Planowanie podróży

Lotnisko w Porto: kompendium wiedzy

Lotnisko w Porto jest bardzo strategicznym punktem na mapie północnej Portugalii. Zapewnia komunikację nie tylko mieszkańcom północnych dystryktów, ale także wielu Galicyjczykom. W dzisiejszym artykule postaram się przybliżyć więcej informacji na temat lotniska w Porto. Nie zabraknie oczywiście wskazówek dotyczących połączeń z centrum miasta.

Nagrody dla lotniska w Porto

Deszcz nagród w ostatnim czasie spływa na Porto. Najpierw 10 lutego ogłoszone zostały wyniki w prestiżowym konkursie Best European Destination 2017. Cidade Invicta wygrało w nim po raz trzeci pokonując m.in. Mediolan i Gdańsk. Wczoraj natomiast lotnisko im. Francisco Sá Carneiro zdobyło tytuł najlepszego lotniska w Europie 2016. Laur został przyznany w kategorii lotniska obsługującego 5-15 mln pasażerów rocznie.

Nagrodę przyznaje Airports Council International. Opiera się ona o opinie pasażerów i ich poziom zadowolenia z usług świadczonych przez lotnisko. Rozważane są kategorie takie jak czas oczekiwania na loty, zadowolenie z obsługi, uprzejmość personelu czy czystość obiektu. Nie jest to pierwsza nagroda dla tego lotniska. Już w przeszłości bowiem zostało ono docenione kilkakrotnie w podobnej kategorii.

Historia Lotniska im. Francisco Sá Carneiro

Lotnisko w Porto zostało otwarte w 1945 roku. Od lat dziewięćdziesiątych nosi ono imię Francisco Sá Carneiro, premiera pochodzącego z Porto. Co ciekawe, Sá Carneiro był założycielem partii PSD (Partido Social Democrata). A także jednym z najbardziej liczących się polityków portugalskich po Rewolucji Goździków w 1974 roku. Nie byłoby więc nic dziwnego, że lotnisko nosi imię ważnego polityka z regionu. Jednak pojawia się pewne ale. Zginął on bowiem w katastrofie lotniczej, której okoliczności do dziś są owiane tajemnicą. Mówi się jednak o tym, że był to prawdopodobnie zamach.

Zdjęcie pochodzi z www.wikipedia.org

Oferta lotów z Porto (2023)

Lotnisko w Porto z roku na rok poszerza swoją bazę lotów o nowe kraje i miejscowości. W tej chwili dysponuje lotami bezpośrednimi do 29 krajów. Warto zaznaczyć, że niektóre z rejsów odbywają się tylko w szczycie sezonu, w wybranych miesiącach.

Opracowałam dla Was tabele przedstawiające aktualną siatkę bezpośrednich połączeń lotniczych z Porto wraz z liniami lotniczymi, które je obsługują.

Jak dojechać z lotniska do Porto?*

Lotnisko w Porto jest położone na granicy trzech trzech miejscowości: Maia, Matosinhos i Vila do Conde. Od centrum Porto dzieli je ok. 20 minut jazdy samochodem (16km). Aby dostać się z lotniska do centrum miasta, istnieje kilka opcji transportu. Ja zawsze polecam tę najtańszą, jaką jest metro.

METRO: Do stacji Trindade podróż zajmie ok. 30 min (jest to 15 przystanków). Za bilet zapłacimy 2,75€ (niebieska karta Andante, na której potem możemy dalej podróżować transportem miejskim 0,60€ + bilet na 4 strefy 2,15€). Jest to linia E kursująca na trasie Aeroporto-Trindade. Bilet można kupić i doładować w automacie w tunelu prowadzącym z lotniska na stację metra. W razie problemów z zakupem biletu zawsze w pobliżu znajdują się ochroniarze, którzy pomagają pasażerom.

TAXI/UBER: Kolejną opcją transportu jest taksówka lub Uber. Niestety nigdy sama nie korzystałam z tej opcji. Jednak od osób, które korzystały usłyszałam o cenie ok. 20€-25€ do centrum Porto w przypadku taksówk. A także o trochę niższej stawce, jeśli chodzi o Uber. W cenie, jaką płacimy za usługę zawiera się również opłata za korzystanie z autostrady. Odcinek z lotniska do Porto jest płatny.

SHUTTLE: Następną opcją jest zamówienie shuttle, który dowiezie Was do hotelu. Ceny uzależnione są od liczby pasażerów. Zaczynają się od 6€, w przypadku podróży dla minimum 8 osób, aż do 18€ dla 1 pasażera. Shuttle należy zamówić wcześniej poprzez formularz kontaktowy na stronie 100 rumos. 

* Aktualizacja 2023: Informacje dotyczące opłat oraz rozkładów jazdy transportu miejskiego zostały zaktualizowane w marcu 2023

Dojazd miejskim autobusem*

Kolejną opcją jest autobus miejski. Linie, które obsługują trasę to:

601Aeroporto – Cordoaria (liczba stref 5, cena biletu: 3,15€ [2,55€ + 0,60€ za kartę Andante], czas podróży ok. 35min, pierwszy kurs 5:30, ostatni 24:20) 

602Aeroporto – Cordoaria trasa okrężna (liczba stref 5, cena biletu: 3,15€ [2,55€ + 0,60€ za kartę Andante], czas podróży ok. 46min, pierwszy kurs 6:00, ostatni 20:45 lub 20:50 w zależności od dnia) 

604Aeroporto – Hospital S. João (liczba stref 5, cena biletu: 3,15€ [2,55€ + 0,60€ za kartę Andante], czas podróży ok. 40min, pierwszy kurs 6:10, ostatni 21:00) 

3mAeroporto – Av. Aliados (liczba stref 4, cena biletu: 2,75€ [2,15€ + 0,60€ za kartę Andante], czas podróży ok. 28min, pierwszy kurs 00:30, ostatni 5:30).

Ceny biletów podane przy każdej z lini odnoszą się do biletów, które doładowujemy niebieską kartą Andante. Kiedy z niej korzystamy możemy przesiadać się w dowolny środek transportu miejskiego (autobus, metro, pociąg). Oczywiście bilet jest ważny w określonym czasie od pierwszego przyłożenia do czytnika. Jeśli nie mamy zamiaru korzystać z karty polecam kupić bilet jednorazowego przejazdu u kierowcy. Jego cena jest niższa i wynosi 2,50€.

Dokładne godziny odjazdów autobusów można sprawdzić klikając TUTAJ.

* Aktualizacja 2023: Informacje dotyczące opłat oraz rozkładów jazdy transportu miejskiego zostały zaktualizowane w marcu 2023

Oczywiście, każdy wybiera sobie opcję transportu, która mu odpowiada. Ja korzystałam tylko z metra oraz z trasportu własnego. Dlatego też nie mogę się wypowiedzieć na temat funkcjonowania pozostałych opcji. Przedstawione informacje pochodzą ze strony lotniska oraz przewoźników.

Polecam serdecznie zapoznać się również z artykułem na temat funkcjonowania komunikacji miejskiej w Porto.

Źródła:

Jornal de Notícias (2017), Aeroporto do Porto eleito melhor da Europa, http://www.jn.pt/local/noticias/porto/porto/interior/aeroporto-do-porto-eleito-melhor-da-europa-5708374.html

100 rumos, prywatne transfery lotniskowe, https://100rumos.com/

STCP, strona komunikacji miejskiej w Porto, http://www.stcp.pt/pt/viajar/

Metro do Porto, strona metra w Porto, http://www.metrodoporto.pt/

Aeroporto do Porto, informacje o transporcie z i na lotnisko, https://www.aeroportoporto.pt/pt/opo/acesso-e-estacionamento/chegar-e-sair-do-aeroporto/transportes-publicos

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *