Planowanie podróży

Komunikacja miejska w Porto cz.2

Jakiś czas temu na blogu pojawił się wpis, w którym wyjaśniłam, jak korzystać z komunikacji miejskiej w Porto. Jest to jeden z najbardziej czytanych artykułów, co również potwierdza fakt, iż zawarte są w nim dość istotne i praktyczne informacje o tym, jak przemieszczać się w Porto za pomocą transportu miejskiego. Jednakże, w maju zaszły zmiany związane z funkcjonowaniem kart Andante, dlatego też postanowiłam podjąć ten temat ponownie, tym razem oczywiście uwzględniając też inne zagadnienia związane z komunikacją miejską w Mieście Niezwyciężonym.

Bilety miesięczne (Passe mensal)

W maju 2019 roku weszły w życie nowe zasady funkcjonowania srebrnych kart Andante, czyli kart magnetycznych, które pełnią funkcję biletu miesięcznego. W przeszłości w zależności od ilości stref podmiejskich, które mieliśmy do pokonania cena biletu znacząco rosła. W tym momencie mamy do wyboru tylko dwie opcje: doładowanie za 30€, które pozwala nam na przemieszczanie się w obrębie 3 stref lub doładowanie za 40€, dzięki któremu mamy możliwość swobodnego przemieszczania się w obrębie całej sieci metropolitalnej.

Oznacza to, iż mając bilet miesięczny za 40€ możemy do woli przemieszczać się w najciekawsze miejsca w pobliżu Porto. Dojedziemy zatem na bilecie miesięcznym do Espinho, Vila Nova de Gaia, Gondomar, Valongo, Maia, Vila do Conde, Póvoa de Varzim czy Matosinhos. Jest to doskonała opcja zarówno dla osób mieszkających i pracujących w Porto, jak i dla studentów przyjeżdżających na wymianę w ramach programu Erasmus+. Obecnie korzystanie z usług transportu miejskiego stało się bardziej ekonomiczne i zdecydowanie łatwiejsze.

Nowe nazwy stref

Po majowej rewolucji w taryfach za bilety miesięczne oraz zasięg srebrnych kart Andante, przyszła również kolej na zmiany nazw stref, na które została podzielona sieć metropolitalna. Nie znajdziemy już na niej nazw C1, S8 czy N10, jak to miało miejsce w przeszłości. Nazwy te zostały zastąpione nową nomenklaturą. 

Postanowiłam uaktualnić tabelę z listą interesujących miejsc w Porto oraz nazwą strefy po zmianach w maju.

Aplikacja online

Na stronie internetowej STCP (głównego przewoźnika w Porto) możemy w realnym czasie sprawdzić, ile minut brakuje do przyjazdu autobusu na wybranym przez nas przystanku. Wystarczy tylko mieć dostęp do Internetu. Podobnie funkcjonuje aplikacja Moove Me, którą możemy pobrać na telefon.

Osobiście jestem zwolenniczką weryfikacji danych bezpośrednio na stronie STCP. Oczywiście jest to przybliżony czas oczekiwania na autobus, może on ulec zmianie. Porównując też tę aplikację z funkcjonowaniem aplikacji tego typu w polskich miastach, muszę przyznać, że dużo jej jeszcze brakuje do osiągnięcia perfekcji. Trzeba też zauważyć, że aplikacja ta NIE jest niezawodna, ale daje nam lepsze porównanie niż planowany rozkład jazdy wywieszony na przystanku Szczególnie gdy w mieście są gigantyczne korki i autobusy są w nich unieruchomione. A to często się zdarza, szczególnie w godzinach szczytu.

Sieć Andante

Kart Andante (zarówno kartonowej granatowej jak i magnetycznej srebrnej) można używać również w autobusach innych przewoźników, pod warunkiem, iż na przedniej szybie pojazdu znajdziemy plakietkę z napisem ANDANTE, która nas o tym informuje.

Do sieci obsługującej karty należą niektóre linie przewoźników takich jak Espírito Santo (Vila Nova de Gaia-Porto), MGC (Vila Nova de Gaia-Porto), ETG Gondomarense (Gondomar-Porto) czy Resende/Maré (Matosinhos-Porto), a także pociąg podmiejski CP na linii Porto – Braga/ Guimaraes/ Caíde/ Penafiel/ Marco de Canaveses/ Aveiro. Oczywiście pociągiem na bilecie Andante nie dojedziemy do końca każdej z wymienionych linii, a jedynie do granicy sieci metropolitalnej Andante, jednak zapewnia on nam dosyć duży wybór miejsc do odwiedzenia. 

 

Źródła:

STCP, http://www.stcp.pt/pt/viajar/

Metro do Porto, https://www.metrodoporto.pt/

(6) Komentarzy

  1. Unknown says:

    Witam. Proszę mi doradzić jaki bilet najlepiej kupić z lotniska do Vila Nova Gaia pierwsza stacja za mostem?

  2. Dzień dobry! Aby dostać się z Lotniska (Aeroporto) do Jardim do Morro należy kupić niebieską kartę Andante (0,60 euro) i doładować ją biletem na 4 strefy (Z4) za 2,00 euro. Zarówno kartę jak i doładowanie można nabyć w biletomacie w korytarzu prowadzącym z lotniska do stacji metra. Po dotarciu do końcowej stacji metra linii E, czyli Trindade, należy przesiąść się na linię metra D, w kierunku Santo Ovidio. Linia ta znajduje się na poziomie -2 na stacji metra Trindade i przed wejściem do metra w kierunku Vila Nova de Gaia proszę przeskanować kartę ponownie na czytniku w korytarzu. Pozdrawiam serdecznie!

  3. Anonimowy says:

    🙂

  4. Czy nie lepiej wynająć samochód i poruszać się nim?

  5. Jeśli mamy w planach przemieszczanie się tylko po Porto, to nie polecam poruszania się samochodem, ze względu na brak miejsc do parkowania oraz korki i duży ruch w samym mieście. Jeśli jednak planujemy odwiedzić inne miejsca na Północy Portugalii, to zdecydowanie opcja samochodu jest bardzo polecana. Pozdrawiam serdecznie!

  6. Miałem okazję skorzystam z komunikacji miejskiej w Porto i również nie narzekałem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *