarium rzeki Douro

Dla wielu obowiązkowym punktem na mapie zwiedzania Porto jest dzielnica Foz oraz estuarium rzeki Douro widziane z prawego brzegu, wraz z molo i latarnią morską. Zdecydowanie mniej osób zapuszcza się w analogiczne miejsce na lewym brzegu rzeki. A szkoda, gdyż po stronie Gai znajduje się rezerwat przyrody wraz z obserwatorium ptaków. Dla miłośników natury jest to obowiązkowy punkt do odwiedzenia, a do tego mamy stamtąd wspaniały widok na most Ponte da Arrábida oraz na Porto.

Plaża Cabedelo jest też świetnym miejscem dla miłośników body board. Uważam też, że skały na plaży są idealne na romantyczny zachód słońca w ciszy i spokoju, bez tłumów turystów przepychających się wręcz na Serra do Pilar lub Jardim do Morro.

Dojazd: autobus STCP nr 902, przystanek Lavadores (Praia); autobus Espirito Santo nr 12, 13 i 60, przystanek Lavadores (Praia)
 

4. Areinho

Porto jest również znane ze swoich 6 mostów, które łączą je z Vila Nova de Gaia. Doskonałym miejscem na uchwycenie 4 z nich jest rzeczna plaża Areinho znajdująca się w Oliveira do Douro. W lecie bywa dosyć zatłoczona plażowiczami z okolicy, w zimie natomiast stanowi idealne miejsce do spacerów, zarówno w pojedynkę, jak i z rodziną oraz dla osób uprawiających sport.

Z plaży po lewej stronie rozciąga się widok na trzy mosty: Ponte do Infante, Ponte de D. Maria Pia i Ponte de São João, a po prawej stronie zobaczymy ostatni most w Porto, czyli Ponte do Freixo. W oddali mamy również świetny widok na marinę przy hotelu Palácio do Freixo, na sam pałac oraz na Muzeum Prasy. Areinho jest miejscem dosyć spokojnym, w którym znajdziemy inną perspektywę na Porto.

Dojazd: autobus Espírito Santo nr 31, 33, w weekend 32, przystanek Oliveira do Douro, nr 37, przystanek Quinta da Alegria

5. Taras widokowy Vinum i piwnicy Graham’s

Jedną z najbardziej oddalonych od mostu Ludwika I piwnic jest należąca do rodziny Symington piwnica Graham’s – zmora turystów, którzy na piechotę zapuszczają się, aby odwiedzić to miejsce, idąc wzdłuż rzeki Douro.

Na samym szczycie wzgórza czeka ich jednak nagroda w postaci wspaniałego widoku, jaki rozciąga się z tarasu oraz z restauracji Vinum. Centralne położenie sprawia, iż mamy widok na oba brzegi rzeki Douro oraz na sam most. Dostrzec z stamtąd można również zabytki jak wieża Torre dos Clérigos, ratusz miejski, katedra oraz pałac biskupi w Porto lub klasztor na wzgórzu Serra do Pilar i inne piwnice położone w Gai.

Warto również zrelaksować się chwilę na tarasie z kieliszkiem portugalskiego wina. Jeśli nie lubicie Porto Vinum ma w swojej ofercie również wina wytrawne z Doliny Douro lub z innego regionu winiarskiego (a tych w Portugalii nie brakuje).

Gdyby interesowało Was zwiedzanie piwnicy Graham’s istnieje możliwość oprowadzania w języku polskim po wcześniejszej rezerwacji wizyty przez e-mail grahams@grahamsportlodge.com.

Dojazd: autobus STCP nr 901 i 906, przystanek Agro; autobus Espírito Santo nr 12, 13 i 14, przystanek Agro

Przydatne strony:

STCP: https://www.stcp.pt/pt/viajar/

Metro: https://www.metrodoporto.pt/

Espírito Santo: http://www.carreiras.espiritosanto.com.pt/carreiras/mapa/

Graham’s: https://www.grahams-port.com/visit-grahams-lodge/information

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł zajrzyj koniecznie do wpisu o 5 najładniejszych punktach widokowych w Porto!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *