Dystrykt Bragança

Aldeias de Portugal – Rio de Onor

Jeśli jesteście zmęczeni zgiełkiem dużego miasta i wybieracie się zwiedzić północno-wschodnią część Portugalii to mam ciekawą propozycję. Koniecznie odwiedźcie Rio de Onor. Jest to malutkie miasteczko leżące na granicy z Hiszpanią w dystrykcie Bragança. A w nim czas jakby się zatrzymał. 

Gdzie dokładnie leży Rio de Onor?

Jest to bardzo mała miejscowość, a wręcz wioska. W społeczności żyje około 70 osób. Rio de Onor jest położone na granicy, która dzieli je na część portugalską i hiszpańską. Ta z kolei nosi nazwę Rihonor de Castilla.

Administracyjnie wioska należy do powiatu i dystryktu Bragança. Aby dotrzeć do Rio de Onor z  Porto będziemy mieć do pokonania odległość 240km. Droga, która w większości wiedzie autostradą nie powinna nam zająć więcej niż 2,5h.

Do samego miasteczka dotrzemy tylko i wyłącznie samochodem. Jeśli chcielibyście się tu zatrzymać można skorzystać z gospodarstwa agroturystycznego prowadzonego przez mieszkańców. Inną opcją jest też kemping czynny od maja do października.

Rio de Onor leży również blisko Parku Krajobrazowego Montesinho. Dla osób lubiących trekking mam dobrą wiadomość. Wioska znajduje się na tasie szlaku trekkingowego, który również przebiega przez Park Krajobrazowy. Może to być doskonała opcja na spędzenie wolnego czasu na łonie natury.

Projekt Aldeias de Portugal

Aldeias de Portugal to jeden z nowych konceptów, który pojawił się w turystyce portugalskiej. Ma na celu przybliżenie odbiorcy kultury Portugalii. A także tego, co ma najpiękniejsze, czyli krajobrazu, gastronomii oraz życzliwości mieszkańców. Jest on wspierany zarówno przez rząd portugalski, jak i przez Unię Europejską.

Logo pochodzi ze strony www.center.pt

Projekt ten zakłada przede wszystkim powrót do korzeni. Chce pokazać typowe portugalskie domy, styl życia mieszkańców bez większej ingerencji globalizacji. Oraz udowodnić, że można żyć blisko natury i zachować swoją oryginalność.

 

W żadnym z miasteczek wpisanych na listę Aldeias de Portugal nie znajdziemy hoteli pięciogwiazdkowych. A jedynie gospodarstwa agroturystyczne lub małe pensjonaty, w których możemy się zatrzymać. I jedno jest pewne – nie ma masy turystów, która tamuje ruch na ulicach. Mieszkańcy większych miast jak Porto czy Lizbony mogą potwierdzić, że zdarza się to często. Możemy więc swobodnie się przechadzać po wąskich i krętych uliczkach, podziwiać krajobrazy i obserwować ludzi. Jeśli znamy język portugalski to zawsze warto zacząć rozmowę z lokalnymi mieszkańcami. Wtedy usłyszymy ciekawe historie życia codziennego. Bo to przecież Ci ludzie sprawiają, że te miasteczka, a nawet wioski mają duszę! 

Niestety, coraz więcej mieszkańców decyduje się na emigrację albo do większych miast, albo za granicę. Wielokrotnie spotkałam się z opuszczonymi wioskami i muszę przyznać, iż jest to widok przerażający. Bo problem nie dotyczy dwóch, trzech domów, ale całej społeczności! Tak jakby nagle miasteczka zniknęły z mapy kraju. I dlatego też projekt Aldeias de Portugal jest tak ważny i interesujący. Pozwala bowiem na ochronę tych społeczności, które wciąż prosperują. A jest ich z każdym rokiem niestety coraz mniej.

Portugalska część Rio de Onor

Rio de Onor to jedna z pierwszych wiosek, które odwiedziłam i która znajduje się właśnie na liście Aldeias de Portugal. Wybrałam się do niej zimą 2016 roku, więc pogoda nie była zbyt sprzyjająca. Drzewa miały mało liści, padał deszcz. Miejscami widoczność była bardzo ograniczona ze względu na spowijającą wszystko mgłę. Opisane warunki, nie brzmią zbyt optymistycznie. Sprawiły jednak, że Rio de Onor wydało mi się jeszcze bardziej interesujące i tajemnicze. Mgła dodała wiosce nutkę mistycyzmu.

W miasteczku możemy podziwiać typowe dla tego regionu piętrowe domy, które są zrobione z łupku. Mieszkania mieszczą się na piętrze, natomiast parter zazwyczaj stanowią pomieszczenia gospodarcze przeznaczone na zagrody i kurniki. 

W Rio de Onor nie znajdziemy żadnego sklepu, a jedynie jedną kawiarnię. Wokół niej toczy się życie towarzyskie. Niedaleko zobaczymy także kamienne ławeczki i stoły, które przy dobrej pogodzie również stanowią centrum życia społeczności. Podstawowe produkty dla mieszkańców dostarczane są za pośrednictwem handlu obwoźnego. Codziennie do miasteczka przyjeżdża piekarz sprzedający świeży chleb, a także handlarz zaopatrujący w pozostałą żywność.

System pracy wspólnotowej (port. aldeia comunitária)

W miasteczku obowiązuje system pracy wspólnotowej, w którym wszyscy pracują w rolnictwie. Zwierzęta oraz tereny uprawne są wspólne. Każda rodzina ma wyznaczone obowiązki, które pełni dla wspólnoty. Nad ich wykonaniem czuwa specjalnie powołana do tego rada, wybierana spośród członków rodzin lokalnej społeczności. W przypadku ich nie spełnienia na rodzinę nakładany jest mandat. Najczęściej można go spłacić w winie lub w oliwie.

System pracy w tej wiosce jest bardzo rzadko spotykany w Portugalii. Nawiązuje on do tradycji obowiązujących już w czasach średniowiecznych. 

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł to przeczytaj koniecznie wpis o Quintandonie – łupkowej wiosce niedaleko Porto.

Źródła:

Câmara Municipal de Bragança, Aldeia de Rio de Onor, https://turismo.cm-braganca.pt/patrimonio-com-historia/aldeias-com-historia/aldeia-de-rio-de-onor

Aldeias de Portugal, http://www.aldeiasdeportugal.pt/PT/

Logo Aldeias de Portugal: https://www.center.pt/images/logo-aldeiasportugal.png   

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *