Nieopodal Porto

Santo Tirso – urokliwe miasteczko nieopodal Porto

Stolicą północnej części Portugali jest bezapelacyjnie Porto. Jednak nie znaczy to, że oprócz Miasta Niezwyciężonego nie ma nic więcej ciekawego do zobaczenia w okolicy. Wręcz przeciwnie! Północna Portugalia jest pełna miejsc tajemniczych i urokliwych, zachwycających swoim pięknem, historią i gastronomią. Poznajcie pierwsze z nich – miasteczko Santo Tirso znajdujące się 24km na północny wschód od Porto. Jeśli nie macie samochodu można bez problemu dojechać do Santo Tirso z Porto (stacja Porto-Campanhã) pociągiem. Podróż trwa ok. 35 min, a bilet kosztuje 2,30 euro.

Klasztor Świętego Benedykta

Muszę się przyznać, że zamierzałam wybrać się do Santo Tirso już od dawna, ale jakoś nigdy nie było mi po drodze. Dlatego korzystając z niecodziennej sytuacji, jaką była wolna niedziela, postanowiłam wsiąść w samochód i udać się na zwiedzanie i fotografowanie tej miejscowości.

Santo Tirso położone jest w dolinie i przepływa przez nie rzeka Rio Ave. Po zaparkowaniu samochodu nieopodal Urzędu Miasta (z racji niedzieli nie było problemów z parkowaniem) od razu skierowałam się w kierunku Klasztoru São Bento (Mosteiro de São Bento). Obecny budynek klasztoru pochodzi z XVIIw. i został wpisany na portugalską listę Zabytków Narodowych. 

Santo Tirso nieopodal Porto

Santo Tirso nieopodal Porto

Od razu można zauważyć tak typowe dla m.in. portugalskich klasztorów patio z fontanną pośrodku oraz krużganki.

Santo Tirso nieopodal Porto

Zielone tereny przy rzece

Tuż za Klasztorem rozciąga się wspaniały widok na rzekę Rio Ave i góry. Teren za Klasztorem przeszedł w ręce osób prywatnych, które przekształciły go w gospodarstwo rolne. Możemy dostrzec pozostałości małej przystani stworzonej specjalnie do cumowania łodzi i rozładunku towarów, bramę główną gospodarstwa oraz winorośle, których jest tu pod dostatkiem.

Santo Tirso nieopodal Porto

Teren na drugim brzegu rzeki został zagospodarowany przez Urząd Miasta z myślą o mieszkańcach, wybudowano więc ścieżkę rowerową oraz deptak, dzięki czemu miłośnicy zdrowego trybu życia mogą jednocześnie uprawiać sport i podziwiać ładne widoki.

rzeka Ave

Również nieopodal znajdziemy ruiny starego młyna.

A na poziomie mostu czeka na nas niespodzianka – urocze kamienne ławki, na których można odpocząć po spacerze.

rzeka Ave

Centrum Santo Tirso

Kierując się w stronę centrum znajdziemy również mały park im. Marii II (Parque Dona Maria II), a w nim Coreto, czyli altanę, która jest częstym elementem miast na Półwyspie Iberyjskim. Coreto służyło dawniej jako miejsce do koncertów na wolnym powietrzu. Widziałam już wiele altan w różnych miastach, ale Coreto w Santo Tirso jest bardzo ładnie zdobione. Motyw kwiatowy przeplata się z sercami oraz z instrumentami smyczkowymi.

Santo Tirso nieopodal Porto

coreto Santo Tirso

Santo Tirso nieopodal Porto

Santo Tirso nieopodal Porto

Santo Tirso nieopodal Porto

Zobacz koniecznie moje wideo z ponownej wizyty w Santo Tirso w 2021 roku!

Słodkości z Santo Tirso

Będąc w Santo Tirso koniecznie trzeba spróbować dwóch ciastek typowych dla tego miasta. Mowa o jesuitas i o limonetes.

Jesuita to jeden z deserów, które tak naprawdę można dostać w każdej cukierni w Porto, ale te z Santo Tirso są oryginalne i różnią się znacznie od produkowanych w innych miastach. To nic innego jak podłużne ciastko złożone z wielu warstw ciasta francuskiego przekładanego specjalnym kremem oraz pokrytego warstwą bezy. 

jesuitas confeitaria Moura

Limonetes natomiast to ciastka w kształcie małych bułeczek wykonane z ciasta przypominającego trochę francuskie i trochę kruche, wypełnione słodkim kremem. Na wierzchu również znajduje się warstwa bezy oraz mały krzyż z tego samego ciasta, co baza ciastka. Wyglądem przypomina trochę nasze polskie kajzerki. Oba desery są bardzo słodkie jak na mój gust, ale smaczne. 

limonetes confeitaria Moura

Na spróbowanie lokalnych pyszności wybrałam cukiernię Moura poleconą mi przez miejscowych. To jedna z najbardziej wyspecjalizowanych w produkcji tych dwóch ciastek cukiernia, która rozpoczęła swoją działalność w 1892 roku. To był zdecydowanie dobry wybór. Jeśli chcecie możecie delektować się ciastkami przy kawie w środku lub w ogródku na zewnątrz. Oto adres: Rua Sousa Trepa 56, Santo Tirso.

Confeitaria Moura

Adres: Rua Sousa Trepa 56, Santo Tirso

https://confeitariamoura.pt/

Sanktuarium nieopodal Santo Tirso

Jeśli wybraliście się do Santo Tirso samochodem to polecam odwiedzić również Sanktuarium Nossa Senhora da Assunção, które jest położone na szczycie góry o tej samej nazwie (Monte da Nossa Senhora da Assunção) należącej do gminy Monte Córdova. Zachęcam do odwiedzenia tego miejsca przede wszystkim ze względu na wspaniały widok jaki rozciąga się na okolicę Santo Tirso.

Santo Tirso nieopodal Porto

Jeśli zaciekawił Cię ten artykuł, zajrzyj koniecznie do wpisu poświęconemu Quintandonie, łupkowej wiosce nieopodal Porto.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *