Planowanie podróży

Jak korzystać z komunikacji miejskiej w Porto

Słyszę czasami od osób, które po raz pierwszy przyjeżdżają do miasta, że komunikacja miejska w Porto jest strasznie skomplikowana. Jakieś dziwne strefy, karty i inne komplikacje. Ale nie taki diabeł straszny, jakim go malują. Spróbuję dziś wyjaśnić jak łatwo korzystać ze środków transportu publicznego w Porto. Informacja ta może być użyteczna nie tylko dla turystów, ale i dla mieszkańców miasta.

System kart Andante

W Porto i na obrzeżach działa system biletów Andante. Andante jest to granatowa kartonowa karta z wbudowanym chipem, którą wielokrotnie doładowujemy w biletomatach. Znajdziemy je na stacjach metra, stacjach kolejowych oraz niektórych przystankach. Możemy skorzystać również z opcji doładowania w sklepikach bądź kioskach, oznaczonych zielono-niebieskim szyldem „Pagaqui” lub czerwono-białym „Payshop„. Oznacza to, że w środku autobusu nie znajdziemy biletomatu i nie doładujemy naszej karty tak, jak to ma miejsce w dużych miastach w Polsce! Możliwe jedynie będzie kupno biletu papierowego na jeden przejazd u kierowcy. Co niekoniecznie nam się będzie opłacać, bo jednorazowy bilet kosztuje 2,50€, a używając karty Andante, zapłacimy mniej. Różnica może wynieść nawet 0,60€ na jednej podróży, co na początku wydaje się małą kwotą, ale po kilku dniach zaoszczędzimy nawet kilka euro.

Jedna karta Andante może służyć nam podczas całego pobytu w Porto. Jest ona jednak indywidualna, więc jeśli podróżujemy z całą rodziną, to musimy mieć kartę dla każdego członka rodziny. W przypadku dzieci bilety obowiązują od 4 roku życia. Kiedy kupujemy kartę po raz pierwszy, musimy liczyć się z jednorazową opłatą wynoszącą 0,60€ (opłata za jej wydanie) oraz ceną biletu. Karta jest bezzwrotna.

zdjęcie: discoveroporto.com 

Strefy komunikacji miejskiej w Porto

Kiedy mamy już kartę, musimy ją doładować. Miasto oraz jego obrzeża są podzielone na strefy komunikacyjne. Obsługuje je komunikacja miejska należąca do miasta Porto, czyli STCP (Sociedade de Transportes Colectivos do Porto). Bilet na każdą strefę jest czasowy, więc możemy się przesiadać w dowolny środek transportu: metro, autobus lub pociąg podmiejski. Czasami nie zdajemy sobie sprawy, jak szybko możemy podróżować komunikacją miejską z jednego miejsca do drugiego, szczególnie korzystając z pociągu. Ale wszystko po kolei.

Bilet o najniższej cenie 1,30€ upoważnia nas do korzystania z komunikacji miejskiej w obrębie 2 stref (z2) przez 1h. W ciągu tej godziny możemy przesiadać się do woli w różne środki transportu w obrębie dwóch stref. Należy pamiętać o tym, by zawsze przy każdej zmianie środka transportu przyłożyć kartę do kasownika. Większość atrakcji w Porto położona jest w obrębie strefy PRT1 (Stare Miasto, park Palácio de Cristal, Casa da Música, Trindade, stacja Campanhã, stadion FC Porto). Po przekroczeniu rzeki znajdujemy się w Vila Nova de Gaia. Tutaj większość atrakcji leży na terenie strefy VNG1 (ogród Jardim do Morro, punkt widokowy Serra do Pilar, piwnice włącznie z najdalej położoną Graham’s).

Oznacza to, iż na podstawowym bilecie obejmującym 2 strefy dojedziemy do bardzo wielu miejsc, więc nie musimy przepłacać ani za taksówkę, ani za Ubera. Im więcej stref, tym więcej czasu mamy na podróż. Cena biletu na 3 strefy to 1,70€ (ważny 1h), a na 4 to 2,15€ (ważny 1h 15min).

Przy jednorazowym doładowaniu 10 przejazdów otrzymamy jeden gratis.

Sieć Andante

Sieć Andante obowiązuje nie tylko w Porto. Obejmuje całą aglomerację Porto. Strefy rozciągają się do miast takich jak Vila Nova de Gaia, Maia, Rio Tinto, Gondomar, Matosinhos, Vila do Conde czy Póvoa de Varzim. W zależności od tego gdzie chcemy pojechać, należy policzyć ilość stref od miejsca gdzie wsiadamy do środka transportu aż do celu naszej podróży.

Jeśli chodzi o podział stref, najłatwiej pobrać plik o nazwie „Mapa de Rede” na stronie metra. Można również skorzystać ze strony STCP dostępnej także w języku angielskim, aby sprawdzić zarówno rozkład autobusowy, jak i informację o liniach, którymi można dojechać w pożądane miejsce.

Poniżej zamieszczam opracowaną przeze mnie tabelę, w której znajdziecie informację o głównych atrakcjach turystycznych w Porto. Obok podałam nazwę strefy, w której się znajdują i jakim środkiem transportu można się do nich dostać.

komunikacja miejska w porto

komunikacja miejska w Porto

Bilet całodniowy Andante Tour

Dla turystów, którzy zamierzają spędzić kilka dni w Porto, korzystną opcją może być bilet turystyczny Andante Tour. Jest to bilet albo 24-godzinny w cenie 7€ albo 3-dniowy (72h) w cenie 15€. W przypadku tego biletu można podróżować metrem i autobusem na wszystkich liniach i strefach sieci Andante. Nie trzeba się więc przejmować liczeniem stref. Do tego jest on ważny również w pociągu pomiędzy Espinho i Valongo. Możemy więc dojechać na tym bilecie na jedną z plaż położonych w Vila Nova de Gaia lub do bram Parku Serras do Porto.

komunikacja miejska w Porto

Zdjęcie pochodzi ze strony DiscoverPorto

Kartę Andante Tour należy każdorazowo skasować na czytniku elektronicznym, ale nie można jej doładować. Jej ważność upływa po czasie liczonym zgodnie z cennikiem od momentu pierwszego skasowania. Bilet ten można nabyć w sklepach Andante (Loja Andante) dostępnych na wybranych stacjach metra (Casa da Música, Trindade, Campanhã, General Torres, Hospital São João) oraz na lotnisku i w informacji turystycznej.

Bilety na zabytkowe tramwaje i kolejkę

Zarówno granatowa karta Andante, jak i Andante Tour nie upoważniają do przejazdu w zabytkowych tramwajach ani w kolejce Funicular dos Guindais. Jedynie bilet miesięczny na srebrnej karcie Andante w upoważnia do korzystania z kolejki i wszystkich lini tramwajowych.

Bilety na te środki transportu są dostępne bezpośrednio w pojeździe. Za bilet tramwajowy w jedną stronę dla dorosłego zapłacimy 5€, a w dwie  7€. W przypadku dzieci powyżej 4 roku życia przejazd w jedną stronę kosztuje 3,50€. Za jednorazowy przejazd kolejką Funicular dos Guindais w przypadku osoby dorosłej zapłacimy 4€, w przypadku dziecka 3€. Cena biletu dla dorosłego za przejazd w dwie strony wynosi 6€.

komunikacja miejska w Porto

Przeczytaj koniecznie drugą część artykułu poświęconego komunikacji miejskiej w Porto.

Wszystkie podane w artykule ceny odnoszą się do cennika obowiązującego w 2023 roku.

Źródła:

STCP, http://www.stcp.pt/pt/viajar/

Metro do Porto, https://www.metrodoporto.pt/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *