Jest lato. Czas ważny dla większości osób, gdyż w praktyce oznacza okres wakacyjny wiążący się z odpoczynkiem (aktywnym lub pasywnym, na łonie natury lub w mieście), zwiedzaniem i spędzaniem wolnego czasu z bliskimi nam osobami. To moment, kiedy próbujemy się oderwać od pracy, obowiązków i codziennej rutyny jaka towarzyszy nam w ciągu całego roku. W Portugalii okres ten wiąże się z różnego rodzaju jarmarkami oraz lokalnymi świętami, które są hucznie obchodzone. Bez wątpienia można zauważyć zwiększoną liczbę osób odwiedzających ten kraj w miesiącach letnich, czy to w postaci turystów, czy też w postaci imigrantów, którzy czas wakacji chcą spędzić ze swoją portugalską rodziną.
Koniec lipca i początek sierpnia to też dla wielu mieszkańców Porto i okolic moment, kiedy zaczyna się chyba jeden z najsłynniejszych festiwali kultury średniowiecznej w tym kraju. Ma on miejsce w małym miasteczku Santa Maria da Feira, oddalonym od Porto o około 35km. Organizatorzy wydarzenia zapewniają wręcz, iż jest to największy tego typu festiwal w Europie. Jak sama nazwa wskazuje będzie to coś więcej niż jarmark, gdyż Viagem Medieval to festiwal, który przez 12 dni zabierze nas w prawdziwą podróż do epoki średniowiecza.
Czego dotyczy jarmark w Vila da Feira?


Sam festiwal jest dosyć dobrze przygotowany. Stroje, dekoracje oraz charakteryzacje odzwierciedlają realia epoki. Warto wybrać się do wioski, w której urzędują rycerze oraz płatnerz, gdyż możemy poznać tajniki związane z wykonaniem zbroi rycerskiej oraz podejrzymy ćwiczenia walczących rycerzy. Jeśli zapoznamy się dobrze z harmonogramem wydarzenia obejrzymy pokaz walk rycerskich (a nie tylko ćwiczenia), prezentacje dotyczące polowań i całego ekwipunku używanego do tego, a nawet dostąpimy audiencji u samego króla. A jeśli chcemy poczuć jeszcze bardziej sam klimat życia w średniowieczu nie możemy przepuścić okazji by przeżyć wesele wśród ludu.
Jak jarmark, to musi być dobre jedzenie i wspaniałe trunki.

Jakie atrakcje na nas czekają?
Teren, na obszarze którego ma miejsce festiwal został podzielony na 6 części tematycznych: jarmark (feira), klasztor (convento), błonia (terreiro), las (guimbras), park (carvalhar) oraz zamek (castelo).
Obszar samego jarmarku obejmuje ścisłe centrum miasteczka, więc znajdziemy tam wiele sklepików, kawiarni czy barów, które znajdują się w Santa Maria da Feira stacjonarnie i które zostały specjalnie udekorowane na ten czas. Również tam mieści się główne wejście na teren festiwalu. Jak to na jarmark przystało znajdziemy wiele namiotów oraz stoisk oferujących wyroby rękodzielnicze ze skóry, np. paski lub dzienniki, biżuterię, a także pachnące mydełka i perfumy. W tej części znajdują się również karczmy i tawerny oraz stoliki, gdzie możemy usiąść na chwilę i odpocząć.


Po wizycie na zamku warto odwiedzić również zwykły lud z epoki średniowiecza, więc polecam przedostać się na błonia. A tam nie zabraknie nam rozrywek. Tuż przy rzece Cáster swoje namioty mają zakony rycerskie oraz zwykli poddani. Przeżyjemy tam smutki i radości dnia codziennego.
Nieopodal znajdują się las oraz park, a w nich czeka na nas zarówno zagroda z domowymi zwierzętami, jak i pokaz z udziałem ptaków łownych, m. in. sokołów. Oprócz tego można będzie postrzelać z łuku, z procy czy z katapulty.
Inne przydatne informacje
Wymieniłam tylko kilka z atrakcji czekających na nas podczas Feira Medieval w Santa Maria da Feira. Cały program wydarzeń można pobrać klikając tutaj. Niestety jest on dostępny tylko w języku portugalskim, ale nawet oglądając obrazki dołączone do opisów można zorientować się o jaki typ atrakcji chodzi. Dla osób, które wybierają się do Santa Maria da Feira na festiwal kultury średniowiecznej radzę zaopatrzyć się w kapelusz oraz krem z filtrem, ponieważ większość wydarzeń ma miejsce na otwartym powietrzu, a temperatury w tym okresie roku bywają dosyć wysokie.
Bilety: Jeśli wybieracie się tam całą rodzinką polecam pobrać w kasie przy zakupie biletu bransoletki dla dzieci, gdzie należy wpisać dane kontaktowe, w razie gdyby nasza pociecha zgubiła się w tłumie. A o to wcale nie jest tak trudno, szczególnie biorąc pod uwagę rozmiar obszaru festiwalu oraz liczbę odwiedzających. Koszt biletów dziennych wynosi:
Dzieci mogą wejść na teren festiwalu bezpłatnie, jeśli mają nie więcej niż 1,30m wzrostu. Gdybyście chcieli wziąć udział w wydarzeniu kilkakrotnie, polecam rozważyć możliwość zakupu biletu wielokrotnego wstępu w cenie 7€ (zakup do 30 lipca) lub 8€ (zakup w czasie trwania wydarzenia).
Godziny funkcjonowania wydarzenia: poniedziałek-piątek 14h-01h, sobota-niedziela 12h-01h. Jeśli pojawicie się przed wyznaczoną godziną rozpoczęcia festiwalu w danym dniu, to można wejść na jego teren bezpłatnie, gdyż kasy biletowe jeszcze nie są czynne.
Dojazd: Jeśli nie macie samochodu i chcecie dojechać na teren festiwalu transportem publicznym to w grę wchodzi autobus Rede Expressos, który można złapać na dworcu autobusowym przy Campo 24 de Agosto w Porto lub przewoźnik UTC odjeżdżający z dworca Porto Camelias przy Praça de Batalha.
Źródła: