Planowanie podróży

Transport miejski w Porto cz.2

Jakiś czas temu na pojawił się wpis, w którym wyjaśniłam, jak korzystać z komunikacji miejskiej w Porto. Jest to jeden z najbardziej czytanych artykułów, co potwierdza fakt, iż zawarłam w nim dość istotne i praktyczne informacje. Dotyczą one przemieszczania się za pomocą transportu miejskiego w Porto. Jednak w maju zaszły zmiany związane z funkcjonowaniem kart Andante. Postanowiłam podjąć temat transportu w Porto ponownie. Tym razem uwzględniam też inne zagadnienia związane z komunikacją miejską w mieście.

Bilety miesięczne (Passe mensal)

W maju 2019 roku weszły w życie nowe zasady funkcjonowania srebrnych kart Andante transportu miejskiego w Porto, czyli kart magnetycznych pełniących funkcję biletu miesięcznego. W przeszłości w zależności od ilości stref podmiejskich, które mieliśmy do pokonania, cena biletu znacząco rosła. Obecnie mamy do wyboru tylko dwie opcje. Pierwszą z nich jest doładowanie za 30€, które pozwala nam na przemieszczanie się w obrębie 3 wybranych stref. Drugą opcją jest doładowanie za 40€, dzięki któremu mamy możliwość swobodnego przemieszczania się w obrębie całej sieci metropolitalnej.

Oznacza to, iż mając bilet miesięczny za 40€ możemy do woli przemieszczać się w najciekawsze miejsca w pobliżu Porto. Dojedziemy zatem na bilecie miesięcznym do Espinho, Vila Nova de Gaia, Gondomar, Valongo, Maia, Vila do Conde, Póvoa de Varzim czy Matosinhos. Jest to doskonała opcja zarówno dla osób mieszkających i pracujących w Porto, jak i dla studentów przyjeżdżających na wymianę w ramach programu Erasmus+. Obecnie korzystanie z usług transportu w Porto stało się bardziej ekonomiczne i zdecydowanie łatwiejsze.

transport w porto

Nowe nazwy stref

Po majowej rewolucji w taryfach za bilety miesięczne oraz zasięg srebrnych kart Andante, przyszła również kolej na zmiany nazw stref sieci metropolitalnej. Nie znajdziemy już na niej nazw C1, S8 czy N10, jak to miało miejsce w przeszłości. Nazwy te zostały zastąpione nową nomenklaturą. 

transport w porto

Postanowiłam uaktualnić tabelę z listą interesujących miejsc w Porto oraz nazwą strefy po majowych zmianach.

komunikacja miejska w porto

komunikacja miejska w Porto

Sprawdź kiedy przyjedzie autobus

Na stronie internetowej głównego przewoźnika STCP możemy w realnym czasie sprawdzić, ile minut brakuje do przyjazdu autobusu na wybranym przez nas przystanku. Wystarczy tylko mieć dostęp do Internetu. Na niektórych przystankach umieszczono również kody QR, które przenoszą nas do rozkładu jazdy. Podobnie do strony STCP funkcjonuje aplikacja Moove Me, którą możemy pobrać na telefon. Te dwa wspomniane sposoby pozwolą na ułatwienie korzystania z transportu w Porto.

Osobiście jestem zwolenniczką weryfikacji danych bezpośrednio na stronie STCP. Oczywiście jest to przybliżony czas oczekiwania na autobus, który może ulec zmianie. Porównując też tę aplikację z funkcjonowaniem aplikacji tego typu w polskich miastach, muszę przyznać, że dużo jej jeszcze brakuje do osiągnięcia perfekcji. Trzeba też zauważyć, że aplikacja ta NIE jest niezawodna, ale daje nam lepsze porównanie, niż planowany rozkład jazdy wywieszony na przystanku. Szczególnie gdy w mieście są gigantyczne korki i autobusy są w nich unieruchomione. A to często się zdarza w godzinach szczytu oraz kiedy trwa budowa nowych linii metra.

transport w Porto

transport w Porto

transport w Porto

transport w Porto

strona stcp

Zasięg sieci Andante

Kart Andante (zarówno kartonowej granatowej jak i magnetycznej srebrnej) można używać również w autobusach innych przewoźników. Jedynym warunkiem jest posiadanie na przedniej szybie pojazdu  plakietki z napisem ANDANTE, która nas o tym informuje.

Do sieci obsługującej karty należą niektóre linie przewoźników takich jak Espírito Santo (Vila Nova de Gaia-Porto), MGC (Vila Nova de Gaia-Porto), ETG Gondomarense (Gondomar-Porto) czy Resende/Maré (Matosinhos-Porto). Karty użyjemy także w pociągu podmiejskim CP na lini PortoBraga/ Guimarães/ Penafiel/ Marco de Canaveses/ Aveiro. Oczywiście pociągiem na bilecie Andante nie dojedziemy do końca każdej z wymienionych linii, a jedynie do granicy sieci metropolitalnej Andante. Mimo to karta zapewnia nam dosyć duży wybór miejsc do odwiedzenia. 

Źródła:

STCP, http://www.stcp.pt/pt/viajar/

Metro do Porto, https://www.metrodoporto.pt/

(6) Komentarzy

  1. Unknown says:

    Witam. Proszę mi doradzić jaki bilet najlepiej kupić z lotniska do Vila Nova Gaia pierwsza stacja za mostem?

  2. Dzień dobry! Aby dostać się z Lotniska (Aeroporto) do Jardim do Morro należy kupić niebieską kartę Andante (0,60 euro) i doładować ją biletem na 4 strefy (Z4) za 2,00 euro. Zarówno kartę jak i doładowanie można nabyć w biletomacie w korytarzu prowadzącym z lotniska do stacji metra. Po dotarciu do końcowej stacji metra linii E, czyli Trindade, należy przesiąść się na linię metra D, w kierunku Santo Ovidio. Linia ta znajduje się na poziomie -2 na stacji metra Trindade i przed wejściem do metra w kierunku Vila Nova de Gaia proszę przeskanować kartę ponownie na czytniku w korytarzu. Pozdrawiam serdecznie!

  3. Anonimowy says:

    🙂

  4. Czy nie lepiej wynająć samochód i poruszać się nim?

  5. Jeśli mamy w planach przemieszczanie się tylko po Porto, to nie polecam poruszania się samochodem, ze względu na brak miejsc do parkowania oraz korki i duży ruch w samym mieście. Jeśli jednak planujemy odwiedzić inne miejsca na Północy Portugalii, to zdecydowanie opcja samochodu jest bardzo polecana. Pozdrawiam serdecznie!

  6. Miałem okazję skorzystam z komunikacji miejskiej w Porto i również nie narzekałem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *