Zwiedzanie Porto

Gdzie spróbować portugalskie wina w Porto?

Portugalia bardzo często kojarzy nam się ze wspaniałą gastronomią i jeszcze wspanialszymi winami. Pod tym względem jest krajem, w którym można wyprodukować praktycznie wszystkie typy tego trunku. W dodatku o bardzo wysokiej jakości i w całkiem przystępnej cenie. Jednak, gdy spytamy statystycznego Polaka o to, jakie zna portugalskie wina, odpowiedź może zasmucić. Najprawdopodobniej bowiem usłyszymy tylko o Porto bądź o Vinho Verde. Czas najwyższy to zmienić! Szczególnie, że w całej Portugalii istnieje aż 14 regionów winiarskich! Połowa z nich w północno-centralnej części tego kraju.

Wina portugalskie dostępne w każdej Biedronce

Przytoczona przeze mnie odpowiedź na postawione pytanie o znajomość win portugalskich nie jest zaskakująca. W ręce polskiego konsumenta najczęściej trafiają wina z regionów Minho oraz Douro. A to ze względu na obecność Jerónimo Martins, czyli  właściciela Biedronki, w praktycznie każdej miejscowości. Jednak wina te najczęściej nie są najwyższej jakości. Z tego względu bardziej wymagający konsumenci mogą mieć poczucie lekkiego zawodu. Wina te po prostu nie sprostają ich oczekiwaniom.

Odwiedzając Porto można to w łatwy i prosty sposób zmienić. Jeśli chcecie spróbować za nieduże pieniądze kilku całkiem przyzwoitych win mam dla Was propozycję. Polecam udać się do sali degustacyjnej Wines of Portugal. Od kilku miesięcy funkcjonuje ona przy Rua das Flores. 

Sala degustacyjna Wines of Portugal

W sali degustacyjnej Wines of Portugal można spróbować win z prawie wszystkich portugalskich regionów winiarskich. Znajdziemy tam wina białe, różowe i czerwone m.in. z Douro, Dão, Trás-Os-Montes, Bairrada, Minho czy Beira Interior.

Przed nami do wyboru pojawiają się dwie opcje degustacyjne: degustacja indywidualna lub komentowana w prywatnej sali.

Jeśli zdecydujemy się na pierwszą opcję otrzymujemy kartę magnetyczną. Musimy ją doładować kwotą wynoszącą minimalnie 3 euro. Następnie sami wybieramy wina, których chcemy spróbować spośród win znajdujących się w czterech maszynach typu enomatic. Jest to włoska maszyna dozująca wino z butelek. Chroni je przed utlenianiem do 3 tygodni od momentu otwarcia wina, dzięki systemowi wyposażonemu w azot.

Przy każdej z butelek znajdziemy informację o cenie za kieliszek degustacyjny (około 20 ml). Waha się od 1€ do 5/6€ w przypadku win wzmacnianych, m.in. Porto Vintage czy Madeira. Jest to więc doskonała okazja dla nas, aby w prosty i szybki sposób odbyć winiarską podróż. Odwiedzimy praktycznie całą północną Portugalię, a także zahaczymy przy tym o południe tego kraju.

 

Dla osób poszukujących bardziej spersonalizowanego doświadczenia sala Wines of Portugal oferuje również degustacje komentowane. Mogą się one odbyć w języku angielskim lub portugalskim. Cena takiej degustacji znajduje się w przedziale od 9 do 18 za osobę. Oczywiście jest uzależniona od typu win, których chcemy skosztować. Do wyboru mamy degustacje tematyczne, zamieszone w tabelce poniżej:

Sklep z portugalskimi winami

W przypadku, gdybyśmy chcieli zakupić degustowane wino mamy taką możliwość. W Sali Degustacyjnej bowiem znajduje się też sklep z szerokim asortymentem tego trunku. Sala Wines of Portugal jest czynna codziennie od godziny 11 do 19 w miesiącach kwiecień-październik. Poza sezonem  (listopad-marzec) możemy odwiedzić ją w tych samych godzinach ale od poniedziałku do soboty.

Sala degustacyjna Wines of Portugal

Adres: Rua das Flores 8-12, Porto

W przyszłości postaram się również skupić na opisie poszczególnych regionów winiarskich występujących w północnej i centralnej Portugalii. Postaram się również wspomnieć przy tym kilka wartych do spróbowania win. Jeśli uwielbiasz portugalskie wina zajrzyj koniecznie do rubryki Wino Tygodnia.

(2) Komentarze

  1. Oj marzy mi się wypić Porto w Porto 🙂 póki co płd Portugalii liźnięte, ale wszystko do nadrobienia. Wszystkiego dobrego w Nowy Roku !

    1. Mam nadzieję, że uda się zrealizować marzenie i zwiedzić Porto oraz okolice. Północna Portugalia jest pięknym regionem. Pozdrawiam serdecznie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *