Planowanie podróży

Jak korzystać z komunikacji miejskiej w Porto

Słyszę czasami od osób, które po raz pierwszy przyjeżdżają do Porto, że komunikacja miejska tutaj jest strasznie skomplikowana. Jakieś dziwne strefy, karty i inne komplikacje. Ale nie taki diabeł straszny, jakim go malują. Spróbuję dziś wyjaśnić jak łatwo korzystać z komunikacji miejskiej w Porto i informacja ta może być użyteczna nie tylko dla turystów, ale i dla mieszkańców.

System kart Andante

W Porto i na obrzeżach działa system biletów Andante. Andante jest to granatowa kartonowa karta z wbudowanym chipem, którą wielokrotnie doładowujemy w biletomatach na stacjach metra, stacjach kolejowych oraz niektórych przystankach lub w sklepikach bądź kioskach, które są oznaczone zielono-niebieskim szyldem „Pagaqui„. Oznacza to, że w środku autobusu nie znajdziemy biletomatu i nie doładujemy naszej karty tak jak to ma miejsce w dużych miastach w Polsce! Możliwe jedynie będzie kupno biletu papierowego na jeden przejazd u kierowcy. Co niekoniecznie nam się będzie opłacać, bo jednorazowy bilet kosztuje 2€, a używając karty Andante zapłacimy mniej. Różnica może wynieść nawet 0,60€ na jednej podróży, co na początku może wydawać się małą kwotą, ale po kilku dniach zaoszczędzimy nawet kilka euro.

Jedna karta Andante może służyć nam podczas całego pobytu w Porto, jednakże jest ona indywidualna, więc jeśli podróżujemy z całą rodziną to musimy mieć kartę dla każdego członka rodziny. W przypadku dzieci bilety obowiązują od 4 roku życia. Kiedy kupujemy kartę po raz pierwszy musimy liczyć się z jednorazową opłatą wynoszącą 0,60€ (opłata za jej wydanie) oraz ceną biletu.

zdjęcie: discoveroporto.com 

Strefy miejskie

Kiedy mamy już kartę, musimy ją doładować. Miasto oraz jego obrzeża są podzielone na strefy, które obsługuje komunikacja miejska należąca do miasta Porto, czyli STCP. Bilet na każdą strefę jest czasowy, więc możemy się przesiadać w dowolny środek transportu: metro, autobus lub pociąg  podmiejski. Czasami tak naprawdę nie zdajemy sobie sprawy jak szybko możemy podróżować komunikacją miejską z jednego miejsca do drugiego, szczególnie korzystając z pociągu. Ale wszystko po kolei.

Bilet o najniższej cenie 1,20€ upoważnia nas do korzystania z komunikacji miejskiej w obrębie 2 stref (z2) przez 1h. Czyli tak naprawdę w ciągu tej godziny możemy przesiadać się do woli w różne środki transportu w obrębie dwóch stref. Należy pamiętać o tym, by zawsze przy każdej zmianie środka transportu przyłożyć kartę do kasownika. Większość atrakcji położona jest w obrębie strefy C1 (Stare Miasto, park Palácio de Cristal, Casa da Música, Trindade, stacja Campanhã, stadion FC Porto) i S8 (Vila Nova de Gaia: Jardim do Mouro położony tuż za mostem na jego górnym poziomie, punkt widokowy Serra do Pilar, winiarnie włącznie z najdalej położoną Graham’s).

Oznacza to, iż na podstawowym bilecie obejmującym 2 strefy dojedziemy do bardzo wielu miejsc, więc nie musimy przepłacać ani za taksówkę ani za Ubera. Im więcej stref, tym więcej czasu mamy na podróż. Cena biletu na 3 strefy to 1,60€ (ważny 1h), a na 4 to 2,00€ (ważny 1h 15min).

Sieć Andante

Sieć Andante obowiązuje nie tylko w Porto. Strefy rozciągają się do miast takich jak Vila Nova de Gaia, Maia, Rio Tinto, Gondomar, Matosinhos, Vila do Conde czy Póvoa de Varzim. W zależności od tego gdzie chcemy pojechać, należy policzyć ilość stref od miejsca gdzie chcemy wsiąść do środka transportu aż do celu naszej podróży. Jeśli chodzi o podział stref, najłatwiej pobrać plik o nazwie „Mapa de Rede” na stronie metra. Można również skorzystać ze strony STCP dostępnej także w języku angielskim, aby sprawdzić zarówno rozkład autobusowy, jak i informację o liniach, którymi można dojechać w pożądane miejsce.

Poniżej zamieszczam opracowaną przeze mnie tabelę, w której znajdziecie informację o głównych punktach ciekawych do zwiedzenia w Porto i okolicach wraz z nazwą strefy, w której się znajdują.

Andante Tour

Dla turystów, którzy zamierzają spędzić kilka dni w Porto korzystną opcją może być bilet turystyczny Andante Tour. Jest to bilet albo 24-godzinny w cenie 7€ albo 3-dniowy (72h) w cenie 15€. W przypadku tego biletu można podróżować metrem i autobusem na wszystkich liniach i strefach sieci Andante, więc nie trzeba się przejmować liczeniem stref. Do tego jest on ważny również w pociągu pomiędzy Espinho i Valongo.

Kartę Andante Tour należy każdorazowo skasować na czytniku elektronicznym, ale nie można jej doładować (ważność upływa po czasie liczonym zgodnie z cennikiem od momentu pierwszego skasowania). Bilet ten można nabyć w sklepach Andante (Loja Andante) dostępnych na wybranych stacjach metra takich jak Casa da Música, Trindade, Campanhã, General Torres, Hospital São João) oraz na lotnisku i w informacji turystycznej.

Bilety na zabytkowe tramwaje i kolejkę

Zarówno granatowa karta Andante, jak i Andante Tour nie upoważniają do przejazdu w zabytkowych tramwajach ani w kolejce Funicular dos Guindais. Jedynie bilet miesięczny na srebrnej karcie Andante w obrębie stref C1 i C2 upoważniają do korzystania z kolejki i wszystkich lini tramwajowych.

Bilety na te środki transportu są dostępne bezpośrednio w pojeździe. Za bilet tramwajowy w jedną stronę zapłacimy 3,50€, a w dwie  6€. Za jednorazowy przejazd kolejką Funicular dos Guindais zapłacimy 2,50€.

Zobacz koniecznie mój drugi artykuł poświęcony komunikacji miejskiej w Porto.

Źródła:

STCP, http://www.stcp.pt/pt/viajar/

Metro do Porto, https://www.metrodoporto.pt/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *