Zwiedzanie Porto

Porto: 5 najładniejszych punktów widokowych

Piękne słońce za oknem oraz dosyć przyjemne temperatury (ponad 20 stopni) sprawiają, iż chce się wyjść i pobyć przez dłuższą chwilę na świeżym powietrzu. Warto włożyć wygodne buty, zabrać ze sobą aparat fotograficzny czy telefon komórkowy i wyruszyć na odkrywanie pięknych zakamarków w Porto. W mieście nie brakuje tzw. miradouros. Słówko to możemy tłumaczyć jako punkty widokowe.

Korzystając z wolnej niedzieli wybrałam się na mój „spacer fotograficzny” po Porto, czego owocem jest ten wpis, a mianowicie 5 punktów widokowych w Porto, które warto odwiedzić, aby chociaż przez chwilę pokontemplować piękno i urokliwość Miasta Niezwyciężonego.

 1. Jardins do Palácio de Cristal

Palácio de Cristal to jeden z najładniejszych parków, jakie są w Porto. Jego piękno jest widoczne szczególnie wiosną, kiedy krzewy i drzewa kwitną w pełni. Ale oprócz malowniczych ogrodów czy zwierząt znajdziemy w nim również dwa punkty widokowe, które zachwycą każdego.

Pierwsze miejsce jest położone w zachodniej części parku, z której mamy wspaniałą panoramę na rzekę Douro, most Arrábida oraz na dzielnicę Foz (słówko foz oznacza ujście rzeki). Moim zdaniem nie ma lepszego miejsca w Porto na oglądanie zachodu słońca niż to. Kiedyś mieszkałam bardzo blisko tego parku i wiele razy przychodziłam specjalnie, aby móc się chwilę wyciszyć i nacieszyć właśnie tym wspaniałym widokiem. 

Drugi punkt widokowy w Jardins do Palácio de Cristal położony jest w południowej części ogrodu i możemy z niego podziwiać ciekawą perspektywę Porto oraz Vila Nova de Gaia.

Jardins do Palácio de Cristal

Adres: Rua de D. Manuel II, Porto

Godziny otwarcia:

codziennie 8:00 – 21:00 (sezon letni kwiecień – wrzesień), 8:00 – 19:00 (sezon zimowy październik – marzec)

Dojazd:

metro: przystanek Casa da Música (+ ok. 15min spacerem ulicą Rua Júlio Dinis);
linie autobusowe przystanek Palácio:

 • 200 (Av. Aliados – Castelo do Queijo); 
 • 201 (Av. Aliados – Viso); 
 • 207 (Campanhã – Mercado da Foz);
 • 208 (Av. Aliados – Aldoar);
 • 302 (Circular Av. Aliados – Damião de Góis);
 • 303 (Circular Praça da Liberdade – Constituição);
 • 501 (Av. Aliados – Matosinhos);
 • 507 (Cordoaria – Leça de Palmeira);
 • 601 (Cordoaria – Aeroporto)

2. Miradouro da Vitória

Miradouro da Vitória to jedna z najbardziej ukrytych perełek w Porto, jeśli chodzi o widoki. Miejsce z pozoru opuszczone, które wieczorem nabiera zupełnie innego charakteru. Wybierane zarówno przez pary, które chcą nacieszyć się ciszą, spokojem jak i pięknym widokiem oraz przez samotników, którzy sącząc ulubione piwo lub wino kontemplują rozciągający się widok. Aby odkryć ten punkt widokowy musimy przejść jedną z wąskich, jednokierunkowych uliczek w pobliżu Torre dos Clérigos i CPF (Centro Português de Fotografia).

Miradouro da Vitória

Adres: Rua de São Bento da Vitória, obok kościoła Vitória

3. Katedra w Porto

Schody wiodące na plac przed katedrą w Porto od strony północnej, na które wchodzi się z Rua Escura zapewniają nam zdecydowanie jeden z ciekawszych widoków na stare kamieniczki z czerwonymi dachówkami w Porto. Możemy podziwiać z daleka jeden z najwyższych budynków w Porto, czyli Torre dos Clérigos, która wyróżnia się na tle pozostałych budynków.

Do katedry dojdziemy albo stromymi uliczkami ze starego miasta (np. Rua Escura, nie polecam jednak samotnych wędrówek tą ulicą, a już w szczególności wieczorem/nocą, gdyż jest to jedna z ulic w centrum, która w przeszłości cieszyła się dość złą sławą [handel narkotykami, prostytucja, napaście]) albo od strony dworca kolejowego São Bento.

Katedra w Porto (Sé do Porto)

Adres: Terreiro da Sé, Porto

Dojazd:

–  metro przystanek São Bento (+ 3min drogi na piechotę)

–  linie autobusowe przystanek Est. São Bento:

 • 207 (Campanhã – Mercado da Foz);
 • 303 (Circular Praça da Liberdade – Constituição);
 • 400 (Av. Aliados – Azevedo);
 • 500 (Praça da Liberdade – Matosinhos);
 • 900 (Trindade – Santo Ovídio);
 • 901 (Trindade – Valadares);
 • 904 (Bolhão – Coimbrões);
 • 905 (Bolhão – Monte da Virgem);
 • 906 (Trindade – Madalena).

4. Plac Dr. Pedro Vitorino (Largo Dr. Pedro Vitorino)

Tuż nieopodal Katedry w Porto, idąc za oznaczeniami prowadzącymi do Igreja de Grilos, napotkamy na naszej drodze mały plac imienia Dr. Pedro Vitorino, skąd rozciąga się śliczny widok na stare miasto w Porto.

Widać między innymi Kościół pod wezwaniem Św. Franciszka, Palácio da Bolsa czy wspomniany wyżej Miradouro da Vitória.

Largo Dr. Pedro Vitorino

Znajduje się obok Katedry

5. Fontaínhas

Jeżeli chcecie zobaczyć jak wyglądało kiedyś typowe życie w Porto, to warto wybrać się do dzielnicy Fontaínhas, gdzie czas jakby się zatrzymał.

Małe domki to tak zwane ilhas czyli wyspy. A co to w praktyce oznacza? A właśnie to, że każdy taki budynek był podzielony na kilka mieszkań, jednak pokoje nie tworzyły zbitej całości, tylko były rozrzucone po całym budynku, nie koniecznie sąsiadując ze sobą. Stąd nazwa wyspy. Najczęściej mieszkały w nich rodziny zaliczającej się do tak zwanej klasy robotniczej.

Z Fontaínhas rozciąga się widok na 4 mosty, które są zbudowane na rzece Douro. Jest to również główne miejsce obchodów czerwcowego São João, czyli tradycyjnego święta w Porto, które ma miejsce w wigilię Św. Jana 23 czerwca. Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat historii obchodów tego święta, kliknij tutaj.

Dzielnica Fontaínhas

Można dojść na piechotę ulicą Rua Alexandre Herculano, należy przejść pod mostem Ponte do Infante

Poniżej podaję linki do stron trasportu miejskiego. Dzięki temu możecie sprawdzić od razu rozkład jazdy lini autobusowych lub metra.

Metro: https://en.metrodoporto.pt/

STCP (autobus): https://www.stcp.pt/en/travel/

Jeśli zaciekawił Cię ten artykuł, zajrzyj koniecznie do wpisu o 5 punktach widokowych w Vila Nova de Gaia.

(2) Komentarze

 1. says:

  Byliśmy w Lizbonie w zeszłym roku, teraz marzy nam się Porto…może uda się w przyszłym roku, chociaż na chwilkę…Zazdroszczę Ci tego,że mieszkasz w Portugalii. Nas życie zagnało do Anglii, ale pogoda wpędza nas w depresyjne nastroje.

 2. W Porto szczególnie zimą pogoda nie różni się wcale tak bardzo od Anglii, ale w pozostałych miesiącach faktycznie słońca nie brakuje! Zapraszam serdecznie do Porto, mam nadzieję, że moje wpisy pomogą przy zwiedzaniu i ogólnym pobycie w Cidade Invicta. Pozdrawiam serdecznie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *