Regiony winiarskie

Winobrania czas (w Dolinie Rzeki Douro…)

Wrzesień to jeden z najbardziej malowniczych miesięcy w Portugalii. Dalej jest ciepło i bardzo słonecznie, ale już nie tak upalnie jak w lipcu. Dalej jest dużo turystów w mieście (przynajmniej w Porto), ale już nie tyle, co w miesiącach wakacyjnych. Dzieci, młodzież i studenci wracają na zajęcia, a co za tym idzie komunikacja miejska wreszcie wraca do normy. Nie żeby w czasie wakacji nie można było dostać się do domu komunikacją miejską, ale więcej kursów na każdej lini to zawsze lepszy komfort przemieszczania się po mieście. Jednak jest to również miesiąc szczególny, ze względu na czas winobrania (po portugalsku vindima). 

Regiony winiarskie w Portugalii

Ktoś zapyta, no dobrze, ale cóż jest takiego szczególnego w winobraniu. A ja odpowiem, że właśnie to, iż jak Portugalia długa i szeroka, tak w każdym regionie uprawiane są winogrona. W Portugalii istnieje aż 14 regionów winiarskich! Poniższa mapa prezentuje je wszystkie.

Źródło mapy: Wines of Portugal 

Wino produkuje się tak naprawdę w całej Północnej Portugalii, od Minho aż po odległe krańce Trás-Os-Montes. Dlatego też, nie mogło mnie zabraknąć w tym czasie w jednym z najpiękniejszych i najbardziej malowniczych terenów w Portugalii. Mowa oczywiście o Regionie Doliny Rzeki Douro. 

 

Dolina Douro

Region ten został ogłoszony regionem apelacyjnym, jako pierwszy na świecie w 1756 roku za sprawą premiera portugalskiego Markiza Pombala. Co to właściwie oznacza? Wino, które jest produkowane w tym regionie musi być produkowane zgodnie z normami, które zostały ustanowione przez prawo. Normy te dotyczą szczepów winogron używanych do produkcji, ich rozmiaru czy samego procesu wytwarzania wina. 

Poza pięknym krajobrazem, który rozciąga się w całej Dolinie Rzeki Douro region ten jest unikatowy pod względem mikroklimatu, który posiada oraz podłoża. Zimy są dosyć srogie (oczywiście nie aż tak srogie jak w Polsce), temperatury spadają poniżej zera stopni oraz czasem pada śnieg. Lata są natomiast suche i bardzo upalne, temperatury sięgają aż 50 stopni Celsjusza. Łupek to główna skała, która buduje podłoże Doliny i która zapewnia winogronom idealne warunki do rozwoju. W dzień pochłania ciepło z promieni słonecznych, a nocą oddaje je winogronom. 

Alto Douro Vinhateiro na liście UNESCO

Warto również zaznaczyć, iż region ten został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Od 2001 roku widnieje na liście w kategorii krajobrazu przekształconego przez człowieka, który został podporządkowany uprawie winorośli oraz produkcji wina.

Cóż więcej mogę powiedzieć? Zapraszam do obejrzenia zdjęć i do wybrania się w to miejsce! 

Zajrzyj również do innego artykułu na temat Doliny Douro.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *