Zwiedzanie Porto

Tydzień Kamelii w Porto


Marzec to jednen z moich ulubionych miesięcy w Porto, bowiem co roku odbywa się tu Tydzień Kamelii. Te piękne kwiaty zaczynają zdobić drzewa już w styczniu, sprawiając, że każda wizyta w parku staje się niepowtarzalną ferią barw i zapachów. Tak naprawdę kamelie można spotkać prawie wszędzie: u sąsiadów w ogródku, przy kościołach, szkołach czy w parkach. Często zastanawiam się, dlaczego te piękne kwiaty kwitną w środku zimy i łapię się na tym, że myśląc o zimie od razu nasuwa mi się skojarzenie z naszą polską, mroźną zimą, a nie wilgotną i chłodną portugalską. Dlatego też kamelie odnajdują się idealnie w tym klimacie północnej Portugalii, ponieważ są to rośliny, które uwielbiają wilgotność i łagodne temperatury.
Kamelia jest kwiatem pochodzenia azjatyckiego, a do Portugalii przywieźli ją kupcy, którzy prowadzili handel z krajami azjatyckimi (głównie z Japonią oraz z Chinami). Możemy wyróżnić ponad 300 gatunków tego pięknego kwiatu, które różnią się od siebie zarówno kolorami jak i formą. W Porto po raz pierwszy odnotowano jej istnienie w XIX wieku. Stała się ona symbolem miasta i co roku organizowany jest tu Tydzień Kamelii. W tym roku przypada on na okres od 4 do 11 marca. 
Z czym się to wiąże? Odpowiedź jest bardzo prosta. Z ogromną ilością wydarzeń kulturalnych w mieście. Począwszy od wystroju ulic (np. Rua das Flores niedaleko stacji kolejowej São Bento), przystanków (np. obecnie na stacji Metra Trindade można zaobserwować donice z kameliami w formie promocji wydarzenia). Oprócz tego Urząd Miasta przygotował cały program obchodów Tygodnia Kamelii, który obfituje w m.in. wystawę tych pięknych kwiatów w Palácio da Bolsa (4.03.2017 od 14:30-19:00 i 5.03.3017 od 10:00-19:00), warsztaty plastyczne, botaniczne, teatr cieni, pokazy taneczne, koncerty, instalacje artystyczne, zwiedzanie tematyczne z przewodnikiem – słowem będzie wyjątkowo. Na uwagę zasługuje fakt, iż w tym roku wystawę gości Palácio da Bolsa i niektóre z wydarzeń odbędą się w Sali Arabskiej. Sala ta jest pięknie zdobiona złotem i naprawdę warta zobaczenia. W ten weekend będzie do niej można wejść bezpłatnie (po uprzednim odebraniu wejściówki w dniu wydarzenia) i naprawdę warto, gdyż normalnie bilet na zwiedzenie Palácio da Bolsa kosztuje 8,5 euro (studenci/seniorzy 5 euro). 
Dodatkowo w sobotę 11 marca na zakończenie Tygodnia Kamelii wstęp do Parku Fundacji Serralves (Jardim de Serralves) będzie bezpłatny. A tam czeka na nas kolejna porcja warsztatów artystycznych i kulinarnych, koncerty oraz można będzie zakupić produkty z kamelii takie jak np. herbata.  
A jeśli ktoś chce pooglądać sobie kamelie na spokojnie, bez ogromnego zgiełku i w dodatku w pięknej scenerii, polecam miejskie parki. A w szczególności mój ulubiony Parque de São Roque. Ponieważ jest on bardziej na uboczu, nie ma w nim tylu turystów i można na spokojnie wypocząć przy okazji małego spaceru. Są tam kamienne stoliki i ławki idealne na piknik, dużo zieleni oraz labirynt. Zdjęcia kamelii pochodzą właśnie z tego parku. Można się do niego dostać albo metrem (stacja Estádio de Dragão), albo autobusem (przystanek Fonte Velha, linie autobusowe 700, 800 i 801). W przypadku autobusu zostawia on nas praktycznie przed wejściem do parku, natomiast od metra to ok. 7 minut drogi na piechotę.
  

(1) Komentarz

  1. Super 😀

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *