Dania portugalskie

Przysmaki Ponte de Lima, które trzeba spróbować!

Jest niedziela, co by tu dziś zjeść na obiad? To bardzo popularne pytanie pada w wielu portugalskich domach na północy kraju. Jeśli do tego świeci słońce i jest piękna pogoda odpowiedź nasuwa się bardzo szybko. Arroz de sarrabulho. A jeśli arroz de sarrabulho to najlepszy jest oczywiście w Ponte de Lima! W niedzielę to urokliwe miasteczko położone nad rzeką Lima w regionie Minho pęka w szwach. Przede wszystkim od Portugalczyków, którzy przyjeżdżają zjeść to tradycyjne danie w miejscu, z którego się wywodzi.

Co to jest arroz de sarrabulho?

Arroz de sarrabulho to danie, które do lekkich nie należy. Składa się bowiem z różnych rodzajów mięs: wieprzowiny, wołowiny i drobiu. Drobno pokrojone gotuje się je wraz z ryżem w krwi wieprzowej.

Najczęściej podawane jest w towarzystwie rojões. Są to ugotowane kawałki mięsa wieprzowego, wątróbki wieprzowej i flaków, podane w towarzystwie pieczonych ziemniaków. Te dwa różne dania, rojões i arroz de sarrabulho, stanowią podstawę tradycyjnej kuchni w regionie Minho.

Czerwone vinho verde

Świetnie komponują się z vinho verde, z którego słynie cały ten region. A Ponte de Lima jest znane przede wszystkim z odmiany vinho verde tinto (maduro). Nazwa nas nie myli, chodzi o czerwone vinho verde.  Idealnie komponuje się z tymi dwoma daniami kuchni regionalnej Minho. Zazwyczaj do jego produkcji używa się szczepu Vinhão, który jest odpowiedzialny za wysoką kwasowość w winie. Dzięki temu jest to wino gastronomiczne, o dobrej strukturze, która kontrastuje z tak ciężkim daniem. Jednocześnie też nadaje posiłkowi lekkości. Ja osobiście uwielbiam arroz de sarrabulho w kombinacji z czerwonym vinho verde. Z drugiej strony rozumiem też, że nie koniecznie taka kombinacja posmakuje wszystkim ludziom.

Jak można zobaczyć na zdjęciu, kieliszki zostały zastąpione miseczkami. Tradycyjnie czerwone vinho verde podaje się w małych białych miseczkach, zwanych malgas. Dzięki temu można zobaczyć piękny i intensywny kolor tego trunku. Ale uwaga – bądźcie ostrożni żeby nie ubrudzić ubrania tym winem! Później możecie mieć problemy z usunięciem plam po nim.

Gdzie spróbować arroz de sarrabulho i rojões?

Restauracji nie brakuje, zarówno na samej starówce Ponte de Lima, jak i na obrzeżach. Ja wybrałam się do położonej troszkę na uboczu restauracji Rotunda da Feitosa. I mimo, że nie leży w samiutkim centrum tego miasteczka to przy niedzieli pękała w szwach. Na szczęście udało mi się znaleźć wolny stolik. 

Zarówno arroz de sarrabulho, rojões oraz wino, które zostało do niego podane było bardzo dobre. Ceny również były przystępne. Z czystym sumieniem mogę polecić Wam ten lokal na spróbowanie tradycyjnego dania z Ponte de Lima.

 

Restaurante Rotunda da Feitosa

Adres: Rua da Feitosa nº 1634, Feitosa, Ponte de Lima

Spacer po Ponte de Lima

Po obiedzie, żeby spalić kalorie, warto wybrać się na przechadzkę po starówce. Ponte de Lima jest małym miasteczkiem i kilka godzin pobytu wystarczy na jego zwiedzenie. Jest uznawane za najstarsze miasteczko w Portugalii, którego akt lokacyjny pochodzi z 1125 roku.

Jednakże to wspaniały most rzymski z czasów cesarza Augusta zachwyca i przyciąga uwagę zwiedzających. Był on modyfikowany na przestrzeni wieków, szczególnie w średniowieczu. Dlatego też określa się go mianem mostu rzymsko-gotyckiego. Wchodził w skład głównego traktu rzymskiego łączącego Bragę z północno-zachodnią częścią Półwyspu Iberyjskiego. W szczególności zaś z Santiago de Compostela w hiszpańskiej Galicji. Nie dziwi więc fakt, iż nazwa miasteczka wzięła się właśnie od „mostu nad rzeką Lima”. Po portugalsku słowo ponte znaczy właśnie most.

Muzeum Zabawek Portugalskich

Kiedy przejdziemy już na drugi brzeg rzeki Lima, mamy kilka propozycji na spędzenie czasu. Możemy przespacerować się i odpocząć w Parque do Arnado. Możemy również przejść się linią brzegową rzeki i zrobić sobie zdjęcie z jednym z rzymskich żołnierzy.

Polecam natomiast wybrać się do Muzeum Zabawek Portugalskich (Museu do Brinquedo Português). Znajdziecie tam wystawę zabawek zarówno z Portugalii jak i z innych krajów. Cena wstępu do muzeum jest symboliczna, kiedy je odwiedziłam wynosiła 1€.  A dzięki wystawie można przenieść się na chwilę do czasów dzieciństwa. 

Jak dojechać do Ponte de Lima? 

Bardzo zachęcam, żeby odwiedzić Ponte de Lima, bo miasteczko jest bardzo urokliwe. Jest położone o nieco ponad godzinę drogi samochodem z Porto na północ (90km). Wystarczy kierować się płatną autostradą A3. Jeśli nie mamy samochodu, istnieje również opcja połączenia autobusowego. Można również dojechać do tego miasteczka autobusem przewoźnika Rede Expressos i Ovnitur. 

Jeśli lubisz gastronomię portugalską to zajrzyj do wpisu na temat 5 restauracji w Porto, w których można dobrze zjeść.

Bibliografia:

Cozinha Tradicional http://www.cozinhatradicional.com/arroz-de-sarrabulho-ponte-de-lima/

Camara Municipal de Ponte de Lima http://www.cm-pontedelima.pt/pages/533

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *