Planowanie podróży

Połączenia lotnicze z Porto do Polski

Porto to jedno z głównych portugalskich miast do zwiedzenia, znajdujące się na liście wielu turystów. Cidade Invicta, jak jest także nazywana, zachwyca kolorami swoich kamieniczek w dzielnicy Ribeira, wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W tym artykule przybliżam połączenia lotnicze z Porto do Polski. Do północnej Portugalii możemy dotrzeć z naszego kraju bezpośrednim lotem z Krakowa, Warszawy oraz Wrocławia.

Inauguracja połączenia lotniczego Kraków-Porto

27 marca 2017 roku zainaugurowano pierwszy lot z Porto do Krakowa! Irlandzki przewoźnik RyanAir już w październiku 2016 ogłosił utworzenie czterech nowych tras z lotniska w Porto w pierwszej połowie 2017 roku. Oprócz Krakowa mieszkańcy miasta mogą bezpośrednio latać także do Birmingham, Edynburga oraz Norymbergi.

Do tamtej chwili istniały bezpośrednie połączenia między Porto a Modlinem. Jednak przyznam szczerze, że długo czekałam na loty z lotniska w Krakowie. Na początku mojej przygody z Porto szukałam lotów z przesiadkami. Potem sytuacja uległa zmianie, kiedy wprowadzono połączenie z Warszawą. Jednak również nie było dla mnie aż tak satysfakcjonujące, gdyż z południowej Polski musiałam najpierw dojechać do stolicy. Teraz ten problem nareszcie zniknął i będę mogła częściej zaglądać do naszego kraju!

połączenia lotnicze z porto

Kiedy odbywają się loty z Porto do Polski?

Z Porto do Polski znajdziemy bezpośrednie loty u przewoźników tanich linii lotniczych. Największą ofertę na lotnisku w Porto oferuje irlandzka firma RyanAir. W portfolio tej firmy znajdziemy ofertę lotów, aż do trzech miast położonych w Polsce.

*Wszystkie połączenia, o których wspominam w tym artykule, dotyczą sezonu 2023.

Kraków

Od początku inauguracji trasy Porto-Kraków loty odbywały się w poniedziałki i piątki, w godzinach porannych. Jednak od sezonu zimowego 2022/2023 zmieniły się dni tygodnia, a także godziny wylotów.

Obecnie (wiosna 2023) wyloty z Porto do stolicy Małopolski odbywają się w czwartki o 06:40 i w niedziele o 07:40. Loty powrotne z Krakowa do Cidade Invicta startują o 11:40 w czwartek oraz 12:40 w niedziele.

Warszawa (Modlin)

Do Modlina z Porto polecimy bezpośrednim połączeniem w poniedziałki (10:05) i czwartki (19:00). Loty z Modlina natomiast startują w poniedziałek o godz. 06:45 oraz w czwartek o godz. 15:40.

Wrocław

Loty z Porto do Wrocławia odbywają się także dwa razy w tygodniu, w poniedziałki oraz piątki. Są to dni, w które kiedyś można było polecieć do Krakowa. W poniedziałek samolot z Porto startuje o godz. 15:35, a w piątek o godz. 13:55. Z Wrocławia natomiast według planowego rozkładu w poniedziałek wylecimy o 20:50, a w piątek o 18:45.

Warszawa (Lotnisko Chopina)

Istnieje także możliwość przelotu na trasie Porto – Warszawa z węgierskim przewoźnikiem Wizzair. W tym przypadku loty odbywają się dwa razy w tygodniu, w poniedziałki oraz w piątki. Samolot wylatuje z Porto w oba dni tygodnia o godz. 18:10. Z Warszawy rejs startuje planowo o godz. 14:30.  

Jak inaczej dostać się do Porto?

Jeśli powyższe opcje, których na chwilę obecną jest sporo, w dalszym ciągu nie spełniają Waszych wymagań, istnieje także opcja lotu do Lizbony. Ze stolicy kraju do Porto można dostać się koleją lub autobusem. W tym przypadku polecam wcześniej kupić bilet na pociąg na stronie kolei Comboios de Portugal lub na autobus na stronie Rede Expressos. Zazwyczaj kupując bilety z wyprzedzeniem, ich cena jest bardziej atrakcyjna dla podróżujących.

Z Polski do Lizbony oprócz przewoźników, których wymieniłam wcześniej w tym artykule, lata także portugalska firma TAP. Oto dane dotyczące lotów, odbywających się w sezonie 2023.

Lizbona – Warszawa (Lotnisko Chopina)

Przewoźnik Wizzair oferuje bezpośrednie połączenia do Lizbony 3 razy w tygodniu. Loty z Lizbony do Polski odbywają się we wtorki, środy i soboty. Lot z Lizbony do Warszawy we wtorki i soboty odbywa się o godzinie 01:05, w środy natomiast do końca kwietnia o 16:25, od maja o 17:30.

W przypadku rejsów z Warszawy do stolicy Portugalii zmienia się dzień tygodnia. W poniedziałki i piątki samolot startuje z lotniska Chopina o 21:05. Kiedy wraca do kraju, jest to już inny dzień tygodnia. W środy rejs z Warszawy do końca kwietnia zaczyna się o godz. 12:30, a od maja o 13:30.

Do Warszawy codziennie odbywają się także loty portugalskich linii lotniczych TAP. Rejs z Lizbony na lotnisko Chopina zaczyna się o godz. 6:55. Loty z Warszawy do portugalskiej stolicy startują o godz. 12:55.   

Lizbona – Warszawa (Modlin)

Podobnie jak ma to miejsce w przypadku lotniska w Porto, na lotnisku Humberto Delgado w Lizbonie swoje loty realizuje przewoźnik RyanAir. Połączenia z Modlinem odbywają się dwa razy w tygodniu w środy i soboty. Samolot z Lizbony startuje w środy o godz. 06:35, a w soboty o godz. 17:25.

Loty z Modlina do Lizbony w środy startują o 11:55, a w soboty o 13:45.

Lizbona – Kraków

Dni lotów z Lizbony do Krakowa, są takie same jak do Modlina. Zmianie ulega jedynie godzina wylotu. Samolot wylatuje z Lizbony w środy o godz. 19:05, a w soboty o godz. 17:30. Lot z Krakowa odbywa się o godz. 15:35 w środy oraz 14:00 w soboty.

połączenia lotnicze do porto

Jak wydostać się z lotniska

Lotnisko imienia Francisco Sá Carneiro (Porto Airport), jest położone poza Porto, w miejscowości Maia. Z lotniska w ciągu dnia (6:00-01:00) w łatwy sposób dojedziemy do centrum Porto metrem. W godzinach nocnych, w których metro nie obsługuje pasażerów, do miasta możemy dostać się autobusem 3M komunikacji miejskiej.

Więcej na temat dojazdu na oraz z lotniska przeczytasz w osobnym artykule na ten temat

Źródła:

Porto. (2016), Ryanair anunciou quatro novas rotas para o Porto a partir do verão de 2017, https://www.porto.pt/pt/noticia/ryanair-anunciou-quatro-novas-rotas-para-o-porto-partir-do-verao-de-2017

aerOPOrto, Ryanair lança Cracóvia em 2017, https://aeroporto.news/2016/09/15/ryanair-lanca-cracovia-em-2017/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *