Dystrykt Braga Dystrykt Viana de Castelo Dystrykt Vila Real

Zwiedzając Park Narodowy Peneda-Gerês…

Jednym z obowiązkowych miejsc do zwiedzenia dla miłośników przyrody jest Park Narodowy Peneda-Gerês. Znajduje się on w północnej części Portugalii. Tak naprawdę swoją powierzchnią obejmuje również południowo-wschodnią część Galicji. Można więc powiedzieć, iż jest to Park Międzynarodowy. Jednakże ja ograniczę się do opisu części portugalskiej. Po pierwsze nie byłam jeszcze w części hiszpańskiej. A po drugie blog ten jest poświęcony północnej Portugalii.

Jedyny Park Narodowy w Portugalii

Decyzję o utworzeniu Parku Narodowego Peneda- Gerês podjęto w 1971 roku. Zważywszy na fakt, że Portugalia jest krajem różnorodnym pod względem ukształtowania terenu, fauny i flory, aż trudno mi jest pojąć, iż jest to JEDYNY Park Narodowy w tym kraju! Dla porówniania w Polsce mamy 23 Parki Narodowe, a w Hiszpanii jest ich 15.

Gdzie leży portugalski Park Narodowy?

Po stronie portugalskiej zajmuje on powierzchnię ok. 70 000 ha. Administracyjnie park mieści się w 5 powiatach: Melgaço, Arcos de Valdevez, Ponte da Barca, Terras de Bouro i Montalegre. Leżą one w trzech dystryktach: Viana do Castelo, Braga oraz Vila Real.

Park jest oddalony od Porto o około 100km. Aby się do niego udać polecam wybrać płatną autostradę A3. Jeśli chcemy zwiedzić zachodnią część parku, polecam zjechać z autostrady w Ponte de Lima. Następnie zalecam kierować się  drogą IC28 i N203. Dojedziemy w ten sposób do miasteczka Soajo, Lindoso czy Castro Laboreiro.

Jeśli chcemy zwiedzić środkową oraz wschodnią część parku warto zjechać z autostrady już w Bradze. Następnie należy podążać drogami N103 oraz N104. Doprowadzą nas one do miasteczek Gerês, Ermida czy Pitões das Júnias.

Droga do bram Parku Narodowego z Porto nie powinna nam zająć samochodem więcej niż 1h20min.

Zaludnienie Parku Narodowego Peneda-Gerês

Szacuje się, że park jest on zamieszkały przez około 9 tys. mieszkańców. Porównując z polskimi realiami, jak na powierzchnię całego parku nie jest to duża liczba. Niestety z roku na rok liczba mieszkańców maleje.

Powód jest prosty, gdyż młodzi wyjeżdżają do większych miast w poszukiwaniu lepszych perspektyw. Jest to smutne, bo tak naprawdę powoli zanika tradycja portugalska. Można ją jeszcze zaobserwować u najstarszych mieszkańców terenów wiejskich. Do praktych odchodzących powoli w zapomnienie należą pieczenie chleba, wypasanie bydła lub korzystanie ze spichlerzy. W dodatku można również zauważyć wiele opuszczonych wiosek i domów. Fakt ten dotyczy również innych terenów wiejskich w Portugalii, nie tylko Parku Narodowego.

 

 

Walory Parku Peneda-Gerês

Park Narodowy Peneda-Gerês jest miejscem wyjątkowym, które zachwyci każdego czterema elementami.

Po pierwsze, zapierającym dech w piersiach krajobrazem górskim. Skały, które porasta typowa górska roślinność. Wspaniałe jeziorka i wodospady, w których możemy się zanurzyć w upalny dzień.

Po drugie, urokliwymi wioskami, w których czas płynie zupełnie inaczej niż w dużym mieście. Możemy przyjrzeć się typowej architekturze portugalskich domów budowanych w górach. Najczęściej granitowe domy miały być łatwe do ogrzania zimą oraz chłodne w czasie upalnego lata.

Po trzecie, stadami krów, kóz i owiec, które pasą się na pastwiskach. Możemy zaobserwować życie pasterzy, którzy wyprowadzają zwierzęta hodowlane na pastwiska. Oprócz tego w parku mieszka portugalska rasa konia Garrano. Jeśli akurat Wam się poszczęści to zobaczycie pasące się na wolności koniki. Oprócz tego, park zamieszkuje wiele zagrożonych wyginięciem gatunków. Według danych ICNF z 235 gatunków kręgowców zamieszkujących park, aż 71 jest wpisanych do portugalskiej czerwonej księgi.

Po czwarte, błogą ciszą, którą przerywa jedynie odgłos cykających świerszczy oraz szum pszczół. Ciszą, którą przerywa szum strumyka, odgłos wodospadu lub świergot ptaków. Czas w parku nie ma znaczenia. Na górskich drogach panują pustki, można bez problemu zatrzymać samochód w jednym z wyznaczonych punktów widokowych.

To właśnie tam możemy uciec na chwilę od zgiełku codziennego życia i odpocząć na łonie natury. Oprócz pięknych dla oka krajobrazów możemy znaleźć wiele miejsc, które pokazują pozostałości po innych epokach. Łatwo dostrzeć wpływy rzymskie, celtyckich czy też średniowieczne.  

Jeżeli masz więcej czasu na zwiedzanie lub mieszkasz w północnej Portugalii to wybierz się tam koniecznie. Jeśli lubisz trekking to to miejsce jest właśnie dla Ciebie. Na terenie parku istnieje 12 szlaków, które prowadzą przez najpiękniejsze miejsca w Gerês. Koniecznie odwiedź jedną z wielu malowniczych wiosek w parku. Jeśli szukasz inspiracji, zajrzyj do artykułu o Soajo i Pitões das Júnias.

Źródła:

ADERE-PG e Municípios do Parques Nacional da Peneda-Gerês (2014), Portas do Parque Nacional de Peneda-Gerês

ICNF, Parques Nacional Peneda-Gerês,  http://www.icnf.pt/portal/naturaclas/ap/pnpg

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *