Zwiedzanie Porto

Dia Nacional dos Centros Históricos


Już w najbliższą sobotę, czyli 25 marca w Porto świętować będziemy Dia Nacional dos Centros Históricos. Oznacza to, że weekend ten będzie pełen dodatkowych wydarzeń, dlatego też nie możecie zaprzepaścić tej okazji, aby skorzystać z atrakcji, jakie Urząd Miasta przygotował specjalnie na ten dzień. A jest to święto szczególne, ponieważ w tym roku mija 20 lat odkąd Ribeira i Stare Miasto w Porto zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. 
Starówka w Porto należy do jednej z najbardziej kolorowych w Europie i urzeka swoim pięknem, a w szczególności swoimi wąskimi i krętymi uliczkami, wysokimi kamieniczkami w specyficznym stylu. Ta malownicza dzielnica niejednokrotnie zmaga się z licznymi podtopieniami i powodziami, które nawiedzają Porto, gdy obfite opady trwają kilka dni. Czym jeszcze charakteryzuje się Ribeira? Tym, że zawsze można zobaczyć wiszące na sznurkach pranie i żadnego z Portugalczyków to nie dziwi. 

Jakie atrakcje czekają na Was w sobotę? To między innymi zwiedzanie części Starego Miasta wraz z przewodnikiem, bezpłatny wstęp do niektórych muzeów, zwiedzanie z przewodnikiem części wystaw, warsztaty tematyczne, przedstawienia teatralne, pokazy cyrkowe (punkt widokowy obok Katedry w godz. 15:30-18:00), koncerty przy Torre dos Clérigos (muzyka średniowieczna: 14:30-16:50; muzyka jazz’owa 18:00-19:00), koncerty w Palácio das Artes (Jam Session 16:00-18:00; Showcase de Gossamers 18:30-19:30), koncerty w kościołach (Muzyka iberyjska od XVI do XVIII wieku w Igreja de S. Lourenço (Grilos) 17:00 oraz interpretacje utworów Mendelssohn’a i Schubert’a w wykonaniu Academia de Música de Paços de Brandão w Igreja da Misericórdia do Porto 18:00-19:00). Oprócz tego można będzie wziąć udział w debatach tematycznych, wystawach fotograficznych, pokazach filmowych związanych z tematyką historii Starego Miasta oraz jego rozwoju.
Jeśli znacie język portugalski (te słowa kieruję m.in. do części naszej polskiej społeczności, która tu mieszka) to naprawdę warto wziąć udział w atrakcjach oferowanych przez Urząd Miasta, zważywszy na fakt, iż jest on w większości bezpłatny po uprzedniej rezerwacji miejsca. Jednakże, pozostałe osoby również mogą skorzystać chociażby z koncertów, zwiedzania lub przedstawień, które odbywają się na wolnym powietrzu. Jedno jest pewne: będzie to kolejny bardzo kolorowy dzień w Porto!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *